İlaçsız Psikolojik Tedavi (Psikolog)

İlaçsız Psikolojik Tedavi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İnsan psikolojisi, belirli etkenlere bağlı olarak bozulabilmektedir. Psikolojik bozulmalar sonucu en sık rastlanan durum ise hastaların ilaç kullanmayı istemeyerek tedaviyi reddetmesidir. Bu durumda ilaçsız psikolojik tedavi yöntemleri uygulanarak psikolojinin iyileştirilmesi mümkün olmaktadır. 

Çeşitli psikoterapi yöntemleri ve egzersizler sayesinde ilaçsız psikolojik tedavi uygulanabilmektedir. Tedaviler sayesinde var olan şikayetlerde azalma, hatta tümüyle rahatsızlıklardan kurtulma imkanı doğmaktadır. 

Terapi, özellikle de konuşmaya dayalı rahatlama imkanı sunması ve hastanın anlaşıldığını düşünerek rahatlaması sayesinde işe yaramaktadır. Çoğu psikolojik rahatsızlığın temelinde iletişimsizliğin yer aldığı görülebilmektedir. Bu tedavi yönteminin en önemli avantajı hastanın iletişim kurarak kendisini ifade imkanı kazanmasıdır. 

Psikolog Ne İşe Yarar?

Psikolog, psikolojisi bozuk insanların ilaçsız tedavisini sağlayan ve onlara terapi uygulayarak iyileşme süreçlerini destekleyen kişilere denmektedir. Kelime anlamı “ruh bilimci” olan psikolog, grup veya bireylerin davranış biçimlerini inceleyerek sorunların temelini tespit eder. 

Sertifikası veya eğitimi alınmış olan terapi yöntemlerini ve testleri uygulayan psikologlar, sorunun temelini ve hastanın davranış düzeyini ölçer. Psikoloji ve sosyal alanda yardıma ihtiyaç duyan bireylerin tedavisinde psikolog etkisi son derece büyüktür: 

Psikolog Nasıl Olunur?

Psikolog olabilmek için öncelikle bu alanla ilgili bölümden eğitiminizi alıp tamamlamanız gerekmektedir. Bu meslek için üniversitelerde yer alan Psikoloji Bölümünde okumak, mezuniyet sonrası staj sürecini de tamamlayıp mesleğe giriş yapmak gerekmektedir. 

İyi bir psikolog olabilmek ve bu alanda ilerleyebilmek için sahip olunması beklenen bazı özellikler de bulunmaktadır. Bu özellikler:

  • Etkili iletişim becerileri,
  • Empati yetisi,
  • İç gözlem ve değerlendirme yapabilme,
  • Hoşgörülü ve sabırlı olmak,
  • Açık fikirlilik,
  • İyi bir dinleyici olmak,
  • Dirençli ve dayanıklı olmak.

Yüksek insan ilişkileri içeren bu meslekte yukarıdaki özelliklere sahip olunması son derece önemlidir. Başarıyı elde edebilmek için mesleğe uygunluk gerekmektedir .

Psikolojik Sorunlar ilaçsız Geçer Mi?

Psikolojik hastalık teşhislerindeki en zorlu kısımlardan biri ilaç tedavisidir. Ancak hastalığın

seviyesine göre ilaçsız tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. 

Her rahatsızlık için ilaç tedavisi gerekmez. Psikolog desteği ile terapiler ve egzersizler sayesinde sorunların çözüme kavuşturulması mümkündür. Ancak her hastalık yalnızca ilaçsız tedavi ile ilerlemeye uygun değildir. Bunun başlıca iki sebebi vardır:

Eksik üretilen hormonları ilaç takviyeleri ile tamamlamanın gerekmesi,

Zihinde üretilen saplantılı düşüncelerin önüne geçilmesinin gerekmesi,

Psikolojik sorunların bazıları ilaçsız tedavi ile çözüme kavuşturulamaz. Bu noktada ilaç tedavisi için uzman bir psikiyatristten danışmak gerekmektedir. Konu ile ilgili  Avicenna Ataşehir Hastanesi psikiyatri bölümüne de göz atabilirsiniz. 

İlaçsız Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlaç desteği olmadan hastanın iyileşmesini hedefleyen psikologlar tarafından, farklı bilişsel yöntemlerden faydalanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde hastanın iyileşme sürecini desteklemek mümkündür. Başlıca ilaçsız tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Bilişsel Davranışçı Terapi
  • EMDR Terapisi
  • TMS

Daha farklı pek çok terapi yöntemi olsa da en yaygın kullanılanlar yukarıdaki yöntemlerdir. Hastanın ilaç kullanmadan, egzersizlerle de desteklenmiş yaşam stili sayesinde psikolojik sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. 

Psikologlar, yalnızca ilaçsız tedavi sırasında değil, alınan ilacı destekleyici ek bir davranış olarak da hizmet vermektedir. Bu hizmetler sayesinde hastalıkların iyileşme sürecinde gözle görülür bir hızlanma görülebilmektedir. Üstelik psikolog desteği ile sürdürülen psikiyatrist 

İlaçsız Tedavinin İyi Geldiği Rahatsızlıklar

İlaçsız psikolojik tedavi yöntemleri, pek çok rahatsızlıkta etkili olabilmektedir. Psikolog desteğinin iyi geldiği başlıca rahatsızlıklar şu şekildedir:

Gerek ilaç tedavisinin yanında gerek tek başına olarak bu rahatsızlıklarda terapi uygulamanın faydası oldukça büyüktür. 

Sık Sorulan Sorular

Psikolojik sorunlar ilaçsız geçer mi?

Psikolojik sorunun türüne ve seviyesine bağlı olarak ilaçlı veya ilaçsız tedaviye karar verilmektedir. Örneğin hafif düzey bir depresyonda ilaçsız ilerleme imkanı sunulabilirken bipolar hastası birinin ilaçsız tedavi olması mümkün değildir. 

Depresyon hastalığı ilaçsız nasıl tedavi edilir?

Depresyon, son evreye gelmediği ve kişinin yaşam kalitesini büyük oranda düşürmediği müddetçe, uzman kararına bağlı olarak ilaçsız atlatılan bir dönemdir. Terapiler sayesinde bu rahatsızlığın geride bırakılması mümkün gözükmektedir. 

İlaçsız tedavi yöntemleri nelerdir?

İlaçsız uygulanan tedavi yöntemleri terapiler ve egzersizler üzerinden ilerlemektedir. Bilişsel davranışçı terapi yöntemleri, meditasyon, yoga gibi aktiviteler, nefes egzersizleri ilaçsız tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu yöntemleri uygulayıp hasta tedavisinde önemli ölçüde ilerlemek mümkündür. Elbette ki ilaç kullanımı gerektiren rahatsızlıklarda bu yöntemleri doğrudan tedavi olarak değil, yardımcı olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣