Mide küçültme ameliyatı olan kadın

Mide Küçültme Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Obezite ile mücadele yöntemlerinden birisi de obezite cerrahisidir. Mide küçültme ameliyatı ile, mide boyutları küçültülür ve midenin büyük bir bölümü hastadan alınır. Obezite cerrahisinin bir diğer adı da bariatrik cerrahidir. Bariatrik cerrahi yöntemleriyle hızlıca kilo vermek mümkündür. Tüp mide ameliyatı, çok sayıdaki mide küçültme ameliyatı çeşitleri arasından sadece biridir. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Tıp dilinde ise, sleeve gastrektomi olarak bilinmektedir. Avicenna Obezite Merkezi uzman hekimleri, mide küçültme ameliyatının ne kadar etkili olduğunu ve operasyondan sonra oluşabilecek olası komplikasyonları anlattılar.

Mide Aldırma Ameliyatı Nedir?

Obezite tedavi yöntemlerinden olan tüp mide ameliyatı, genellikle laparoskopik yöntemle (kapalı yöntem) yapılmaktadır. Karın bölgesine atılan birkaç küçük kesi ile operasyon tamamlanır. Bu kesilerden içeriye, ameliyatın kapalı olarak gerçekleştirilebilmesini sağlayacak olan çubuklar sokulur. Bu çubuklara ışık ve kamera takılı olur. İşlem, genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Ameliyat, mideyi eşit olmayan iki parçaya ayırma prensibiyle yapılır. Midenin dışarıda kalan kıvrımlı kısmının yaklaşık yüzde 80’i kesilerek çıkartılır. Kalan yüzde 20’lik kenar kısım, zımbalanır ve dikilir. Böylece orijinal boyutlarının yüzde 20’si kalan tüp ya da muz şeklinde bir mide elde edilmiş olunur.

Sleeve gastrektomi operasyonu yaklaşık 1 saat sürer. Mide küçültme ameliyatı sonrası, bakım için bir hasta odasına alınırsınız. Anesteziden bu odadayken uyanırsınız. Karın bölgesine atılan küçük kesiler, oldukça hızlı biçimde iyileşirler. Bu yüzden operasyonun kapalı ameliyat yöntemi ile yapılması büyük avantaj sağlar. Hastanede bakım sürecinde herhangi bir komplikasyon gelişmezse, 2 – 3 gün sonra taburcu edilirsiniz.

Sleeve Gastrektomi Etkili midir?

Mide küçültme ameliyatı iki şekilde kilo verilmesini sağlar.

 • Mide büyük oranda küçültüldüğü için, çok daha kolay tok hissedilir ve daha erken doyulur. Böylece vücudunuza az miktarda kalori almaya başlarsınız.
 • Mideden glein hormonu üretilen bölge alınacağı için, açlık hissi azalır. Glein, insan beynine “acıktım” sinyali gönderen hormonun adıdır.

Sleeve gastrektomi operasyonunu takip eden 2 yıl içerisinde fazla kiloların en az yüzde 50’sinden kurtulmayı bekleyebilirsiniz. Fakat bu oranın en az olduğunun altını çizmekte fayda vardır. Doktorunuzun size önereceği diyet ve egzersiz programlarına uymanız halinde, çok daha fazla kilo vermek ve sağlıklı bir yaşam elde etmek mümkündür. Yeni yaşam tarzınızı benimsemeli ve verdiğiniz kiloları geri almamaya dikkat etmelisiniz.

Kilo Vermenin Faydaları

Kilo vermek, her şeyden önce yaşam kalitesini artırır. Fazla kilolarından kurtulan insanlar, günlük aktivitelerini çok daha kolay gerçekleştirmeye başlar. Kilo vermenin bir diğer faydası da, obezite ile ilişkili hastalıkların azalması ve hatta tamamen bitmesidir. Örneğin; diyabet hastalığı, fazla kilolarla bir hayli ilişkilidir. Obezite tedavisinde hastalarının büyük bölümü aynı zamanda diyabet hastasıdır. Mide küçültme ameliyatı ile obeziteden kurtulurken, beraberinde diyabetten de kurtulmak mümkündür. Bu yüzden bariatrik cerrahi yöntemleri için diyabet cerrahisi tanımı da kullanılabilmektedir. Obezite ile ilişkili diğer hastalıklar ise şunlardır:

 • Yüksek kolesterol
 • Yüksek tansiyon
 • Uyku apnesi
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Tüp mide ameliyatı da dahil olmak üzere tüm obezite cerrahisi yöntemleri, diyet ve egzersiz alışkanlıklarını güçlendirmeye yönelik girişimlerin ve kilo verdiren ilaçların kullanımlarının bir işe yaramaması halinde gündeme gelmelidir. Ancak bu noktada dahi, karşılamanız gereken bir mide küçültme ameliyatı kilo sınırı bulunmaktadır.

 • Vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olması
 • Vücut kitle indeksinin 30 ve üzerinde olmasına ek olarak, kiloya bağlı ciddi sağlık problemleri yaşanması

Riskler ve Komplikasyonlar

Tüp mide ameliyatı nispeten güvenli bir operasyon olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bütün büyük ameliyatlarda olduğu gibi, tüp mide ameliyatında da çeşitli riskler ve komplikasyonlar bulunmaktadır. Genel olarak sleeve gastrektomi operasyonu sonrası karşılaşılabilecek komplikasyonlar şunlardır:

 • Kanama
 • Pıhtı atması
 • Pulmoner emboli
 • Kalp aritmisi
 • Akciğer iltihaplanması
 • Mide kaçağı
 • Mide tıkanması
 • Vitamin eksiklikleri
 • Mide ekşimesi

Tüp mide ameliyatından sonra kilo vermek için, diyet ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmeniz çok önemlidir. Aşırı yemek yemeye devam ederek, sağlıksız gıdalar tüketerek ve çok az egzersiz yaparak yeniden kilo almanız mümkündür. Yaygın endişelerden birisi de, hızlı şekilde kilo verdikten sonra oluşabilecek deri fazlalıklarıdır. Eğer bu deri fazlalıkları sizi rahatsız ediyorsa, ameliyatla alınabilmektedir. Ancak bir mide küçültme ameliyatı geçirdikten sonra en az 18 ay boyunca vücudun stabilize olması beklenmelidir. Bu yüzden deri aldırma estetiği yaptırmadan önce bu süre zarfında beklemeniz gerekmektedir.

İstanbul Mide Küçültme Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı, çeşitli mide küçültme ameliyatlarından sadece birisidir. Daha az yemek yemek için mideyi küçültmeyi amaçlar. Mide küçüleceği için de, kendinizi daha az aç hissetmeye başlarsınız. Sleeve gastrektomi operasyonu olabilmek için, belli koşulları karşılıyor olmanız gerekir. Diyet ve egzersiz gibi tüm kilo verme yollarını denemiş ve yine de kilo verememiş olmalısınız. Aynı zamanda vücut kitle indeksinizin de en az 30 olması ve aşırı kiloya bağlı rahatsızlıklar yaşıyor olmanız gerekir. Mide küçültme operasyonu sonrasında uygulamanız gereken bir diyet ve egzersiz programı olur. Eğer doktorunuzun önerdiği şekilde bir yaşam sürerseniz, ilk iki yılda fazla kilolarınızın en az yüzde 50’sini verirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sleeve Gastrektomi işlemi nedir?

Sleeve Gastrektomi işlemiş, midenin hacmini küçültmek üzere yapılan bir işlemdir. Bu nedenle halk arasında mide küçültme işlemi olarak da bilinmektedir.

Midenin tamamı alınırsa ne olur?

Midenin tamamının alınması ve azının alınması arasında aslında büyük bir fark yoktur. Her iki durumda da hasta kilo kaybı yaşanacaktır. Midenin tamamının alınması durumunda yemek borusu doğrudan ince bağırsağa bağlanmaktadır.

Mide ameliyatı sonrası beslenme nasıl olur?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında diyetisyenin önerdiği beslenme listesi takip edilir. Bu liste az kalorili ve bol yeşillik içermesi, protein alımını arttırıp kalori alımı sınırlandırılır. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.