Tüp Mide Ameliyatı | Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı
Obezite Cerrahisi
Çağrı Merkezi
Adres

Tüp mide ameliyatı günümüzde oldukça sık kullanılan ve Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Merkezi tarafından yoğun olarak uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer obezite ameliyatı türlerine göre oldukça kolay bir yöntem olan mide küçültme ameliyatının yan etkileri de bir o kadar düşük görülmektedir.

0+ Toplam Obezite Ameliyatı

Hastanemizin Obezite Cerrahisi Uygulayan Doktorları / Cerrrahları

Avicenna Hastanesi obezite cerrahisi sıklıkla laparoskopik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem esnasında midenin büyük bir bölümü alınmaktadır. Geriye kalan mide, eski midenin yalnızca yüzde 15’i kadardır. Avicenna Ataşehir Hastanesi mide küçülme ameliyatı için en uygun ekip ve ameliyathane hizmetini sunmaktadır.

Peki, tüp mide ameliyatı nedir? Mide küçültme ameliyatı dünya genelinde sleeve gastrektomi ameliyatı olarak da bilinmektedir. Bu cerrahi uygulamada midenin çok büyük bir kısmı cerrahi olarak alınır ve geriye kalan midenin görüntüsü tüp şeklinde olmaktadır. Özellikle 2009 yılından bu yana tüm dünyada popüler hale gelmiş bir zayıflama yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı kimlere uygulanır diye sorulacak olursa yanıt, obezite hastalarına ve kiloya bağlı hastalıkları bulunanlara şeklinde verilebilmektedir. Toplum arasında şişmanlık cerrahisi olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı, önceki yıllarda gastrik bypass öncesinde uygulanmaktaydı. Fakat daha sonra mide küçültme ameliyatı sonrası gastrik bypassa gerek kalmadığının farkına varılmaya başlandı. Zamanla başlı başına bir obezite tedavisi haline gelmiş ve hatta günümüzde en sık kullanılan obezite tedavi yöntemi olmuştur.

Obezite hastalığı hakkında genel bir tanım yapmak gerekir ise, vücudun yağ kütlesinin, vücudun diğer iskelet, su ve kas gibi kütlelerine göre çok daha fazla olması halidir. Başka bir tanımla, insanın boyuna göre kilosunun fazla olması durumudur. Aşırı kilolar beraberinde insülin direnci ve diyabet gibi çok sayıda hastalığı da getirmektedir. Diyabet hastaları sıklıkla tüp mide ameliyatını tercih etmektedirler. Bunun sebebi, ameliyat sonrası beslenme sistemleri büyük bir değişiklik yaşamakta ve buna bağlı olarak diyabeti yenebilmeleridir.

Avicenna tüp mide ameliyatı için laparoskopik yani kapalı yöntem kullanılmaktadır. Laparoskopik cerrahi için sadece bir tanesi 1 santimetreden fazla olan ve diğerleri 1 santimetreden de az olan minik kesiler açılmaktadır. Bu kesiler sayesinde obezite ameliyatı gerçekleştirilmektedir ve daha sonra hastada ameliyat izi kalmamaktadır.

Her obezite hastası, disiplinlerarası bir anlayış ile öncelikli olarak değerlendirme altına alınmalıdır. Bu kapsamda her tüp mide ameliyatı sürecinde mutlaka bir laparoskopik ve obezite cerrahilerinde uzman bir cerrah, obezite cerrahisi alanında deneyimli bir anesteziyoloji uzmanı, kardiyolog, endokrinoloji ve metabolik hastalıklar uzmanı, diyetisyen, fizik tedavi uzmanı ve psikiyatrist olmalıdır.

Gereken Değerlendirmeler

Hemen hemen her tüp mide ameliyatı öncesi aşağıdaki uzmanlıklar tarafından hastaların değerlendirme altına alınması gerekmektedir:

  • Genel Cerrahi
  • Anesteziyoloji ve Reanimasyon
  • Endokrin ve Metabolik Hastalıklar
  • Psikiyatri
  • Göğüs Hastalıkları
  • Diyet ve Beslenme
  • Kardiyoloji

Laboratuvar Testleri

Tüp mide ameliyatı öncesi her hasta çeşitli testlere alınır. Bu testler, fazla kilolu olmanın altında herhangi bir endokrin ve metabolizma problemi olup olmadığına bakabildiği gibi, bedenin tümünün sağlığını da inceleme altına almak amacıyla yapılır. Burada amaç, hastanın ameliyata uygun olup olmadığını görebilmektir. Bu kapsamda çeşitli kan testleri gerçekleştirilir. Hastalardan gerekli durumlarda EKG, solunum fonksiyon testleri, endoskopi ve vücut kompozisyon analizi de istenebilmektedir. Ayrıca, kimi hastalardan karın ultrasonografisi, bacak varisleri ve trombozlarına bakılabilmesi adına iki bacak doppler testleri de talep edilebilir.

Ameliyat Öncesi Gece Yapılması Gerekenler

Tüp mide ameliyatına alınmak için hiçbir engel kalmadıysa ve ertesi gün hasta ameliyat olacaksa, ameliyat öncesi gece yapılması gerekenler hakkında da fikir sahibi olması gerekmektedir. Ameliyattan önceki gece doktorlar genellikle hastalarına kan sulandırıcı ilaçlar yazmaktadırlar. Öte yandan, bağırsak temizliği amacıyla ağızdan alınabilen bir ilaç da hastaya yazılır ve yine ameliyat öncesi gece bu ilacı kullanması istenir. Tüp mide ameliyatının saat kaçta olacağına bağlı olarak değişiklikler olabilse de, ortalama olarak 20:00’den sonra hiçbir şey yememek gerekmektedir. Yine saat 24:00’dan sonra da içecek tüketimi durdurulmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastanın normal odaya mı, yoksa yoğun bakıma mı alınacağına karar verilir. Karar aşamasında hastanın ameliyat öncesi değerlendirmeleri ve ameliyat sonrası durumu etkili olur. Uyku apnesi gibi hastalıkları bulunan hastaların en az 1 gece yoğun bakıma alınmasında fayda bulunmaktadır. Hastaların sıklıkla 2 güne kadar ağızdan katı ya da sıvı tüketmesine izin verilmemektedir. Daha sonra 3. gün itibariyle pasaj grafi çekimi yapılır. Pasaj grafi için içerisinde kontrast madde (boya) bulunan bir su içirilir ve çeşitli filmler çekilir. Filmlerde hastanın midesinden bir sıvı kaçağı olup olmadığına bakılır. Daha sonra boyalı suyla bir kez daha test yapılır ve hastanın midesinde kaçak olmadığı anlaşıldığı zaman, ağızdan beslenme süreci yeniden başlayabilir. Hasta bu noktada su ve süt gibi içecekleri tüketebilir. Eğer hasta su ve süt gibi içecekleri çıkartmadan (kusmadan) içmekte sorun yaşamıyorsa, o gün taburcu edilebilmektedir.

Taburcu Olma

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar sıklıkla 2. ya da 3. günlerinde taburcu edilirler. Bu süreçte hastanın, bundan sonra kısa vadede ve uzun vadede nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili olarak diyetisyen görüşmesi gerçekleştirilir. Taburcu olduktan sonra hastalar için genellikle süt, tavuk ve et suyu, meyve suyu gibi sıvı besinler tavsiye edilir. Hastanın midesi için mide koruyucu ilaç ve multivitamin ilaçları yazılır. Ameliyat öncesinde hastaya verilen kan sulandırıcı ilaç ise, ameliyat sonrasında da bir süre devam etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastaların ameliyat sonrasında, gündelik yaşamını ve gündelik beslenme alışkanlıklarını tümüyle değiştirmesi tavsiye edilir. Eğer hasta yeni midesine uygun olarak, doktorların tavsiyeleri ışığında bir beslenme gerçekleştirmezse, mide şişebilir ve kaçaklar ortaya çıkabilir. Bu noktada yaralar açılabilir, hasta kusabilir ve iyileşme süreci uzayabilir. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalarda sık görülmese de geğirme ya da hıçkırık gibi küçük sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat bunların çoğalması ve sık sık olması durumunda hastanın dikkatli olması ve hemen doktoruna bilgi vermesinde fayda vardır. Ameliyat sonrası süreçte hastaların hızla sıvı tüketimi yapması, kusmalara neden olabilmektedir. Bu durum birkaç kez yaşandığı zaman endişe edilmesi gereken bir durum yok denebilir. Fakat kusmalar sürekli hale geldiyse hemen doktora haber verilmesi gerekmektedir.