Sağlıklı Psikolojide Psikolog Etkisi

Terapist (Psikolog Etkisi)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hayattan keyif almak, doyasıya yaşamak herkesin en büyük isteğidir. İnsan psikolojisi, doğrudan yaşam şeklini ve kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle iyi bir psikolojiye sahip olmak gerekmektedir. Sağlıklı psikolojide psikolog etkisi de son derece yoğundur. 

Psikolojik olarak yaşanan zorlanmalarda bir psikologdan destek almak faydalı olmaktadır. Psikolojik sorunlar yalnızca psikiyatrik ilaçlarla değil, bilişsel terapi yöntemleri ile de desteklenerek çözümlenebilmektedir. Beyindeki eksik hormonlar, kimyasal etkiler, ilaçlarla; davranışsal iyileşmeler ise terapi ile desteklenmektedir. 

Psikolog Etkisi Ne Kadar Sürer?

Hastada tespit edilen bulgulara, hastalığın seviyesine ve ataklara bağlı olarak psikolog tedavisi daha uzun veya daha kısa sürebilmektedir. Her tedavi süreci, içerisinde kendi düzenini barındırmaktadır.  

Tedavide süreklilik son derece mühimdir. İyileşme sürecinin tetiklenebilmesi ve ilerleme kaydedilebilmesi için aksatmadan seanslara katılım sağlanmalıdır. Psikolojik rahatsızlıkların tümü kişinin mizacına, hastalığın seviyesine ve daha pek çok etkene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle tam tedavi için net bir süre belirtilememektedir. 

Psikolog tedavisi, her hafta gidilmesi hâlinde ortalama olarak 10 aya kadar uzamaktadır. Hastalığın seyrine ve uzman değerlendirmesine göre sürecin yavaşlatılması, durdurulması mümkün olmaktadır. Düzensiz gidilen terapiler ve yarım bırakılan tedaviler sorunun tekrarlamasına ve hatta daha kötü bir hâle gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle tedavide devamlılık sağlanmalıdır.

Psikolog Ne Yapar?

Psikolog, psikolojik anlamda dış desteğe ihtiyaç duyan kişilere terapi uygulayan kimsedir. Ruh bilimci olarak da bilinen psikolog; danışan ve danışman rollerine, hastalığın türüne ve seviyesine bağlı olarak tedavi yöntemlerini belirlemektedir. Psikolojik tedavilerde psikolog etkisi her zaman için tamamlayıcı rol oynamaktadır.

Psikoterapide psikoloğun öncelikli işi sağlam ve güvenilir ilişkiyi kurarak danışanı katılıma teşvik etmektir. Doğru iletişim; hastalığın tedavisi için ve sürecin kararlı, doğru ilerleyebilmesi için son derece önemlidir. 

Bir sonraki adım dinlemek ve empati kurabilmektir. Terapi sırasında hastayı konuşmaya teşvik edici bir tutum sergilemek ve anlaşıldığını hissettirmek kişinin kendisini daha rahat açmasını sağlayacaktır. 

Sürece bağlı olarak neden sonuç ilişkilerini kurmak, uygulamalı testlerle ölçümler yapmak, güdüleri incelemek ve tedaviyi yönlendirmek psikoloğun ana görevleridir. Tüm bu görev ve sorumluluklar sonucu hastanın iyileşme sürecinde gerekli destek psikolog tarafından sağlanmaktadır. 

İyi Psikolog Nasıl Bulunur?

Terapilerden verim alınabilmesi için hastanın kendisi ile uyumlu, iyi bir psikolog bulması da önemlidir. İyi bir psikolog bulabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Psikoloğun uzmanlık alanlarının incelenmesi,
  • Kıdemin ve alandaki araştırmaların incelenmesi,
  • Danışan memnuniyetleri ve referanslar,
  • Psikoloğun iletişim şeklinin hastaya uygunluğu,
  • Deneyim ve yoğunlaşılan alanın hastalıkla uyumluluğu,
  • Hasta için bütçe uyumluluğu,
  • Eğitim düzeyinin ve ünvanların kontrol edilmesi.

Psikoterapi Uygulanan Hastalıklar

Psikolojik tedavi sırasında psikoterapiden de sıklıkla faydalanılmaktadır. Bu sayede hastaların tedaviye aktif katılması ve semptomların kontrol altına alarak iyileştirilmesi mümkün olmaktadır. 

Psikoterapi uygulayarak tedavisi desteklenen pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklar:

Sık Sorulan Sorular

Psikoloji insanı nasıl etkiler?

Psikoloji, insanın fiziki sağlığını dahi yakından etkileyebilmektedir. Kaliteli bir yaşam için psikolojik sağlığın önemi son derece büyüktür. Psikolojik sorunların doğrudan vücuda etki etmesi ve psikoloji temelli rahatsızlıkların ortaya çıkması bunu göstermektedir. 

Psikolog etkisi kendini ne zaman gösterir?

Psikolojik tedavilerde hastaların katılımları, hastalığın derecesi, paylaşıma açıklık gibi farklı pek çok etken tedavinin süresinde kısalma veya uzamaya neden olmaktadır. Psikologdan alınan terapiler için kesinlikle ilk 3 seansta veya 6 seansta etki gösterir gibi net bir sayı verilmemektedir. Ortalama olarak ilk 5 seans iyileşme sürecinin başlangıcında etkili olsa da hastalığın seyrine, dış tetikleyicilere ve hasta uyumluluğuna göre iyileşme 8-10 aylık bir döneme denk düşebilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣