Nezle (Soğuk Algınlığı) Nedir? Grip ile Farkları Nelerdir?

nezle olup burnunu silen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Nezle (soğuk algınlığı), burun ve boğazda ortaya çıkan bir viral enfeksiyondur. Gribe göre çok daha kolay atlatılan bir hastalıktır. Birçok virüs türü, soğuk algınlığı olarak da bilinen nezleye neden olabilmektedir. 6 yaşından küçük çocuklarda yetişkinlere göre daha sık görülmektedir. Sağlıklı bir vücuda sahip yetişkin insanlarda, yılda 3 keze kadar soğuk algınlığı yaşamak normal karşılanmalıdır. Hastaların çok büyük bir bölümü, maksimum 10 gün içerisinde iyileşme gösterir. Sigara içen insanlarda semptomlar hem daha ağır hem de daha uzun sürebilmektedir.

Nezle Nedir?

Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da nazofarenjit olarak da bilinen nezle, genellikle burun ya da soluk borusuna yerleşen virüslerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Solunum esnasında vücuda giriş yapan virüsler, üst solunum yolundaki mukozaya yerleşirler. Bu da burnun tıkanmasına ve hapşırmalara neden olabilir. Kuluçka süresinin ise üç gün olduğu bilinir. İnsan bedeni, nezleye neden olan virüslerden kurtulabilmek için çeşitli yöntemler geliştirir. Burnun akması, hapşırma, öksürme gibi durumlar bunlardan bir kaçıdır. Nezle, genellikle acilen tedavi edilmesi gereken ya da hastane ortamında tedaviye ihtiyaç duyulan bir hastalık olmasa da, kronik hastalıkları olanlarda ya da bağışıklık sistemi güçsüz olanlarda ağır ilerleyebilmektedir. Soğuk algınlığı ile alerjik nezle birbirine benzeyen, ancak birbirine karıştırılmaması gereken iki hastalıktır. Alerjik nezle, genellikle hastada genetik olarak var olan alerjiyi, bir yabancı ajanın tetiklemesiyle oluşmaktadır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Peki, kişiden kişiye nezle nasıl geçer? Nezle belirtileri genellikle nezleye neden olan bir virüse maruz kalınca ve bu süreçte soğuktan etkilenince ortaya çıkar. Virüse maruz kalmak için enfekte olmuş bir insanla aynı havayı solumak ya da ağız, burun gibi bölgelerinden çıkan sıvıların solunum yollarına gitmesine izin vermek yeterli olur. Virüs bulaştıktan sonra kişide ortaya çıkma süresi ortalama 3 gündür. Nezle bulaşıcı mı diye soracak olursak, haliyle bu sorunun yanıtı evet olur. Çünkü hastalık, nezleye neden olan yüzlerce virüsten birinin bulaşmasından kaynaklanır. Genel olarak hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Burun akıntısı ya da tıkanması
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Vücutta hafif ağrı
 • Baş ağrısı
 • Az miktarda ateş yükselmesi
 • Hapşırma
 • Halsizlik

Soğuk algınlığı ilerledikçe burundan gelen akıntının rengi koyulaşmaya ve katılaşmaya başlar.

Nezle – Grip Farkları Nelerdir?

Nezle ile grip arasındaki en belirgin farklardan birisi, nezlede çok yoğun bir burun akıntısı olurken, gripte burun akıntısının az miktarda olmasıdır. Grip daha çok öksürüğe, nezle ise daha çok hapşırığa neden olur. Peki bu iki hastalığı birbirinden ayıran temel özellikler nelerdir? Nezle genel olarak soğuk mevsimlerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Çünkü soğuk havalarda nezleye neden olan virüsler, daha güçlü ve daha aktif olurlar. Grip ise, çok daha güçlü virüslerle kendisini gösterir. Soğuk algınlığı birçok insan tarafından kolaylıkla atlatılabilirken, grip çok daha ağır ilerler ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Her iki hastalığın da ortaya koyduğu klinik semptomlar büyük farklılıklar göstermektedir.

Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Grip için bir aşı bulunsa da, soğuk algınlığı için bir aşı bulunmamaktadır. Bu yüzden nezlenin bulaşmaması için, bir takım önlemler almak gerekmektedir:

 • Sık sık ellerinizi yıkayın
 • Sık kullanılan eşyaları dezenfekte edin
 • Öksürürken ya da hapşırırken kağıt mendil kullanın
 • Kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayın
 • Nezle olan insanlardan uzak durun
 • Çocuklarınızın kalacağı kreşleri doğru seçin
 • Beslenmenize, uykunuza ve hareketliliğinize dikkat edin

Tedavi Yöntemleri

Nezlenin bilinen net bir tedavisi yoktur. Özellikle antibiyotiklerin virüslere bir etkilerinin olmadığı unutulmamalıdır. Tedavi sürecinde hastanın en çok dikkat etmesi gereken şey, dinlenmektir. Soğuk algınlığı için tedavi yöntemleri genellikle belirti ve semptom giderici yöndedir. Tedavide yaygın olarak tercih edilen ilaçlar şunlardır:

 • Ağrı kesiciler
 • Burun spreyleri
 • Öksürük şurupları

Nezle tedavisinde kullanılan diğer yöntemler ise şu şekildedir:

 • Bol su içmek
 • Besleyici bir çorba tüketmek
 • Uykuyla savaşmamak
 • Odayı sıcak ve nemli tutmak
 • Tuzlu su gargarası yapmak

Nezle: Sonuç

Tavsiyelerini dikkate alarak, nezle hastalığını daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Soğuk algınlığı belirtilerinin 10 gün geçmesine rağmen devam etmesi hastalığın kendiliğinden geçmediğinin göstergesidir. Semptomların artması ve burun akıntısı gibi belirtilerin düzelmemesi üzerine ilaçlı tedavi için bir dahiliye uzmanıyla görüşeniz gerekebilir. Nezle tedavisi için aşağıda listelenen Avicenna Hastanesi İç Hastalıkları uzman doktorlarımıza randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nezle hastalığı en fazla kaç gün sürer?

Hastalık süresi bünyeden bünyeye değişecektir ancak 5-7 gün sonrasında geçmesi beklenir.

Nezle ilaçsız geçer mi?

Nezle, ilaç kullanılmadığı durumlarda 10 güne kadar kendiliğinden düzelme gösterebilir. Ancak genel olarak durumun kötüye gitmesi ve belirtiler azalmadığında, doktora görünerek ilaçlı tedaviye başlanması önerilir.

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣