Multislice Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Multislice Koroner Bt Anjiyografi yapılan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Multislice koroner bt anjiyografi, koroner arterlerde yapılan görüntüleme testlerinden birisidir. Kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde kullanılan son teknoloji görüntüleme hakkında daha detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Multislice Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Multislice koroner bt anjiyo, vücuttaki kan damarlarının 3D görüntülenmesini sağlayan işlemidir. Birden fazla kesit elde ederek, bilgisayar ortamında birleştirilen bt anjiyografi işlemini tanı ve tedavinin hızlıca sağlanabildiği son teknoloji uygulamalardan biridir. Geleneksel görüntüleme yöntemlerine göre çok daha hızlı, güvenli tedaviye olanak vermesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Kan damarlarında meydana gelen sertlik, kalsiyum skorlaması, yumuşak dokulardaki hasar ve kemik sorunlarının rahatlıkla görülebildiği sanal anjiyo, erken tanı konulması için faydalı testlerden biridir.

Üç boyutlu görüntüleme işleminin daha net yapılması adına iyot içeren kontrast madde enjekte edilerek, kontrastlı bt anjiyografi uygulaması yapılabilir. Damarlara enjekte edilen renkli iyotlu kontrast madde sayesinde tüm damarların daha net ve yüksek kalitede görüntülenmesi sağlanabilmektedir. Gerekli durumlarda uygulanabilen Multislice koroner bt anjiyografi işlemi, kalp ve damar hastalıklarının kontrolünde sıklıkla kullanılan son teknoloji bir testtir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Multislice Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Multislice koroner bt anjiyografi testi aşamaları; hazırlık, tarama ve tamamlanma bölümleri olarak ele alınmaktadır. Multislice koroner bt anjiyografi prosedürünün öncesinde doktor ve sağlık personelleri tarafından uygulanması gereken talimatlar hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Ancak daha önce bt taraması uygulamasına girmediyseniz, aşağıdan operasyonun tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

Multislice koroner bt anjiyografi hazırlığı;

 • Bt koroner anjiyografi uygulaması öncesinde, tıbbi geçmişiniz incelenecektir.
 • Operasyon öncesi, EKG (elektrokardiyografi) cihazı sayesinde, kalp atış hızınız ölçülecektir.
 • Çıkan ekg sonuçları sonrasında kardiyolog ve radyoloji uzmanları sonuçlarınız gözden geçirecektir. Kalp ritminde bir sıkıntı olmaması durumunda, IV olarak anılan intravenöz kanül damarlarınızdan birine yerleştirilecektir.
 • EKG sonuçlarına göre kalp atış hızınız dakikada 60’ın üzerinde çıkarsa, kalp atış hızını yavaşlatmak için beta bloker isimli ilaçlar ağız ve damar yoluyla verilecektir. Kalp atış hızının azaltılması, bt koroner anjiyografi sonuçlarının ve bt anjiyo sonuçlarının daha net olmasını sağlayacaktır. Tansiyon ve nabzınızın bt tarama cihazına girmeye uygun hale gelmesiyle birlikte bt taraması için gerekli odaya alınabilirsiniz.

Multislice koroner bt anjiyografi taraması;

 • Değerleriniz bt taramasına girmek için uygun hale geldiğinde, anjiyo uygulaması için bir masaya uzanacaksınız.

 • Masadayken, uygulamaya başlamadan önce IV kanülden, iyotlu kontrast madde enjeksiyonu yapılacaktır. Bt anjiyografi esnasında kontrast maddenin enjekte edilmesinden sonra, kan damarları daha net bir şekilde görüntülenebilecektir. İyotlu kontrast maddenin enjektesinden sonra bt tarama işlemine başlanabilir.
 • Bu işlemler sırasında hareket etmemeniz oldukça önemli. Hareket etmeniz durumunda görüntülerin net çıkmaz ve operasyonun tekrarlanması gerekebilir. Bu durum ekstra radyasyon almanıza neden olacaktır.
 • Bilgisayarlı tomografi uygulaması sırasında, cihaz görüntülerinizi alırken cihaz içerisinden sesler gelebilir. Bu sesler normal olup, korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
 • Bt kalp anjiyo çekimi esnasında radyasyon nedeniyle odada sizden başka kimse olmayacaktır.
 • Uygulamaya başlandığında, radyoloji teknisyenleri sizi cam bir bölgenin ardından izleyecek ve interkom isimli iletişim aracılığı ile iletişim kurabilirsiniz. Bazen sizden farklı pozisyonlarda durmanızı veya nefesinizi tutmanızı bu interkom aracılığıyla söyleyebilirler.
 • Bilgisayarlı tomografi cihazı, dairesel bir deliğe sahip olan büyük bir makine görünümündedir. Bu makine içerisindeki yatağa yattığınızda, yatak cihazın içerisine doğru ileri ve geri şekilde hareket eder. Bu hareketler esnasında kan damarlarının üç boyutlu ve farklı açılardan görünümü elde edilir.
 • Görüntüler çekildiği esnada , bt tarama cihazı aynı anda EKG bilgilerini de kaybedecektir. Bu sayede hem EKG kaydı hem de bt taraması elde edilebilir.
 • Görüntülerin toplanmasının ardından, radyoloji uzmanları tarafından görüntüler analiz edilir. Kan damarlarında tıkanıklık, zedelenme, yumuşak doku problemleri veya diğer sorunların varlığı, tarama sonrası kesinleşebilir.

Multislice bt anjiyografi sonrası iyileşme süreci;

 • Bt kalp anjiyografi uygulamasının tamamlanmasının ardından kısa bir süre gözlem altında kalmanız gerekmektedir.

 • IV kanülün çıkarılmasından sonra kalp atış hızı kontrol altına alınmalıdır. Yavaşlatıcı ilaçları etkisi geçene kadar gözlem odasında kalabilirsiniz.

Uygulama sonrası kontrast maddenin yarattığı alerji veya benzeri reaksiyonların oluşup oluşmadığı kontrol edilir. Bt koroner anjiyografi yan etkileri yazımızdan, kalp anjiyografi sonrası olabilecek yan etkiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Multislice Koroner Bt Anjiyografi Ne Kadar Sürer?

Kalp bt anjiyo süresi, uygulanacak olan prosedüre göre değişiklik gösterebilir. Tanı amaçlı multislice koroner bt anjiyografi uygulaması, hazırlık süreci dahil yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürmektedir. Anca uygulama esnasında tedavi uygulanması veya yan etkilerle karşılaşılması durumunda 1 saate kadar uzayabilir. Bt anjiyo süresi, bir aksilik olmaması durumunda en fazla 20 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Bahsedilen süre içerisinde bt kalp anjiyo hazırlığı, uygulama ve tamamlanma kısımları dahildir. Kapalı alan korkunuz nedeniyle bilgisayarlı tomografi cihazına girmek istemeniz durumunda, korkunuzu doktorunuza bildirip, öncesinde sakinleştirici almayı talep edebilirsiniz. Bilgisayarlı tomografine kadar sürer? yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyo Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Bt anjiyo kaç dakika sürer? sorusunun cevabının ardından, kalp bt taraması sonucunun ne zaman çıkacağı merak edilen durumlardan biridir.  Multislice koroner bt anjiyografi ve bt anjiyo uygulamaları yaklaşık 20 dakika sürer ve işlem tamamlanır. Sonrasında sonuçların alınması, üç boyutlu görüntülerin aktarılması ve raporlanması ise aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır. Radyoloji teknisyenleri tarafından iletilen ve doktor tarafından incelenen raporlara aynı gün veya ertesi gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Multislice koroner bt anjiyografi, kan damarlarının görüntülenmesi işleminin en hızlı yoludur. Tanı ve teşhis konulabilmesinde güvenilir, hızlı ve ağrısız bir yol olan bilgisayarlı anjiyo işleminde son teknoloji cihazlardan faydalanılmaktadır. Bu sayede radyasyon yayımı azalırken tüm operasyon süresi yaklaşık 20 dakikada tamamlanmaktadır. Koroner arterlerin ve pulmoner arterlerin detaylı görüntülemesine olanak veren operasyon az radyasyon riskiyle geleneksel yöntemlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Dilerseniz, multislice koroner bt anjiyografi muayenesi olmak için aşağıda yer alan Radyoloji uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Multislice koroner bt anjiyografi fiyatı nedir?

Multislice koroner bt anjiyografi fiyatı, uygulamanın yapıldığı merkez ve prosedüre göre değişiklik göstermektedir.  Ancak bt taraması testi, birçok görüntüleme tekniğine göre daha az maliyetlidir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi fiyatları için 0216 574 10 00 çağrı merkezi numaramızı veya +90 552 216 39 11 WhatsApp hattımıza ulaşarak bt anjiyografi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Multislice koroner bt anjiyografi güvenilir mi?

Bt koroner anjiyografi uygulaması, doğruluk oranının yüksekliği ve üç boyutlu görüntüleme sistemi sayesinde güvenilir tarama testleri arasında yer almaktadır. Hızlı tamamlanması sayesinde radyasyon alımı da düşük seviyede olmaktadır.

Multislice koroner bt anjiyografi sonrası ağrı olur mu?

Koroner bt anjiyo işleminde ağrı ve acı görülmemektedir. Operasyon hızlı tamamlanan güvenilir bir uygulamadır ve işlem sırasında acı verici bir uygulama yoktur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣