Omurga Ağrısı Tedavisi

Omurga Ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Omurga ağrısı tedavisi, spesifik durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle egzersiz, fizik tedavi ve ağrı kesici gibi yöntemler kullanılması gerekir. Lakin şiddetli ve bireyin günlük yaşamını etkileyecek durumlarda uzman bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Nedir?

Omurga ağrısı, omurganın herhangi bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlık, ağrı veya acı hissi olarak tanımlanır. Bu ağrı, boyun(sevikal), üst sırt(torasik), bel(lomber) veya kuyruk sokumu(sakral) bölgelerini içerir. Omurga, vücudu destekleyen kemik bir yapıdır, omur denilen kemikleri birbirine bağlandığı diskler, ligamentler, kaslar ve sinirlerden oluşur. Bu yapı içerisindeki oluşan herhangi bir sorun ağrıya ve acıya neden olur. Ağrı birçok nedenlerden dolayı ortaya çıkar, bunlar genellikle bireyin yaşam tarzı, aktiviteleri ve genetik faktörlerle alakalıdır.

Omurga Ağrısı Neden Olur?

Omurga ağrısının birçok nedeni vardır. genellikle birden fazla faktörün kombinasyonundan kaynaklanır. Bunlar, disk problemleri, kas zayıflığı, sinir sıkışması veya eklemlerde iltihap, omurgada kanal darlığı gibi sorunlarda omurga ağrısının başlıca nedenlerindendir. Bu durumlar nadir görülse de kanser, iltihaplanma veya enfeksiyon gibi problemlerde ağrıya sebep olabilen faktörlerdir. Ancak geçmeyen şiddetli ağrıları değerlendirebilmek için bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ve omurga ağrılarının birçok potansiyel nedeni vardır:

 • Ani hareketler, ağır kaldırmalar veya yanlış pozisyonlar kaslarda gerilmelere neden olan faktörlerdir.
 • Disk, omurgalar arasında bulunan yastık benzeri dokulardır. Disk herniasyonu veya dejenerasyonu omurga ağrısına yol açabilirler.
 • Yanlış duruş, uzun süreli oturma gibi faktörlerde omurga ağrısına sebep olabilirler.
 • Omurgada ki sinirlerin sıkışması veya irritasyonu ağrıya neden olur.
 • Bazı genetik faktörlerde omurga sağlığını etkiler buda ağrıya neden olur.
 • Bazı iç organ sorunları , böbrek, karaciğer, bağırsak gibi problemler omurga bölgesinde ağrıya neden olur.
 • Omurgada enfeksiyonlar veya tümörler ağrıya ve ciddi belirtilere neden olabilirler.
 • Yaşlanma sürecinde omurga diskleri ve dokular doğal olarak bozulur buda omurga ağrısına yol açabilir
 • Bazı kemik hastalıkları da omurgada ki kemiklerin zayıflamasına yol açar buda ağrıya neden olur.

Omurga Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omurga ağrısına karşı uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Ağrıyan bölgeye baskı yapmaktan kaçınılması ve rahat bir pozisyon alınması gerekir. Yatış veya oturma pozisyonlarını değiştirmek yararlı olur.
 • Ağrılı bölgeye ilk 48 saat boyunca soğuk uygulama ve sonrasında sıcak uygulama yapılarak rahatlama sağlanır.
 • Omurga sağlığını destekleyen düzenli egzersizler ve esneme hareketleri ağrının azalmasında yardımcı olur.
 • Fizik tedavi ve profesyonel bir masaj kas gerginliğini azaltacağından ötürü var olan ağrıyı hafifletir.
 • Omurga ağrısı için ilgili doktor tarafından önerilen anti-enflamatuar ilaçlar veya ağrı kesiciler kullanılır.
 • Stres, kas gerginliğini artırır. Rahatlatıcı aktiviteler yapmak, meditasyon veya nefes egzersizleri stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Fakat, ağrı ciddi bir boyuttaysa, şiddetli bir ağrı varsa veya uzun süre devam ediyorsa, bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Omurga ağrısı için birçok tedavi yöntemi vardır bu yöntemler ağrının nedenine bağlı olarak değişir. Sırt ve omurga ağrısı tedavisindeki öncelik sırt ağrısının nedeninin belirlenmesidir. Ağrının teşhisi için fiziki muayene yapılır, sonrasında bilgisayarlı tomografi(BT), manyetik rezonans görüntüleme(MRG) ve eletromiyelografi(EMG) gibi tetkikler istenir. Bunlarla birlikte değerlendirilerek tanı konulur. Eğer ağrı, kas- iskelet sistemine bağlı olan rahatsızlıklardan dolayı gerçekleşiyorsa, kişiye vücut duruşunu düzenlemesi için gerekli egzersizler önerilir. Ağrının konumu ve şiddetine göre ağrı kesiciler veya kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. İlaç tedavisi yeterli olmadığında ise fiziki tedaviye başvurulur. Bu tedaviler, akupunktur, masaj, soft lazer gibi alternatif uygulamalardır. Bazen ağrının nedeni ve derecesine bağlı olarak bazı tedavi sistemleri kullanılmaktadır.

Omurga Ağrılarının Backup Sistemi İle Tedavisi

Backup sistemi ile bel, boyun, omurga, sırt ağrısı yaklaşık 30 dakikalık bir terapiyle ortadan kaldırmayı hedefler. Backup sistemi omurga ağrısı kalıcı bir şekilde çözmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu tedavi sistemi, kas gerginliğinden dolayı elektriksel uyarı ve ısı yoluyla sırt bölgesindeki kasları güçlendirir, aynı zamanda yeni ağrıların oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. Backup terapisi omurga bölgesindeki ağrılar ve rahatsızlıklar için en etkili ve kalıcı yöntemdir. Ataşehir Avicenna Hastanesinde omurga ağrıları tedavisi backup sistemi yöntemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Omurga Ağrılarının Lazerle Tedavisi

Omurga ağrısı lazer ile tedavisi bazı durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Düşük yoğunluklu lazer ışığı kullanılarak hücresel düzeyde etki yapmayı amaçlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, iltihaplanmayı azaltma, dolaşımı arttırma ve iyileştirmeyi amaçlar. Lazer disk kompresyonu, boyun ile göğüs bölgelerinde meydana gelen omurga ağrılarının tedavisinde kullanılması oldukça mümkündür. Ayrıca omurga disk kayması içinde lazer tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu lazer tedavi işlemlerini ise genellikle microcerrahi uzmanı uygulamaktadır.

Cerrahi Tedavisi

Omurga ağrısı ve sırt ağrısı için diğer konservatif tedavilerin yetersiz kaldığı veya durumu iyileştiremediği takdirde bu tedaviye başvurulur. Cerrahi müdahale ağrının altında yatan spesifik sorunu düzletmeyi amaçlar. Cerrahi tedavi genellikle en son çaredir ve riskleri vardır. Bu nedenden dolayı cerrahi seçenekler değerlendirilirken hastanın sağlık durumu, semptomları ve diğer tedavi yöntemleri dikkate alınmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Omurga Ağrısı Geçer Mi?

Tüm omurga ağrıları doğru teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile ağrıların %90’lık bölümü ameliyatsız tedavi yöntemleriyle iyileşmektedir.

Omurga Ağrısı Nerelere Vurur?

Omurga ağrısı , belde ve sırtta karıncalanma, yanma hissi yapar. Hafif ya da güçlü bir ağrı hissederler. Ayrıca var olan ağrı, bacak, kalça, ayak tabanı gibi tüm vücutta hissedilebilirler.

Omurga Kemiği Neden Ağrı Yapar?

Sırt ve omurga ağrılarının sebebi, sırtımızda ki omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesinden kaynaklıdır. Bu gerilmenin en büyük sebebi ise strestir. Strese girildiğinde çıkıntılı olan boyun omurgasının düzleştiği görülmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣