Üroloji Ameliyatları

Üroloji Ameliyatları Nelerdir?

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü uzman doktorları, üroloji ameliyatları hakkında merak edilenleri anlattı. Peki, üroloji ameliyatları nelerdir? Üroloji hangi ameliyatları yapar?

Üroloji Bölümü

Üroloji bölümünde, her yaştan ve cinsiyetten hastaya, gereken üroloji tedavilerini uygulamaktadır. Bu noktada, böbrek, üreter, mesane, üretra hastalıklarının tamamıyla ilgilenir. Alanında uzman ürologlar tarafından tanısı koyulan hastalıklar, gereken tıbbi yöntemlerle ve teknolojinin geldiği son noktadaki cihazlar ile tedavi edilir. Peki, üroloji cerrahi çeşitleri nelerdir?

Kapalı ve Robotik Üroloji Ameliyatları

Günümüz teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte artık, üroloji ameliyatları kapalı ve robotik olarak yapılmaktadır. Özellikle robotik cerrahinin en çok kullanıldığı branş, üroloji bilim dalıdır. Lazer tedavisi de hemen hemen her branş için önem kazanmıştır ve özellikle üroloji branşında ayrı bir öneme sahiptir. Ataşehir Avicenna Hastanesi, robotik ve kapalı üroloji tedavileri noktasında hastalarına başarıyla hizmet vermektedir.

Kanser Tedavisinde Üroloji Cerrahi Çeşitleri

Prostat kanseri, mesane kanseri, böbrek kanseri ve testis kanseri gibi tüm ürolojik kanser türleri için üroonkoloji olarak da bilinen üroloji cerrahisi branşları bulunmaktadır. Modern tıbbın tüm imkanlarından faydalanılan üroloji cerrahisi ile, çeşitli kanserlerin tedavisi mümkündür.

Üroloji Hangi Ameliyatları Yapar

  • Prostat Ameliyatları: Açık Prostatektomi, Endoskopik Prostat Ameliyatı (TUR)
  • Taş Ameliyatları: Böbrek Taşı Ameliyatları, Mesane Taşı Ameliyatları, Üreter Taşı Ameliyatları
  • Kanser Ameliyatları: Mesane Kanserinde Radikal Sistektomi, Prostat Kanserinde Radikal Prostatektomi, Mesane Kanserinde Endoskopik Yöntemle Mesane Tümör Ameliyatı, Testis Tümörü Ameliyatları, Böbrek Tümörü Ameliyatları
  • İnfertilite (Çocuk Sahibi Olma): Varikosel Ameliyatı
  • Pediatrik Üroloji: İdrar Reflüsü (VUR) Ameliyatları, İnmemiş Testis Ameliyatı, Sünnet
  • Böbrek Ameliyatları: Nefrektomi Ameliyatları (Böbrek Alınması), Böbrek Kisti Ameliyatları

Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde kronik böbrek yetmezliği ve diyaliz gerekliliği olan tüm hastaların, kateterizasyon ve arteriovenöz fistül işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemleri, her biri alanında uzman ve tecrübeli bir ekip yapmaktadır. Bunun yanında bütün çocuk hastalar için çocuk ürolojisi cerrahisi yöntemlerinden de faydalanılmaktadır. Çocuk ürolojisinde endoskopik cerrahi, robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler, erkeklerde ürolojik hastalıklar geçirenler için de geçerlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ürolojide hangi testler yapılır?

En sık istenen tahliller arasında sperm analizi, tümör markerlarının araştırılması, bakteri ve virüs taramaları, çeşitli proteinlerin ve enzimlerin araştırılması yer alır.

Üroloji doktoru alttan muayene eder mi?

Fiziki muayenede genel olarak en üstten en alta doğru bir değerlendirme yapılır. Böbreklerin fizik muayenesinde ise, oturur pozisyonda kişinin sırt kısmı tamamen açılır ve sırt kısmına inspeksiyon uygulanır.

 

Avicenna Hastalıkları Üroloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.