Online Psikolog Verimli Mi?

Online Psikolog Verimli Mi? Online Terapi Verimli Mi?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Teknoloji çağının en büyük etkilerinden biri de hemen hemen her şeyin internete uyarlanabilir hâle gelmesidir. Online psikolog danışmanlık ve terapi hizmetlerinin yaygınlaşması da bu durumun en önemli örneklerinden birisidir.

Online psikolog, son dönemlerde sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Pek çok kişinin faydalandığı online psikolog sistemi son derece avantajlı ve hesaplı bir yöntem olarak da kendinden bahsettirmektedir. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde faydalanılan terapiler online olarak da verilebilmektedir. 

Online Psikolog Avantajları

Online terapi hizmetlerinin sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle de dış hassasiyeti yüksek hastalar için bu sistem son derece faydalıdır. Online terapinin avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Geç kalma gibi bir zaman yönetimi sorunu ile karşı karşıya kalınmamaktadır. Randevuya saatinde kolayca girilebilmektedir,
  • Yol gibi ekstra masraflar yapılmamaktadır. Üstelik yol yorgunluğu, tedirginliği gibi etkenlerle hasta tetiklenmemektedir,
  • Hasta, seansa konfor alanı içerisinde katılmaktadır. Tetikleyicilere maruz kalmadan daha rahat bir şekilde kendini ifade imkanı elde edinmektedir,
  • Yüz yüze yapılan terapilere kıyasla çok daha uyguna gelir,
  • Yaşanan aksilikler ve seans iptal süreçleri çok daha hızlı gerçekleştirilebilmektedir,
  • Grip, nezle gibi herhangi bir rahatsızlık seans katılıma engel teşkil etmemektedir.

Tüm bu avantajlara online terapiler ile ulaşmak mümkündür. Online terapi; yüz yüze görüşmelere kıyasla karşılıklı ödev verme ve not alma süreçlerini de daha hızlı yürütme imkanı sunar.

Online Terapi Nasıl Alınır?

Danışan olarak online terapi almak için öncelikle aracı site ve psikolog araştırmalarının yapılması gerekmektedir. Güvenilir bir randevu oluşturmak için sitenin ve doktorun isim yapmış olmasına dikkat etmek önemlidir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için terapinin alınacağı yerin özenle seçilmesi gerekmektedir. 

Online terapi alırken doğru tarihte ve saatte randevu almaya da dikkat edilmelidir. Seans onayı verirken tarihi ve denk geldiği günü kontrol etmek gerekir. Ödeme sırasında kart bilgilerini girmek gerektiğinden güvenli ödeme sistemlerinin kontrolünün sağlanması da önem taşımaktadır. Olası bir dolandırıcılık riski barındıran hiçbir yerde ödeme yapılmaması gerekmektedir. 

Online Psikolog Etkili Midir?

Bire bir görüşmelerden verim alan ve fiziki olarak görüşmeyi daha faydalı bulan bir kesim bulunsa da aslında online psikologlar da son derece etkili olmaktadır. Kişinin katılım istikrarı, terapilerde verilen ödev ve görevleri yerine getirmesi gibi etkenler terapinin verimini artırarak etkili olmasını sağlamaktadır. 

Online terapi hem danışanın hem de danışmanın özverisi ile verimli ve etkili olabilmektedir. Seans sırasında kurallara uyumluluk, dikkat dağıtıcılardan uzaklık ve tam odak son derece mühimdir.  Tüm noktalara dikkat edildiği takdirde online psikologların son derece avantajlı olabildiğini görmek mümkündür. 

Terapinin faydalı olabilmesi için düzenli devam edilmesi ve doktorla hastanın uyumluluk yakalamış olması da önemlidir. Pek çok online psikolog programında tanışma seansı ücretsiz olarak verilmektedir. Bu seanslar sayesinde hastaların uyumluluk yakalayabilecekleri psikoloğu bulmakta da çok daha rahat olmaları mümkündür. 

Sık Sorulan Sorular

Online psikolog işe yarar mı?

Online psikologlar da tıpkı yüz yüze randevu alınan psikologlar gibi işe yaramaktadır. Tedavi süresince uzman bir psikologdan ister online ister yüz yüze randevu alınması iyileşme için önemlidir. 

Online psikolog pahalı mı?

Online psikologlar, yüz yüze psikolog randevularına kıyasla çok daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Randevu alınacak olan psikoloğun kıdemine, uzmanlık alanlarına ve ünvanına bağlı olarak ücreti de değişiklik göstermektedir .

Online terapi için hangi ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır?

Online terapi için aktif bir ağ bağlantısı, elektronik bir cihaz ve sessiz bir ortam gerekmektedir. Hastanın kendi özelini anlatmak için uygun bir ortamı yaratması ve konforla seansa katılması mümkündür. 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣