Botox Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Botox ve dolgu uygulamaları, yaşlanmanın beraberinde getirdiği kırışıklıklar ve derin olukların yok edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ameliyatsız işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Botoks Nedir?

Botoks, özünde botulinum toxin kelimesinin kısaltılmış halidir. Botox bir bakterinin oluşturduğu protein olarak tanımlanabilir. Uygulaması 10 ile 15 dakika arasında değişiklik gösteren botoks, 4 ile 6 ay arasında etki göstermektedir. Daha sonra hastaların yeniden botoks yaptırması gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?

Botoks işlemi, botulinum seyreltildikten sonra şırınga ile istenilen bölgeye enjekte edilerek gerçekleşir. Uygulama bölgesine 20 dakika öncesinden lokal anestezi kremi sürülür ve bütün işlemin süresi toplamda 15 dakikadır. İşlemden sonra istenilen etki ise, 24-72 saat içerisinde görülmeye başlanmaktadır.

Botoks İşleminin Yapıldığı Bölgeler

Botoks, kırışıklık belirtisi bulunan tüm bölgelere uygulanabilen bir tekniktir. En sık yapılan işlem bölgeleri ise şu şekildedir:

 • Göz çevresi,
 • Kaş bölgesi,
 • Alın bölgesi,
 • Dudak çevresi
 • Boyun bölgesi.

Bunlarla birlikte aşırı terleme problemi olanlara da botoks işlemi yapılabiliyor.

Yüz Bölgesinde Botoks İşlemi

Alın, göz çevresi, kaş arası, dudak üzerindeki ince çizgiler, ağız kenarlarındaki kırışıklıklar ve boyun derisindeki kırışıklıklar yüz ve boyun kaslarının kasılması sonucu oluşmaktadır. Kaş arasında oluşan derin çizgiler kızgın yüz ifadesine, göz çevresi ve alındaki çizgiler ise yaşlı ve yorgun bir yüz  ifadesine sebep olur. Bu bakımdan botoks uygulamaları, mevcut bölgelerdeki kasların geçiçi olarak kasılmasını engelleyerek yorgun, kızgın veya üzgün yüz ifadesini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Uygulamanın ardından daha kırışıksız, genç ve dinç bir yüz ifadesi elde edilmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks Uygulamaları

El, ayak ve koltuk altında aşırı terleme problemi olan kişilerde bu sorun, botoks tedavisi ile 6 aylığına ortadan kaldırılmaktadır. İşlem öncesinde bölge, krem ile lokal olarak uyuşturulur ve ardından ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelere ilaç enjekte edilir.

Botoksta Kullanılan Madde Nedir?

Botox sırasında kullanılan madde, Clostridium Botulinismus ismi verilen bir maddedir. Bu madde, gıda zehirlenmesinden sorumlu olan bir bakteri türü tarafından üretilen spazmolitik nörotoksindir. Botox ismini 1980’li yıllarda almış olan bu madde, zaman içinde ilaç kimliği kazanmıştır. Botox uygulamaları, en sık uygulanan estetik müdahalelerden biridir. Sağlık Bakanlığı onaylı olan dolgu ve botox uygulamaları, kırışıklık ve terleme tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Botox Tedavisi

Botoks, kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır. Çene botoksu, dudak botoxu, koltuk altı botoksu ya da kaş, yanak, gerdan botoxu gibi türleri bulunur. Botoks uygulamasından sonra hastaların aynı gün spor yapmamaları tavsiye edilir. 3 gün boyunca deniz ya da havuza girilmemesi önerilir. Yine botoksun yapıldığı gün uyku pozisyonuna dikkat etmek büyük önem taşır. Botoks tedavisi yüz kaslarının anatomik dizilimini çok iyi bilen tecrübeli kişilerce yapılmalıdır.

Botox Uygulamasından Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulamadan önce sürekli kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir. Aspirin, antibiyotik, hipertansiyon ilaçları ve kan sulandırıcı ilaçlar gibi bazı ilaç türleri uygulamadan 2 hafta önce kesilmelidir.
 • İşlem öncesi alınan gıdalar konusunda  da doktor bilgilendirmesi yapılmalıdır. Yeşil çay, C ve E vitaminleri ve balık yağı gibi gıdalar, pıhtılaşmayı engelleyici etkilere sahip olduklarından işlemden 2 hafta önce kesilmelidir.
 • Uygulama yapılacak olan bölgede cilt enfeksiyonu varsa, işlemin ertelenmesi gerekmektedir.

Bu uygulamada kullanılan iğneler küçük ve ince olduğundan dolayı fazla ağrı duyulmaz. Bununla birlikte işlemden sonra günlük yaşantınıza sorunsuz olarak devam edebilirsiniz.

Botox Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulamadan sonra iki saat içinde yüz kaslarınızı çalıştırabiliyor olmanız gerekir.
 • Ödem, kızarıklık veya morluk oluşumunu önleyebilmek için yüzünüze soğuk kompres uygulamanız faydalı olur.
 • İlk 4 saat boyunca yüz üstü yatmamaya özen gösterin.
 • İşlemden sonra 24 saat boyunca yüzünüzü ovuşturulmamalı, kaş aldırılmamalı ve makyaj yapılmamalısınız.
 • Yine uygulamadan sonra 24 saat yüzde banyo yapılmamalı ve yoğun güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız.
 • Ertesi güne kadar ağır spor yapmamanız gerekir.
 • İşlemden sonra 3 gün alkol, sigara, aspirin veya kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanmamalısınız.
 • Bir hafta cilt bakımı yaptırmamanız gerekir.

Alanında uzman bir dermatolog veya estetisyen gibi botoks doktorları tarafından yapılan uygulamalardan sonra komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür. Ancak herhangi bir uzman tarafından yapılan yanlış botox uygulamaları sonrasında enfeksiyon, simetri bozukluğu ve şaşkın yüz ifadesi gibi bazı komplikasyonların görülme olasılığı yüksektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks işlemi için yaş sınırı var mıdır?

Bu işlem için en önemli kriterlerden biri öncelikle mimik yapıldığı zaman çizgi oluşup oluşmamasıdır. 18 yaşından itibaren kaş arası ve alın bölgesinde derin çizgiler oluşuyorsa bu bölgelere botoks yapılabilir.

Botoks felç yapar mı?

Botoks belli bir süre için enjekte edildiği kasların doğal hareketlerini kısıtlayabilir, ancak hissizliğe sebep olmaz.

En iyi botoks doktorları İstanbul’da mıdır?

İstanbul’da Sağlık Bakanlığı onaylı birçok merkezde botoks işlemi yapılmaktadır. Kalite standartları yüksek olan sağlık merkezlerinde işlemleri yaptırmanız sizin için daha faydalı olur. Botoks doktoru tavsiyesi İstanbul için bu bahsettiğimiz kaliteli ve Sağlık Bakanlığı onaylı işlem yapan sağlık merkezlerinde bulunma ihtimali yüksektir diyebiliriz.

Ataşehir’de botoks yapılan merkezler arasında en iyileri hangisidir?

Bu öneri için de yine araştırmalarınız sonucunda dikkat etmeniz gerekenler; işlemin yapıldığı yerin bilinirliği, bakanlık tarafından onaylı olması, uzman bir kadro ile çalışması ve kaliteli sağlık hizmeti sunabiliyor olmasıdır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣