Nöroşirurji Doktoru Kimdir?

Nöroşirurji Doktoru Kimdir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Halk arasında beyin ve sinir cerrahisi olarak da bilenen nöroşirurji bölümünde uzman nöroşirürjiyenler yani nöroşirurji doktoru görev alır. Nöroşirurji doktoru olan kişiler, nöroşirurji hastalıkları dahilinde uygun gördükleri tanı ve tedavi yöntemlerini kullanma yetkisine sahiptir

[trnebanner]

Nöroşirurji Ne Demek?

Sözlük anlamı olarak sinir hücresi anlamına gelen “nöron” ve iyi eden anlamına gelen “şirürji” kelimelerinin birleşiminden oluşan nöroşirurji sinir sistemini ve sinir sistemi hastalıklarının tedavi sürecini anlatan bir kelimedir.

Beyin ve sinir cerrahisi hekimi olarak da bilinen bu hekimler, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan beyin ve sinir hastalıklarının tabısını gerçekleştirdikten sonra iyileşme süreci için belirli bir tedavi programı önerirler. Bu tedavi programı içerisindeki kontroller nöroşirurji hekimi tarafından gerçekleşir. Peki, nöroşirurji doktoru olmak için neler gereklidir?

Nasıl Nöroşirurji Doktoru Olunur?

6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında YÖK ve ÖSYM’nin hazırladığı TUS yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı’na” giren nöroşirurji hekimleri, seçtikleri bölümle asistanlıkların tamamlayabilirler. Ülkemizde nöroşirurji asistanlık eğitimi veren kurumlar şu şekildedir:

· Üniversite Hastaneleri,

· Gülhane Askeri Tıp Akademisi,

· SSK Eğitim Hastaneleri,

· Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Hastaneleri,

Nöroşirurji doktoru olmak için verilen eğiti süresi SSK ve Sağlık bakanlığına bağlı hastalarda 5 yıl sürerken diğer üniversite hastanelerinde ise 6 yıl olarak karşımıza çıkar. Kıdemsiz, orta kıdemli ve kıdemli asistanlık aşmalarını tamamlayan kişiler tüm aşamalardan başarıyla geçtikten sonra nöroşirurji uzmanı olmaya hak kazanırlar.

Nöroşirurji hekimleri, yalnızca eğitim hayatlarında değil iş alanlarında da eğitim görmeye devam ederler. Gelişen teknoloji ve hastalıların tedavisinde kullanılan yöntemeler dolayısıyla nöroloji uzmanlarının kullanılan cihaz ve tedavi yöntemleri hakkında eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir.

Nöroşirurji Doktorları Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Beyin ve sinir cerrahisi alanında nöroşirurji hekimlerinin tanı ve tedavisi ile ilgilendikleri temel nöroşirurji hastalıkları şu şekildedir:

· Beyin kanamaları

· Sinir sistemi bozuklukları

· Beyin omurilik sıvısındaki artış

· Omurga şekil bozuklukları

· Kafa ve omurilik yaralanmaları

· Omurilik kanseri

· Kafatası şekil bozuklukları

· Omurilik kapanma defektleri

Söz konusu hastalıklar için gerekli testler ve görüntüleme yöntemleri uygulandıktan sonra tanı süreci tamamlanır. Bu süreçten sonra nöroşirurji doktorlarının uygun gördüğü tedavi süreci başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl nöroşirurji doktoru olunur?

6 yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrasında YÖK ve ÖSYM’nin hazırladığı TUS yani “Tıpta Uzmanlık Sınavı’na” giren nöroşirurji hekimleri, seçtikleri bölümle asistanlıkların tamamlayabilirler.

Asistan nöroşirurji eğitimi ne kadar sürer?

Nöroşirurji doktoru olmak için verilen eğiti süresi SSK ve Sağlık bakanlığına bağlı hastalarda 5 yıl sürerken diğer üniversite hastanelerinde ise 6 yıl olarak karşımıza çıkar.

Asistan nöroşirurji eğitimi veren kurumlar nelerdir?

Üniversite Hastaneleri, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, SSK Eğitim Hastaneleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim Hastaneleri nöroşirurji eğitimi veren kurumlardır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣