Otoskleroz Ameliyatı – Stapedektomi

Otoskleroz Ameliyatı - Stapedektomi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ataşehir Avicenna Hastanesi, Otoskleroz yani kulak kireçlenmesi hastalığının tedavisinde stapedektomi (otoskleroz ameliyatı) yapmaktadır.

Otoskleroz Nedir?

Otoskleroz yani kulak kireçlenmesi, iç kulak kemik kapsülündeki yeni kemik gelişimi nedeniyle oluşan, sebebi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Hastalar nedensiz olarak gittikçe artan iç kulak tipi işitme azlığı veya iletim tipi işitme kaybı nedeniyle hastanelere başvuru yaparlar.

  • Genellikle gençleri etkiler (15-45 yaş)
  • Tek veya çift taraflı olabilir
  • Kadınlarda daha fazla görülür
  • Hamilelik sırasında belirgin hale gelebilir

Hastalığın Belirtileri

Kulak kireçlenmesi belirtileri nelerdir internet üzerinde sıkça aranan bir soru olarak karşımıza çıkar. Hastada bir travma veya enfeksiyon hikayesi yoktur, muayenede kulak zarı ve orta kulak normal görünümdedir. Gittikçe artan iletim tipinde veya nörosensorial tipte(iç kulak işitme azlığı) işitme azlığı vardır, ayrıca çınlama ve baş dönmesi de görülebilir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Tedavisi

Çevredeki ses dalgaları, kulak zarını ve ona bağlı kemikçik zincirini titreştirerek, stapes( üzengi) kemiğinin tabanından iç kulaktaki sıvılara ulaşır ve sıvıda oluşan dalgalar özel hücreler tarafından algılanarak işitme siniri ile işitme merkezlerine taşınır. Eğer bu sistemde bozukluk olursa ki, otosklerozda stapes tabanında yeni kemik oluşumu nedeniyle hareket kısıtlılığı veya tam kısıtlılık oluşur, o zaman seslerin iç kulağa erişimi engellenir ve iletim tipinde işitme kaybı ortaya çıkar. Dikkatli bir KBB muayenesinin ardından, timpanometri (orta kulak basınç ölçümü) ve odyolojik işitme testleri yapılmalı, diğer hastalıkları ekarte etmek için BT ve MRI istenmelidir.

Otoskleroz Cerrahisi – Stapedektomi

Otoskleroz ameliyatı, otoskleroz cerrahisi tekniğiyle eğer yeni kemik oluşumu, orta kulak kemikçiklerinden stapesin (üzengi kemikçiği) tabanında hareketsizliğe yol açmışsa uygulanabilir. Bu operasyona tıp dilinde stapedektomi adı verilmiştir. Dış kulak yolundan girilerek, mikroskopik veya endoskopik görüş altında orta kulağa girilir. Orta kulak kireçlenmesi açısından orta kulak kemikçikleri kontrol edilir, stapesin hareket etmediği tespit edilir. Stapes kemikciğinin incus (örs) kemiğiyle yaptığı eklem ayrılır, tabanına bağlı bacaklarından da kesilerek çıkartılır. Stapesin tabanında konacak proteze uygun bir delik açılarak, bu kemikçiğin görevini yapacak olan protez incus (örs) ile tabanda açılan delik arasına yerleştirilir. Böylece kulak zarından gelen ses titreşimlerinin kolaylıkla iç kulağa ulaşıp, iç kulak sıvılarını dalgalandırmaya devem etmesi sağlanmış olur. Kulak kireçlenmesi ameliyatı genel olarak bu şekilde gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası

Operasyon lokal ve genel anestezi altında yapılabilir. İç kulakta bir delik açıldığı için kısa süren baş dönmeleri yaşanabilir. Baş dönmesi yoksa hasta aynı gün taburcu edilebilir. Bir hafta sürecek şekilde dış kulak yolunda pansumanlar bulunur. Hastaların dış kulak yolundaki pansumanlar alınınca genellikle duyması daha iyi hale gelmiştir. Bir – bir buçuk ay sonra işitme testi yapılır. Genellikle dikiş atmayı gerektiren kesi yapılmaz veya dış kulak yolunun girişinde küçük bir kesi yapılması gerekebilir. Besin kısıtlaması yoktur. İki ay kadar aşırı yoğun efor harcamaktan kaçınmalıdır, üst solunum yolu enfeksiyonu olursa özellikle öksürük varsa tedavi edilmelidir, aşırı ıkınma gerektiren durumlardan sakınılmalıdır, dalış veya uçuş yapılmamalıdır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣