Omurga Ağrısı Tedavisi

Omurga Ağrısı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Omurga ağrısı tedavisi, spesifik durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle egzersiz, fizik tedavi ve ağrı kesici gibi yöntemler kullanılması gerekir. Lakin şiddetli ve bireyin günlük yaşamını etkileyecek durumlarda uzman bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Nedir?

Omurga ağrısı, omurganın herhangi bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlık, ağrı veya acı hissi olarak tanımlanır. Bu ağrı, boyun(sevikal), üst sırt(torasik), bel(lomber) veya kuyruk sokumu(sakral) bölgelerini içerir. Omurga, vücudu destekleyen kemik bir yapıdır, omur denilen kemikleri birbirine bağlandığı diskler, ligamentler, kaslar ve sinirlerden oluşur. Bu yapı içerisindeki oluşan herhangi bir sorun ağrıya ve acıya neden olur. Ağrı birçok nedenlerden dolayı ortaya çıkar, bunlar genellikle bireyin yaşam tarzı, aktiviteleri ve genetik faktörlerle alakalıdır.

Omurga Ağrısı Neden Olur?

Omurga ağrısının birçok nedeni vardır. genellikle birden fazla faktörün kombinasyonundan kaynaklanır. Bunlar, disk problemleri, kas zayıflığı, sinir sıkışması veya eklemlerde iltihap, omurgada kanal darlığı gibi sorunlarda omurga ağrısının başlıca nedenlerindendir. Bu durumlar nadir görülse de kanser, iltihaplanma veya enfeksiyon gibi problemlerde ağrıya sebep olabilen faktörlerdir. Ancak geçmeyen şiddetli ağrıları değerlendirebilmek için bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt ve omurga ağrılarının birçok potansiyel nedeni vardır:

 • Ani hareketler, ağır kaldırmalar veya yanlış pozisyonlar kaslarda gerilmelere neden olan faktörlerdir.
 • Disk, omurgalar arasında bulunan yastık benzeri dokulardır. Disk herniasyonu veya dejenerasyonu omurga ağrısına yol açabilirler.
 • Yanlış duruş, uzun süreli oturma gibi faktörlerde omurga ağrısına sebep olabilirler.
 • Omurgada ki sinirlerin sıkışması veya irritasyonu ağrıya neden olur.
 • Bazı genetik faktörlerde omurga sağlığını etkiler buda ağrıya neden olur.
 • Bazı iç organ sorunları , böbrek, karaciğer, bağırsak gibi problemler omurga bölgesinde ağrıya neden olur.
 • Omurgada enfeksiyonlar veya tümörler ağrıya ve ciddi belirtilere neden olabilirler.
 • Yaşlanma sürecinde omurga diskleri ve dokular doğal olarak bozulur buda omurga ağrısına yol açabilir
 • Bazı kemik hastalıkları da omurgada ki kemiklerin zayıflamasına yol açar buda ağrıya neden olur.

Omurga Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omurga ağrısına karşı uygulanabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Ağrıyan bölgeye baskı yapmaktan kaçınılması ve rahat bir pozisyon alınması gerekir. Yatış veya oturma pozisyonlarını değiştirmek yararlı olur.
 • Ağrılı bölgeye ilk 48 saat boyunca soğuk uygulama ve sonrasında sıcak uygulama yapılarak rahatlama sağlanır.
 • Omurga sağlığını destekleyen düzenli egzersizler ve esneme hareketleri ağrının azalmasında yardımcı olur.
 • Fizik tedavi ve profesyonel bir masaj kas gerginliğini azaltacağından ötürü var olan ağrıyı hafifletir.
 • Omurga ağrısı için ilgili doktor tarafından önerilen anti-enflamatuar ilaçlar veya ağrı kesiciler kullanılır.
 • Stres, kas gerginliğini artırır. Rahatlatıcı aktiviteler yapmak, meditasyon veya nefes egzersizleri stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Fakat, ağrı ciddi bir boyuttaysa, şiddetli bir ağrı varsa veya uzun süre devam ediyorsa, bir sağlık personeli ile görüşmek oldukça önemlidir.

Omurga Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Omurga ağrısı için birçok tedavi yöntemi vardır bu yöntemler ağrının nedenine bağlı olarak değişir. Sırt ve omurga ağrısı tedavisindeki öncelik sırt ağrısının nedeninin belirlenmesidir. Ağrının teşhisi için fiziki muayene yapılır, sonrasında bilgisayarlı tomografi(BT), manyetik rezonans görüntüleme(MRG) ve eletromiyelografi(EMG) gibi tetkikler istenir. Bunlarla birlikte değerlendirilerek tanı konulur. Eğer ağrı, kas- iskelet sistemine bağlı olan rahatsızlıklardan dolayı gerçekleşiyorsa, kişiye vücut duruşunu düzenlemesi için gerekli egzersizler önerilir. Ağrının konumu ve şiddetine göre ağrı kesiciler veya kas gevşetici ilaçlar reçete edilir. İlaç tedavisi yeterli olmadığında ise fiziki tedaviye başvurulur. Bu tedaviler, akupunktur, masaj, soft lazer gibi alternatif uygulamalardır. Bazen ağrının nedeni ve derecesine bağlı olarak bazı tedavi sistemleri kullanılmaktadır.

Omurga Ağrılarının Backup Sistemi İle Tedavisi

Backup sistemi ile bel, boyun, omurga, sırt ağrısı yaklaşık 30 dakikalık bir terapiyle ortadan kaldırmayı hedefler. Backup sistemi omurga ağrısı kalıcı bir şekilde çözmek için en etkili yöntemlerden biridir. Bu tedavi sistemi, kas gerginliğinden dolayı elektriksel uyarı ve ısı yoluyla sırt bölgesindeki kasları güçlendirir, aynı zamanda yeni ağrıların oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. Backup terapisi omurga bölgesindeki ağrılar ve rahatsızlıklar için en etkili ve kalıcı yöntemdir. Ataşehir Avicenna Hastanesinde omurga ağrıları tedavisi backup sistemi yöntemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

Omurga Ağrılarının Lazerle Tedavisi

Omurga ağrısı lazer ile tedavisi bazı durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Düşük yoğunluklu lazer ışığı kullanılarak hücresel düzeyde etki yapmayı amaçlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, iltihaplanmayı azaltma, dolaşımı arttırma ve iyileştirmeyi amaçlar. Lazer disk kompresyonu, boyun ile göğüs bölgelerinde meydana gelen omurga ağrılarının tedavisinde kullanılması oldukça mümkündür. Ayrıca omurga disk kayması içinde lazer tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu lazer tedavi işlemlerini ise genellikle microcerrahi uzmanı uygulamaktadır.

Cerrahi Tedavisi

Omurga ağrısı ve sırt ağrısı için diğer konservatif tedavilerin yetersiz kaldığı veya durumu iyileştiremediği takdirde bu tedaviye başvurulur. Cerrahi müdahale ağrının altında yatan spesifik sorunu düzletmeyi amaçlar. Cerrahi tedavi genellikle en son çaredir ve riskleri vardır. Bu nedenden dolayı cerrahi seçenekler değerlendirilirken hastanın sağlık durumu, semptomları ve diğer tedavi yöntemleri dikkate alınmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Omurga Ağrısı Geçer Mi?

Tüm omurga ağrıları doğru teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile ağrıların %90’lık bölümü ameliyatsız tedavi yöntemleriyle iyileşmektedir.

Omurga Ağrısı Nerelere Vurur?

Omurga ağrısı , belde ve sırtta karıncalanma, yanma hissi yapar. Hafif ya da güçlü bir ağrı hissederler. Ayrıca var olan ağrı, bacak, kalça, ayak tabanı gibi tüm vücutta hissedilebilirler.

Omurga Kemiği Neden Ağrı Yapar?

Sırt ve omurga ağrılarının sebebi, sırtımızda ki omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesinden kaynaklıdır. Bu gerilmenin en büyük sebebi ise strestir. Strese girildiğinde çıkıntılı olan boyun omurgasının düzleştiği görülmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣