Ürolojik Kanserler Nelerdir?

Ürolojik Kanserler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Böbrek, idrar yolları, üreme organları, prostat ve tesis gibi organlarda ortaya çıkan kanser türlerine ürolojik kanserler denir. Ürolojik kanserler, ürolog kimliğine sahip kişilerin uygun gördüğü program ile tedavi edilir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda ürolojik kanserler hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ürolojik Kanserlerin Çeşitleri

Üroonkoloji alt bilimi tarafından incelenen ürolojik kanserler idrar yolu ve üreme sitemini kapsayan birçok organda ortaya çıkabilir. Ürolojik tümör söz onuşu organlardaki hücrelerin normalinden fazla seviyede çoğalması sonucu ortaya çıkan tümör dokularıdır. Diğer kanser türlerinde olduğu üzere ürolojik tümörler de de erken tanı ile kolaylıkla tedavi edilir.

Üriner sistem kanserlerinin tedavi aşaması erken tanı avantajı sayesinde çok daha konforlu bir şekilde gerçekleşir. Peki, ürolojik kanserler hangi organlarda ne şekilde ortaya çıkar? İşte idrar yolları ve üreme sitemi gibi dokularda ortaya çıkan ürolojik kanser çeşitleri:

Böbrek Kanseri

Ultrason v tomografi yöntemleri ile tanısı koyulan böbrek kanseri, erken tanı tedavisi kolay bir şekilde gerçekleşen kanserler arasındadır. Böbrekte yer alan tümörlü dokunun 5 santimetreden uzun olması damarlarda sorunlara yol açar. Bu noktada böbrekte yer alan kanserli dokunun çıkarılması gerekir. Böbrek kanserinin belirtileri şu şekildedir:

· Sırt ağrısı

· Nedensiz kilo kaybı

· İdrarda yan be kan

· Karın bölgesinde ağrı hissiyatı

Söz konusu belirtileri sahip olan hastaları kısa sürede hekime başvurmalıdır. Böbrek kanserinin tedavisi cerrahi yöntemler ile kısa sürede gerçekleşir.

Mesane Kanseri

İdrarda kan görülmesi başlıca belirtileri arasında yer alan mesane kanseri, daha çok tütün kullanan kişilerde ortaya çıkar Mesane kanserinin tedavisi idrar kesesini tamamıyla almaktan geçe. Fakat son teknoloji sayesinde idrar kesesinin yerine yapay bir mesane dokusu yerleştirilebilir. Mesane kanserinin belirtileri şu şekildedir:

· Sık sık idrara çıkma fakat tam boşaltamama,

· Mesanede kontrol kaybı,

· İdrarda yanma ve ağrı hissiyatı,

Söz konusu belirtilere sahip olan mesane kanseri hastalarının tedavisi sistoskopi ile gerçekleşir.

Prostat Kanseri

Yaş faktörü ile karşımız acıkan prostat kanseri kimi zaman prostat büyümesi ile karışabilir. Prostat kanseri riski taşıyan hastaların kontrollerini aksatamaması erken tanı açısından oldukça önemlidir. Ürolojik kanserler arasında yer alan prostat kanserinin belirtileri şu şekildedir:

· Cinsel birleşme sonrası boşalmada ağı hissiyattı,

· İdrara ve menide kan görülmesi,

· İdrara çıkmada güçlük

· Penis sertleşme problemleri

Söz konusu belirtilere sahip olan prostat kanseri radyoterapi, kemoterapi gibi onkoloji yöntemler ile tedavi edilir.

Testis Kanseri

Yaş faktörü noktasında özellikle genç hastalarda ortaya çıkan testis kanseri tütün kullanan hastalarda sıklıkla görülür. Testis kanserinin belirtileri şu şekildedir:

· Nedensiz kilo kaybı,

· Göğüslerde ağrı ve hormonal büyüme,

· Sırt ve boyun bölgesin ağrı hissiyatı

Diğer ürolojik kanserler de olduğu gibi testis tümörü tedavisi de kemoterapi vb. yöntemlerle gerçekleşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ürolojik kanserler nedir?

Testis kanseri, prostat kanseri, böbrek kanseri ve mesane kanseri ürolojik kanserler arasında yer alır.

Hastalıkların tedavisi nasıl gerçekleşir?

Cerrahi yöntemlerin yanında sistoskopi, radyoterapi, kemoterapi ve hormoterapi gibi onkoloji yöntemleri ile tedaviler gerçekleşir.

Hangi üroloji alt bilimi kanser rahatsızlıkları ile ilgilenir?

Üroloji biliminin alt bilim dalları arasında ye alan üroonkoloji, kanser hastalıkları ve tedavisi noktasında karşımıza çıkar.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği(Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣