Medical SEO | Tıp ile SEO - Parviz Asghari Sorkhabi

Medikal SEO | Tıp ile SEO Arasındaki Benzerlikler

SEO kavramını ve bir sitenin durumunu iyileştirmek için kullanılan teknikleri anlamak için çeşitli örnekler ve açıklamalar kullanılabilir. Bu makalede, SEO ve tıp bilimini simüle ederek farklı kavramları anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Temel bir benzetme yöntemiyle şunları söyleyebiliriz:

  SEO Teknikleri = Sağlıklı Beslenme

  Kaliteli İçerik Üretimi = Günlük Egzersizler

  Sosyal Medya Çalışmaları = Ek Beslenme Takviyeleri

  SEO Danışmanı veya Uzmanı = Uzman Doktor

  Backlink ve Dijital Pazarlama = Özel İlaçlar

  İnternet Sitesinin Yeniden Tasarımı = Cerrahi Müdahale

  Yeni Bir İnternet Sitesi Yapma = Organ Bağışı

Aşağıda bu kavramların her birini, bir tıp bilimi örneği ile detaylandırmaya çalışalım.

SEO Teknikleri: Sağlıklı Beslenme

Bir site tasarlarken SEO standartlarına uymak SEO başarısında en önemli faktörlerden biridir. Uzun ömür ve fiziksel sağlık için sağlıklı bir vücuda ihtiyacınız vardır. Sağlıklı bedeniniz aynı siteniz olacaktır.

Sağlıklı beslenme, bedenimiz için büyük önem taşır. Ne kadar egzersiz yaparsanız veya ilaçlar kullanırsanız kullanın, doğru beslenmeniz yoksa sonuç hüsran olabilir. Sonuç olarak, SEO tekniklerine dikkat etmek, ilk ve en önemli görev olmalıdır.

Kaliteli SEO İçerik Üretimi: Günlük Egzersizler

Fiziksel durumunuzu iyileştirmek için zararlı yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra, düzenli, günlük egzersize ihtiyacımız vardır. Sporun günlük faaliyetlerimizin bir parçası olması gerektiğini hepimiz biliyoruz ancak kısa bir süre fazla egzersiz yapıp sonra uzun bir süre bırakmak işe yaramaz.

Genellikle egzersize başlamak zordur. İlk günlerde, basit aktiviteler yapmak sıkıcı, günlük aktiviteleri ve egzersiz süresini koordine etmek zor olabilir. Ancak sadece 40 gün sürekli egzersiz yaparsanız, artık zor olmadığını göreceksiniz ve bırakmak bile sizin için imkansız görünebilir.

Kaliteli içerik üretmek de sitenizin SEO’su üzerinde tam olarak aynı etkiye sahip olacaktır. İçerik üretimi zor ve zaman alıcıdır, ancak bunu tekrarlamak basit ve elbette keyifli bir etkinlik olabilir.

‘’Kısa sürede çok fazla içerik üretip Google sonuçlarında iyi bir yer edindikten sonra vazgeçersek, yavaş yavaş itibarımızı kaybettiğimizi görürüz.’’

İçerik üretimi de spor yapmak gibi bazı kurallara sahiptir. Yanlış egzersizler yapmak fiziksel sağlığınız için onarılamaz sorunlara bile neden olabilir. Aynı şekilde, içerik üretimi için de Google’ın algoritmalarına uygun belirli standartlara ve kurallara uymak gerekir.

Sosyal Medya Çalışmaları: Ek Beslenme Takviyeleri

Bir süre egzersiz yaptıktan sonra, vücudunuzun canlılık ve tazeliğini sağlamak için vitaminler, karbonhidratlar, kreatin, glutamin ve amino asitler gibi belirli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Fiziksel aktiviteniz ne kadar profesyonel ve ağır olursa, vücudunuzun beslenme ihtiyacı da o kadar fazladır ve ihmal edilmesi çeşitli sağlık etkilerine yol açabilir.

İçerik üretimi de tek başına SEO başarınızı garanti etmez. Sitenizin sıralamasını korumak için manuel bağlantı tekniklerine, sosyal medya faaliyeti, yorum pazarlaması ve daha fazlasına ihtiyacımız vardır.

Çok fazla içerik üretmek site sıralamasına bakılmaksızın bazen tam tersi sonuçlar doğurabilir. Google’ın algoritmaları değerli bir sitenin diğer sitelerde ve sosyal ağlarda da tanıtılmasını bekler. Etkinlik süreniz uzadıkça ve üretilen içerik sayısı arttıkça internette daha fazla faaliyet göstermek gerekir.

SEO Danışmanı veya Uzmanı: Uzman Doktor

Hedefiniz sağlıklı kalmak ve hayatınızı uzatmaktan fazlası ise, yani bir şampiyona ve uluslararası madalyalar kazanmak istiyorsanız mutlaka bir uzmanın gözetimi altında profesyonel egzersiz ve beslenme yapmalısınız.

İnternetten ne kadar doğru beslenme ve egzersiz hareketleri hakkında özel bilgi toplarsanız toplayın, bir uzman ile çalışmıyorsanız başarısızlık riski yüksek olacaktır.

‘’Bir uzmanın deneyimlerini kullanmak, hata olasılığını en aza indirmenize ve fiziksel durumunuza, ırkınıza ve rakip analizinize göre tasarlanmış bir egzersiz ve beslenme programı almanıza yardımcı olur.’’

Bir SEO uzmanı önce sitenizin genel durumunu gözden geçirecek, hedef anahtar kelimeleri ve potansiyel rakipleri belirleyecek ve ona uygun ayrıntılı bir SEO planı sunacaktır.

Bu basit örnekle herkesin SEO uzmanı olarak güvenilemeyeceğini görebiliriz. Bir uzman seçmek için önce profesyonel geçmişine, geçmiş başarılarına ve müşteri incelemelerine bakmalısınız. Bazı durumlarda, dikkatli bir muayene olmadan bir doktora danışmak hayatınıza mal olabilir!

Backlink ve Dijital Pazarlama: Özel İlaçlar

Bazı SEO uzmanları, backlink satın almanın herhangi bir site için önemli olduğuna ve onun SEO’da başarılı olmayacağına inanmaktadır. Ancak çoğu durumda bu strateji sitenizin SEO’su için ciddi riskler oluşturabilir.

Bir uzman doktor, sağlığınızı korumanın diğer yollarını uyguladıktan ve hayal kırıklığına uğradıktan sonra ilaç tedavisine başlar. Başka bir ifadeyle, diyet veya egzersiz tek başına sağlığınızı garanti edemezse, farklı tedavilere ihtiyacınız olacaktır.

İlaç tedavisi bulunduğunuz duruma ve alerjilerinize göre uyarlanacaktır. Her ilaç için, sizin tarafınızdan doğru yapılması gereken belirli bir miktar ve zamanlama belirlenecektir.

Belirli bir ilacın mideniz için uygun olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak doktorunuz sizin için başka bir ilacı önerebilir. Aynı ilaç, zamanında ve standart dozda kullanılmazsa sizin için daha fazla soruna neden olabilir.

‘’Bazı hastalıklarda, doktorlar belirli bir ilacı önermekten emin değildir ve bir reçete verip sizin geri bildiriminize dayanarak size daha doğru bir reçete önerecektir.’’

Backlink satın alma veya reklam raporlama tamamen aynıdır. Bir SEO danışmanının gözetiminde bu faaliyetleri yapmak en iyisidir. Backlinkleriniz için zaman planlayın ve alakalı ve güvenli sitelerden bağlantılar alın.

Backlink’i satın aldıktan sonra bile istenen sonuçları alamayabilirsiniz, bu durumda talimatları inceleyerek ve mevcut seçenekleri gözden geçirerek danışmanınızdan başka bir çözüm istemeniz gerekir.

İnternet Sitesinin Yeniden Tasarımı: Cerrahi Müdahale

Doktorlar genellikle yukarıdaki yöntemlerin tümü başarısız olup ve sağlığınız risk altında olduğunda ameliyat önerir. Bazı ameliyatlarda, hekimin başarılı olma ve hastanın hayatta kalma şansı düşüktür, ancak hastayı tedavi etmenin başka bir yolu da kalmamıştır.

Bir sitenin SEO durumu iyi olmadığında, yani doğru teknik yapıya ve kaliteli içeriğe sahip olmadığında, genellikle sitenin yeniden tasarlanması ve yeni ve uygun bir içerik üretim platformu oluşturulması önerilir.

Bu yeniden tasarlanma, sitenin bir bölümünde sınırlı değişiklikler içerebilir veya hatta sıfırdan yeni bir internet sitesi yapılabilir. Siteyi yeniden tasarlarken SEO hedeflerini de düşünüyorsanız, bu işlem sitenizin büyümesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Yeni Bir İnternet Sitesi Yapma: Organ Bağışı

Bazı durumlarda, doktorlar bir yerden sonra hastadan umudunu kesebilir. Beyin hasarından ölen veya uzun süre komada kalan hastaların maalesef hayatta kalma şansı olmayacaktır. Bu durumda, hastanın akrabalarının hayati organları bağışlayarak diğerlerinin hayatta kalmasına yardımcı olması önerilir.

Siyah şapka SEO tekniklerini kullanırken veya backlink alma ve reklam raporlarını abartırken, muhtemelen bir Google cezasıyla karşılaşacaksınız ve siteniz komaya girecektir.

‘’Bu durumda, SEO Danışmanı başka bir alanda yeni bir site başlatmanıza ve önceki sitenin güvenilirliği ve değerinden geriye kalanları aktarmanıza yardımcı olabilir.’’

Son Söz

Bu simülasyonun SEO ve ilgili kavramları anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.

SEO ve tıp bilimi arasında başka hangi benzerliklerin bulunabileceğini düşünüyorsunuz?

Bu tür örnekleri kullanmak SEO’nun anlaşılmasına ne kadar yardımcı olabilir?

 

iamParviz / Parviz Asghari Sorkhabi – Webmaster at Avicenna International Hospital


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.