Ödem Söktürücü Besinler 

Ödem Söktürücü Besinler - sağlıklı besinlerin arkasında gülümseyen bir kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Damarlardan dokulara aşırı sıvı sızması sonucu, cilt altında sıvı birikmesi ödem olarak adlandırılmaktadır. Ödem sonucunda genellikle el, kol, bacak, ayak bilekleri ve yüz bölgesinde şişlikler oluşur. Vücutta ödem oluşması birçok sebebe bağlı olarak karşımıza çıkar. Ödemin söktürücü, ödemin vücuttan atılması için etkili bazı besinler vardır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Ödem Söktürücü Besinler” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Ödem Nedir?

Ödem, damarlardan dokulara aşırı sıvı sızması sonucunda vücudun bazı bölgelerinde görülen şişliklerdir. Cilt altında sıvı birikimi durumu olarak da ifade edilmektedir. Bu sebeple şişlikler oluşur. Şişliklerin oluştuğu yerler ve şişliklerin boyutları kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilerde yalnızca bir bölgeyi etkileyen ödem bazı kişilerde ise vücudun daha çok bölgesini veya tamamını etkileyebilmektedir. Yaygın olarak ayak, bacak, kol ve ellerde görülmektedir.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem birçok farklı sebepten oluşabilir. Kimi zaman beslenme alışkanlığı, kullanılan ilaçlar ve vücudun hareketliliği ile ilgili oluşabilirken, kimi zaman ise çok ciddi hastalıklar sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

İlk olarak ödeme neden olan unsurların en başında hareketsizlik gelir. İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için aktif olarak hareket etmesi gerekmektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzı ödem başta olmak üzere daha birçok farklı rahatsızlığa ve hastalığa neden olur. Bacaklarda yer alan kaslar kişi yürürken damarları sıkıştırır ve bu durum kan akışını kolaylaştırır. Hareket edilmediğinde ise kan akışında sorunlar meydana gelir ve beraberinde kan, damarlarda toplanarak sıvı sızmasına sebep olur. Daha basit şekilde örnekleyecek olursak; çok uzun süre araç yolculuğu yapan ve uzun süre hareketsiz kalan kişilerin ayakları ve bacakları şişer. İşe bu şişkinlik az önce açıkladığımız durum ile ilgilidir.

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları da ödeme neden olmaktadır.  Özellikle çok fazla işlenmiş, yağlı veya tuzlu besinler tüketmenin sonucunda ödem oluşur.

Aşırı sıcak ödeme neden olan bir diğer unsurdur. Vücut sıcaklığı arttığı zamanlarda damarlar genişleyerek doku sızmasını kolaylaştırır.

Bazı kişilerde lododostan etkilenme durumda da ödem meydana gelebilmektedir. Lodos sebebi ile vücutta fazla su toplanması sonucunda ödem ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, nonsteroidal anti-inflamatuar ilaçlar, steroidler, östrojenler, HRT ve çeşitli şeker hastalığı ilaçları ödem oluşumuna neden olan ilaçlardır.

Son olarak hamilelik veya adet dönemlerinde yaşanan hormonal değişiklik sebebiyle de ödem oluşabilmektedir.

Ödem Söktürücü Besinler

Ödemi söktürücü, ödem attırıcı bazı besinler bulunmaktadır. Eğer ki ödem ciddi bir hastalık sebebi ile meydana gelmemişse, bu besinlerin tüketilmesi ile ödem vücuttan uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

Ödem oluşma riskini en aza indirmek için ve ödemi vücuttan atmak için mutlaka bol su tüketmesi gerekmektedir. Tuz, turşu, asitli içecekler, salamura yiyecekler, meyhan kökü, turşu, kafein ve çikolata gibi besinler de vücutta ödem oluşumuna neden olan başlıca besinlerdir. Bu sebeple ödem oluşumunun önünde geçmek ve ödem sorununu çözmek için bu besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Diğer taraftan bol protein ve süt ürünleri tüketimi de ödeme neden olan besinlerdendir.

Ödemi, vücuttan sıvı atılmasını kolaylaştıran besinler şunlardır:

 • Üzüm

 • Armut

 • Salatalık

 • Tam tahıllı yiyecekler

 • Yeşil yapraklı sebze yemekleri

 • Avokado

 • Fındık

 • Kepekli tahıllar

 • B6 Vitamini (Muz, Patates, Ceviz)

 • Potasyum (Muz, Domates, Avokado)

 • Karahindiba

 • Yeşil çay

 • Limonlu ılık su

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Ödem neden olur?

Vücuttaki damarların sıvı sızdırması ve bu sıvının dokularda birikmesi nedeniyle ödem oluşmaktadır.

Ödem nasıl atılır?

Ödemi atmak için bol hareket, düzgün beslenme düzeni ve çeşitli masajlar etkili olacaktır. Eğer ki ödem ciddi bir hastalık sebebi ile oluşmuşsuz bu durumda çeşitli ilaçlara başvurulmaktadır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣