Mide Balonu Nedir? Kimlere Takılabilir?

Mide Balonu Nedir? Kimlere Takılabilir?

Silikondan üretilen ve mide içerisine yerleştirilen mide balonu (gastric balloon), bir kilo verme prosedürüdür. Mide balonu sayesinde hastanın midesine alabileceği gıda miktarı sınırlanır ve çok daha hızlı biçimde tokluk hissi yakalaması sağlanır. Kilo problemleri yaşayan ve diyet, egzersiz gibi yöntemlerin işe yaramadığı hastalarda kullanılabilen mide balonu yöntemi, diğer kilo verme yöntemlerinde de olduğu gibi tek başına yeterli değildir. Mide balonuyla birlikte hastanın, daha sağlıklı bir yaşama geçiş yapması gerekmektedir. Balon tedavisine ek olarak iyi bir beslenme düzeni oturtmak ve düzenli olarak spor yapmak gerekebilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi bölümü uzman hekimleri, mide balonu tedavisi hakkında merak edilenleri anlattılar.

Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Mide balonu prensibi ile kolaylıkla zayıflanabilir. Kilo kaybı, beraberinde ortaya çıkabilecek ciddi sağlık sorunlarının riskini de azaltır. Bu hastalıklar genel olarak şunlardır:

  • Reflü
  • Kalp hastalıkları
  • İnme riski
  • Yüksek tansiyon
  • Uyku apnesi
  • Karaciğer hastalıkları
  • Tip 2 diyabet

Mide balonu tedavisi öncesinde diyet ve spor gibi bütün yöntemlerin denenmiş ve başarı elde edilememiş olması gerekir.

Kimler Mide Balonu ile Zayıflama İçin Uygun Adaydır?

Eğer aşağıda yer alan şartların her birini taşıyorsanız, mide balonu uygulaması için uygun adaysınız demektir.

  • Vücut kitle indeksinin 30 ile 40 arasında olması
  • Yaşam tarzında değişiklikler yapmaya, düzenli olarak tıbben takip altında bulunmaya ve davranışsal terapilere katılmaya istekli olunması
  • Daha önce herhangi bir mide ya da yemek borusu ameliyatı geçirilmemesi

Mide balonları her kilolu insan için uygun olmayabilir. Bu prosedürün sizin için yararlı olup olmayacağını, gerçekleştirilecek olan muayeneden sonra doktorunuz size bildirecektir.

Mide Balonu Tedavisinin Riskleri

Mide balonu tedavisi alan her üç kişiden birinde ağrı ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Ancak bu semptomların genellikle operasyondan 2 – 3 gün sonrasına kadar devam ettiği görülür. Semptomların çeşitli ağrı kesici ilaçlarla azaltılabilmesi mümkündür.

Oldukça nadir görülse de, gastric balloon takılmasından sonra ciddi yan etkilerle karşılaşılabilir. Operasyondan belli bir süre sonra ortaya çıkan karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerde bir doktor kontrolünden geçmeniz faydalı olacaktır.

Diğer bir potansiyel risk ise, mideye yerleştirilen balonun sönmesidir. Böyle bir durumda balonun sindirim sistemine hareket etme ihtimali vardır. Bu da, silikon bazlı balonun vücuttan alınabilmesi için ikinci bir cerrahi operasyon geçirme ihtimalini doğurur. Şişkinlik, pankreatit, ülser ve mide duvarı delinmesi gibi çok düşük ihtimalli riskler de bulunmaktadır.

Mide Balonu Operasyonu Öncesi

Mide balonu operasyonuna alınmadan önce, bir takım testlerden ve muayenelerden geçmeniz gerekir. Doktorunuz, bu süreçte hangi uzmanlara görünmeniz ve hangi testleri yaptırmanız gerektiğini size bildirecektir. Öte yandan, operasyondan önce hangi gıdaları yemeyi kesmeniz ve hangi ilaçları kullanmayı bırakmanız gerektiği de size ayrıca anlatılacaktır. Bununla birlikte, operasyondan önce uymanız gereken bir fiziksel aktivite programı da oluşturulabilir.

Mide Balonu Operasyonu Nasıl Yapılır?

Hastaların en merak ettiği konulardan birisi de, balonun mideye nasıl yerleştirildiğidir. Sanılanın aksine balon, mideye ameliyatla değil, endoskopi ile yerleştirilir. Operasyon esnasında vücuda herhangi bir kesi atılmaz. Operasyona alınmadan önce lokal anesteziler ve sakinleştiriciler kullanılabilir.

İşlem esnasında doktorunuz, uç kısmına inik şekilde yerleştirilmiş bir balon bulunan kateteri midenize kadar ilerletir. Ardından bir endoskop, boğazınızdan midenize kadar sokulur. Ucunda kamera bulunan endoskop sayesinde, balonun şişirilme anını doktorunuz görüntüleyebilir. Bu operasyon ortalama yarım saat sürer. İşlemden birkaç saat sonra da hasta evine gidebilir.

Mide Balonu Operasyonu Sonrası

Midenize balon yerleştirildikten altı saat sonra küçük miktarlarda sıvı alımına başlanabilir. Bu süreçte, ikinci haftaya kadar sıvı diyeti yapılır. İkinci haftadan itibaren sıvıların yanına yumuşak yiyecekler de eklenebilir. Üçüncü haftadan itibaren biraz daha normal yiyeceklere geçiş yapılabilir. Bütün bu süreçlerde neler yiyip içebileceğinizi hem doktorunuz hem de doktorunuzun yönlendireceği bir diyetisyen size anlatacaktır.

Mide balonları yaklaşık 6 ay boyunca midede kalır. 6 ayın sonunda yine bir endoskop yardımıyla mideden çıkartılır. Bu süreçte doktorunuz, ikinci kez balon yerleştirmeye gerek olup olmadığına karar verir. Eğer ikinci kez balon yerleştirilmezse, bundan sonraki süreçte bir diyetisyen ve bir psikolog yardımıyla süreci yürütmeye devam edersiniz.

Sonuç

Mide balonuyla birlikte hastalar, yemek yerken normalden çok daha hızlı sürede doyarlar. Bu da çok daha az yemek yemek anlamına gelir. Ancak tek başına balona güvenmek, özellikle obezite tedavisi sürecinde faydalı olmaz. Hastanın hayatında da radikal değişiklikler yapması gerekir.

Bu yöntemle tedavi edilen hastalar arasında yapılan bir araştırmada, hastaların tedaviden 6 ay sonra, fazla kilolarının yüzde 40 kadarını verdiği ortaya koyulmuştur.

Mide balonu yöntemiyle ne kadar kilo verileceğini, hastanın yaşam tarzında ne kadar değişiklik yaptığı belirler. Hastaya önerilen yaşam tarzı değişikliklerinin takip edilmemesi halinde kilo verememek ya da yeniden kilo almak mümkündür. Balon çıkarıldıktan sonra yeniden kilo almamak için, kalıcı bir diyet programı uygulanmalı ve düzenli fiziksel aktivitelerde bulunulmalıdır.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.