Meme Nedir? Göğüs Hastalıkları

Meme Nedir? Göğüs Hastalıkları

Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümünden Profesör Doktor Mehmet Yıldız, meme nedir, meme muayenesi nasıl yapılır, normal bir meme nasıl olmalıdır, meme kanseri nedir gibi soruları yanıtladı.

Meme Nedir

Meme kadınların çocuklarını beslemek ve büyütmek için vazgeçilmez organıdır. Aynı zamanda kadınların cinsellik özelliklerinin de belirleyici organı olarak görülür. Genç kızların olgunlaşması ile beraber göğüs de büyür ve normal bir meme haline ulaşır. Kadınların göğüs şekilleri ve büyüklükleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kadınlarda en çok rastlanan ve kötü sonuçları olabilen hastalık hiç şüphesiz meme kanseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Normal Meme Nedir

Kadınların sık sık araştırma yaptıkları ve sordukları sorulardan birisi normal meme nedir sorusudur. Normal meme, 15 yaş civarında ortalama boyutlarına ulaşır ve olgunlaşır. Büyüklüklerinin eşit olup olmamaları ve meme dokusu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Meme ucu ve memenin hiç olmayışı, birden fazla meme ucu olması, meme yapısı çok büyük olması gibi durumlarda bir genel cerrahtan fikir alınması tavsiye edilmektedir. Adet dönemlerinde memelerin gergin ve ağrılı olması normal kabul edilir. Memenin asli görevi anne sütünün üretimidir. Doğum yapan annelerin emzirirken meme bakımı, meme ucunun temizliği, meme de oluşacak enfeksiyonlar, meme ucu yaraları, ilgili çocuk doktoru, genel cerrah veya kadın doğum uzmanı tarafından kontrol edilir ve tedavi uygulanır.

Meme Kanseri Belirtileri

Aile bireyleri arasında meme hastalıkları olanlar, meme ağrısı yaşayanlar ve hiçbir sıkıntısı olmasa bile emziren kadınların muayeneye ihtiyacı vardır. Ultrason ve mamografi gibi yöntemlerle tetkikler yapılabilir. 40 yaş üstü kadınların düzenli olarak muayene ve tetkik yaptırmalarında fayda vardır. 40 yaş altındaki kadınların ise, herhangi bir sıkıntıları ya da hastalıkları olmasa bile düzenli olarak adet sonrası dönemlerde kendi kendilerine muayene yapmaları ve kontrollerini sağlamaları önerilir. Bu muayeneler sonucunda ele gelebilecek olan kitleler kimi zaman iyi huylu, kimi zaman da kötü huylu yani meme kanseri belirtileri olabilir. Dolayısıyla her kadının meme kanseri nedir ne değildir, bu konuda bilinç sahibi olması ve göğüs bölgesindeki değişiklikleri yakından takip etmesi büyük önem taşır. Bu bağlamda meme kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Meme başından akıntı olması
  • Meme başındaki şekil bozuklukları, bölgesel çökmeler ve renk farklılıkları
  • Meme başında egzama ya da deri soyulmaları olması
  • Meme ucunun aşırı kızarması ya da bölgede yara oluşması
  • Beklenmedik şekilde gelişen kilo kaybı
  • Göğüs ağrısı
  • Kolay yorulma ve halsizlik hissiyatı yaşanması

Kitle Nedir

Meme nedir diye merak eden kadınlar memede kitle nedir diye de merak etmektedirler. Çünkü günümüzde kadınlar, kendi muayenelerini kendileri yapmak isterler. Bu noktada göğüs bölgesinin diğer kısımlarına ya da diğer taraftaki göğüs bölgesine göre farklılıklar ya da şişlikler var ise ve hatta sertlik ya da yumru gibi durumlar fark edilirse bunlara kitle denir. Her kitle meme kanseri belirtileri arasında yer almayacağı gibi, kanser için bir risk bile oluşturmayabilir. Böyle bir kitle fark edildiği zaman sakin olunmalı ve bir doktor muayenesine gidilmelidir.

Meme Ameliyatı

Bayanların meme ucu akıntısı, göğüs bölgesinde ele gelen kitle, meme cildinde çekilme, göğüs bölgesinde kızarıklık, ateş, çocuk emzirenlerde meme ucu yarası, geçmeyen ve gece uykudan uyandıran meme ağrısı durumlarında hastalara muayene öneririz. 40 yaşını doldurmuş bütün hanımların hiçbir sıkıntısı olmasa bile muayene meme ultrasonu, mamografi çekimini kontrol amaçlı öneriyoruz. Mamografinin yılda ya da iki yılda bir yapılmasını, mamografide alınan radyasyonun çok yüksek olmadığının bilinmesini önemlidir. Mamografi nedir ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ailede meme hastalığı olanların takibinin ise çok daha erken yaşta başlaması gerekmektedir. Takip ve muayenenin amacı, erken teşhis koyup, hastalığın göğüs bölgesinde yayılmadan tedavisinin yapılabilmesidir. Göğüs bölgesinin her türlü hastalığının bugünün imkanlarıyla meme ameliyatı ve tedavisi mümkündür. Umutsuzluk duymak, tıbbi ve inançlar gereği asla doğru değildir. Kötü huylu hastalıklardan korunmak için, içki, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak, aşırı kiloları vermek gerekmektedir. Çocuk doğurmanın ve bebek emzirmenin, göğüs bölgesinde oluşabilecek kötü huylu hastalıkları azalttığı bilinmektedir. Sonuç olarak meme nedir diye soracak olursak, memenin asli görevi, çocukların doğru ve iyi beslenmesi için vazgeçilmez organ olmasıdır.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.