Karotis Anjiyografi: Nedir & Hazırlık Süreci Nasıldır?

Karotis anjiyografi işlemi öncesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Karotis anjiyografi, kol ya da bacaktaki bir kan damarına kateter yerleştirilerek bir röntgen cihazıyla karotis arterlere yönlendirilen görüntüleme işlemine denir. Kontrast madde kullanarak yapılan işlem sayesinde, karotis arterlerin (şah damarı) röntgen filmi çekilir. Hem karotis hem de serebral damarların görüntülenmesinde kullanılan bu uygulama, altın standart olarak kabul edilir. Peki karotis anjiyografi nedir? Karotis bt anjiyografi amacı nedir? Karotis bt anjiyografi çekimi için nasıl hazırlanılır? gibi sorular ve daha fazlasının cevabına ulaşmak için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Karotis Anjiyografi Nedir?

Anjiyografi, damarların görüntülenmesini içeren bir metottur. Görüntülenecek olan damara göre değişen anjiyografi, kalp damarlarını görüntülüyorsa koroner anjiyografi, şah damarı (karotis arter) görüntüleniyorsa karotis anjiyografi olarak isimlendirilir.

Karotis Anjiyografi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

 • Karotis arterlerde daralma ya da tıkanıklık olup olmadığını kontrol etmek,
 • Gelecekte meydana gelebilecek inme riskini engellemek,
 • Daha ileri tedavi ihtiyacını karşılamak amacıyla bt karotis anjiyografi yöntemine başvurulur.

Karotis Anjiyografi İçin Nasıl Hazırlanılır?

 • Rahat ve bol giysiler giyerek hastaneye gelmelisiniz. Öte yandan işlem sırasında hastane önlüğü giydirilir.
 • Değerli tüm eşyalarınızı evde bırakmalısınız. Takma diş, gözlük ya da işitme cihazı takıyorsanız işlem esnasında bu metal eşyaları da çıkarmanız gerekmektedir.
 • Doktor ya da hemşire tarafından işlemden önce yeme içme konusunda nasıl ilerlemeniz gerektiği anlatılacaktır.
 • Doktorunuz işlemden önce hangi ilaçları kullanıp kullanmayacağınız konusunda da size bilgi verecektir.
 • Diyabet – şeker hastalığı probleminiz varsa, işlem gününden önce doktorunuza kullandığınız ilaçları nasıl almanız gerektiğini mutlaka sorun.
 • İyot ve röntgen boyası gibi maddelere karşı alerjiniz varsa, bu durumu işlemden önce doktora ya da hemşireye bildirmelisiniz.
 • Karotis bt anjio işleminin ardından hemen eve dönebileceğiniz gibi bir gece hastanede de kalabilirsiniz. Bu nedenle yanınızda mutlaka yedek eşya getirin. Ayrıca yanınızda bir refakatçi ile hastaneye gelin.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Karotis Anjiyografi İşlemi Sırasında Neler Yapılır?

 • İşlem esnasında ilaç ve sıvıların uygulanabilmesi adına kolunuza bir kateter yerleştirilir.
 • Genellikle bt anjiyo odaları serin ve loş ışıklı olur. Bu odada özel bir masaya sırt üstü uzanmanız gerekir.
 • Kateterin yerleştirildiği bölge neresi olursa, o bölgedeki cildiniz temizlenir. Bölgeyi örtmek ve enfeksiyonu engellemek amacıyla steril örtüler tercih edilir. Kollarınızı ve ellerinizi vücudunuzun yanında tutmanız gerekir.
 • Göğsünüze küçük elektrotlar yerleştirilir ve bu elektrotlar EKG’ye bağlanır.
 • Rahatlamanız için hafif bir yatıştırıcı verilebilir ancak tüm bu işlemler boyunca yine de uyanık ve bilinçli olmaya devam edeceksiniz.
 • Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulanır. Kolunuzdaki ya da kasıktaki bir kan damarına plastik bir tüp yerleştirilir. Bu boş tüpün içerisinden bir kateter yerleştirilir ve boynunuzun arterlerine ilerletilir.
 • Kateter yerleştiği zaman ışıklar kısılır ve kontrast madde enjekte edilir. Bu kontrast madde beyin dolaşımını sağlayan damarların ana hatlarını çizer.
 • Kontrast madde enjekte edildiğinde birkaç saniye boyunca sıcaklık ya da kızarıklık hissedebilirsiniz. Bu durum normaldir ve kısa sürede kaybolacaktır. Ancak alerjik reaksiyon, mide bulantısı, göğüs rahatsızlığı, bir ya da daha fazla ekstremiteleri hareket ettirmede zorluk ve diğer semptomlar olduğunda mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Röntgen kamerası ile baş ve boyun arterlerin fotoğrafları çekilir. Röntgen çekildiği esnada nefesinizi tutmanız gerekir. İşlem bittiğinde ışıkları geri açılır ve kateter çıkarılır.

Karotis Anjiyografi İşlemi Sonrasında Ne Olur?

 • Kateter çıkarıldıktan sonra odaya alınıp birkaç saat dinlenmeniz gerekir.
 • Vücudunuzdaki kontrast maddeyi temizlemek adına bol bol su tüketmelisiniz.
 • Eve gidip gitmeyeceğiniz konusunda doktorunuz size bilgi verecektir. Her iki durumda da birkaç saat boyunca gözetim altında kalmanız istenir.
 • İlaçlar, diyet ve tedavi ile ilgili bilgiler eve gitmeden önce size aktarılacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Karotis anjiyografi ne demek?

Şah damarının görüntülenmesi işlemine denir.

Karotis anjio bt nasıl yapılır?

Kasık bölgesindeki atardamara bir kateter yerleştirilir ve işlem anjiyografi cihazı ile izlenerek gerçekleştirilir.

Karotis ne anlama gelir?

Boyun damarlarındaki darlık anlamına gelir. Kalp hastalıklarında sıklıkla görülen bu hastalık, elde uyuşma, baş dönmesi, felç ve hatta ölüme neden olabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣