Nöroşirurji Doktoru Kimdir?

Nöroşirurji Doktoru Kimdir?

Halk arasında beyin ve sinir cerrahisi olarak da bilenen nöroşirurji bölümünde uzman nöroşirürjiyenler yani nöroşirurji doktoru görev alır. Nöroşirurji doktoru olan kişiler, nöroşirurji hastalıkları dahilinde uygun gördükleri tanı ve tedavi yöntemlerini kullanma yetkisine sahiptir

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji doktorları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nöroşirurji Ne Demek?

Sözlük anlamı olarak sinir hücresi anlamına gelen “nöron” ve iyi eden anlamına gelen “şirürji” kelimelerinin birleşiminden oluşan nöroşirurji sinir sistemini ve sinir sistemi hastalıklarının tedavi sürecini anlatan bir kelimedir.

Beyin ve sinir cerrahisi hekimi olarak da bilinen bu hekimler, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan beyin ve sinir hastalıklarının tabısını gerçekleştirdikten sonra iyileşme süreci için belirli bir tedavi programı önerirler. Bu tedavi programı içerisindeki kontroller nöroşirurji hekimi tarafından gerçekleşir. Peki, nöroşirurji doktoru olmak için neler gereklidir?

Nasıl Nöroşirurji Doktoru Olunur?

6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında YÖK ve ÖSYM’nin hazırladığı TUS yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı’na” giren nöroşirurji hekimleri, seçtikleri bölümle asistanlıkların tamamlayabilirler. Ülkemizde nöroşirurji asistanlık eğitimi veren kurumlar şu şekildedir:

· Üniversite Hastaneleri,

· Gülhane Askeri Tıp Akademisi,

· SSK Eğitim Hastaneleri,

· Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Hastaneleri,

Nöroşirurji doktoru olmak için verilen eğiti süresi SSK ve Sağlık bakanlığına bağlı hastalarda 5 yıl sürerken diğer üniversite hastanelerinde ise 6 yıl olarak karşımıza çıkar. Kıdemsiz, orta kıdemli ve kıdemli asistanlık aşmalarını tamamlayan kişiler tüm aşamalardan başarıyla geçtikten sonra nöroşirurji uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Nöroşirurji hekimleri, yalnızca eğitim hayatlarında değil iş alanlarında da eğitim görmeye devam ederler. Gelişen teknoloji ve hastalıların tedavisinde kullanılan yöntemeler dolayısıyla nöroloji uzmanlarının kullanılan cihaz ve tedavi yöntemleri hakkında eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir.

Nöroşirurji Doktorları Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Beyin ve sinir cerrahisi alanında nöroşirurji hekimlerinin tanı ve tedavisi ile ilgilendikleri temel nöroşirurji hastalıkları şu şekildedir:

· Beyin kanamaları

· Sinir sistemi bozuklukları

· Beyin omurilik sıvısındaki artış

· Omurga şekil bozuklukları

· Kafa ve omurilik yaralanmaları

· Omurilik kanseri

· Kafatası şekil bozuklukları

· Omurilik kapanma defektleri

Söz konusu hastalıklar için gerekli testler ve görüntüleme yöntemleri uygulandıktan sonra tanı süreci tamamlanır. Bu süreçten sonra nöroşirurji doktorlarının uygun gördüğü tedavi süreci başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl nöroşirurji doktoru olunur?

6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında YÖK ve ÖSYM’nin hazırladığı TUS yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı’na” giren nöroşirurji hekimleri, seçtikleri bölümle asistanlıkların tamamlayabilirler.

Asistan nöroşirurji eğitimi ne kadar sürer?

Nöroşirurji doktoru olmak için verilen eğiti süresi SSK ve Sağlık bakanlığına bağlı hastalarda 5 yıl sürerken diğer üniversite hastanelerinde ise 6 yıl olarak karşımıza çıkar.

Asistan nöroşirurji eğitimi veren kurumlar nelerdir?

Üniversite Hastaneleri, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, SSK Eğitim Hastaneleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Hastaneleri nöroşirurji eğitimi veren kurumlardır.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.