Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal Cilt Bakımı- cilt bakımı yaptıran kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yaşlanma dışında soğuk hava, güneş ışınları, hava kirliliği ve makyaj malzemeleri ciltteki kolajen seviyesini azaltarak cilde zarar verir. Bununla beraber ciltte yer alan elastin lifleri parçalar ve hyalüronik asit miktarını azaltırlar. Sonucunda ise kuruluk, leke, kızarıklık, kırışık gibi cilt sorunları ortaya çıkar. Bu cilt sorunlarının oluşumunu engellemek ve oluşmuş olan sorunları tedavi etmek amacıyla medikal cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Medikal Cilt Bakımı” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Cilt temizleme ve bakımı işlemidir. Cilt, çeşitli çevresel faktörler (hava, su, güneş), beslenme alışkanlıkları ve yüze uygulanan ürünler(makyaj ve bakım ürünleri) sebebi ile bozulabilir. Bu bozulma ciltte yağ dengesinin bozulması, kuruluk, leke, siyah nokta, sivilce, elastikiyet kaybı ve kırışıklık gibi sorunlara sebep olmaktadır. Medikal cilt bakımı ise ciltte var olan sorunların giderilmesine yardımcı olur. Cildin cilt sorunlarından kurtulması için, temizlenme, arındırma, tedavi etme işlemleri gerçekleştirir. Sonucunda ise cilt sağlıklı, parlak ve genç haline kavuşur.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Birçok aşamadan oluşmaktadır. Medikal cilt bakımında ilk olarak cilt analizi yapılarak cildin ihtiyaçları belirlenir. Sonrasında cilt sterilize edilerek yağ, makyaj artıkları gibi etkenlerden temizlenir. Ardından cilt gözenekleri yumuşatmak için cilde buhar terapisi yapılır. Buhar terapisinden sonra cilt, manuel olarak veya teknolojik cihazlar ile siyah noktalar ve kirden tıkanmış gözeneklerden arındırılır. Arınmış olan cilde peeling uygulaması yapılır. Bu sayede ölü hücrelerden tamamen kurtulunur ve canlı cilde ulaşılır. Bu işlemden sonra cildin ihtiyacı varsa ultrasound ile kolajen doku uyarılır ve cilt sorununa yönelik serum ve oksijen terapi ile cilt altı beslenir. Sonrasında cilt tipine göre cilt maskesi uygulanır. Cilt kuru ise nem dengesini düzenleyecek bir bakım uygulanmaktadır. Kolajen miktarı azalmaya başlamış bir cilt söz konusu ise bu noktada anti-aging bakımı uygulanır. Bakım işlemi nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanması sonrasında tamamlanır.

Ne Zaman Etki Görülür?

İlk uygulama anından itibaren etki gözlemlenmektedir. Medikal cilt bakımı işlemleri sonrasında cilt anında daha temiz ve aydınlık görünür.

Cilt Bakımı Yan Etkileri

Ufak çaplı yan etkiler gözlemlenmektedir. Bu yan etkiler kızarıklık, minik kabuklanmalar ve kabarıklıklardan ibarettir. Kızarıklık sorunu 24 saat içerisinde kaybolurken; kabulkanmalar ise maksimum 7 gün içinde iyileşmektedir. Bunun yanı sıra, uygulamadan birkaç gün sonra ciltte hafif sivilcelenmeler oluşabilir. Bunun sebebi, bakım esnasında açılan gözenekler sayesinde cilt altındaki kir ve sebumun ortaya çıkmasıdır. Düzenli bakım yapıldığı takdirde uygulamayı takriben bu “cilt kusması” dedilen durum her seans sonrası azalarak sonlanacaktır.

Cilt Bakımı Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Cilt bakımı sonrasında izlenmesi gereken özel bir süreç yoktur. Kişi günlük cilt bakım rutinlerine aynen devam edebilir. Yalnızca cilt bakımı yaptırmış kişilerin, cilt bakımını gerçekleştirdikleri gün makyaj yapmaması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra cilt bakımı yaptırılsın veya yaptırılmasın, güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş kremi veya güneş koruma özelliğine sahip diğer kozmetik ürünleri kullanılması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Medikal cilt bakımı sonrası?

Bu bakım sonrasında bir gün boyunca makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir. Mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Diğer yandan günlük cilt bakımlarına düzenli olarak devam edilebilir.

Medikal cilt bakımı faydaları?

Evde yapılan cilt bakımlarına kıyasla cilt sorunlarını daha hızlı ve etkili biçimde çözmektedir. Bunun yanında ciltte kolajen miktarını arttırır ve cilde kaybedilmiş elastikiyeti geri kazandırır.

Medikal Cilt Bakımı kaç seans yapılır?

Bu bakım türünde bir seans kısıtlaması bulunmamaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣