Otoskleroz Ameliyatı – Stapedektomi

Otoskleroz Ameliyatı - Stapedektomi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ataşehir Avicenna Hastanesi, Otoskleroz yani kulak kireçlenmesi hastalığının tedavisinde stapedektomi (otoskleroz ameliyatı) yapmaktadır.

Otoskleroz Nedir?

Otoskleroz yani kulak kireçlenmesi, iç kulak kemik kapsülündeki yeni kemik gelişimi nedeniyle oluşan, sebebi tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Hastalar nedensiz olarak gittikçe artan iç kulak tipi işitme azlığı veya iletim tipi işitme kaybı nedeniyle hastanelere başvuru yaparlar.

  • Genellikle gençleri etkiler (15-45 yaş)
  • Tek veya çift taraflı olabilir
  • Kadınlarda daha fazla görülür
  • Hamilelik sırasında belirgin hale gelebilir

Hastalığın Belirtileri

Kulak kireçlenmesi belirtileri nelerdir internet üzerinde sıkça aranan bir soru olarak karşımıza çıkar. Hastada bir travma veya enfeksiyon hikayesi yoktur, muayenede kulak zarı ve orta kulak normal görünümdedir. Gittikçe artan iletim tipinde veya nörosensorial tipte(iç kulak işitme azlığı) işitme azlığı vardır, ayrıca çınlama ve baş dönmesi de görülebilir.

Orta Kulak Kireçlenmesi Tedavisi

Çevredeki ses dalgaları, kulak zarını ve ona bağlı kemikçik zincirini titreştirerek, stapes( üzengi) kemiğinin tabanından iç kulaktaki sıvılara ulaşır ve sıvıda oluşan dalgalar özel hücreler tarafından algılanarak işitme siniri ile işitme merkezlerine taşınır. Eğer bu sistemde bozukluk olursa ki, otosklerozda stapes tabanında yeni kemik oluşumu nedeniyle hareket kısıtlılığı veya tam kısıtlılık oluşur, o zaman seslerin iç kulağa erişimi engellenir ve iletim tipinde işitme kaybı ortaya çıkar. Dikkatli bir KBB muayenesinin ardından, timpanometri (orta kulak basınç ölçümü) ve odyolojik işitme testleri yapılmalı, diğer hastalıkları ekarte etmek için BT ve MRI istenmelidir.

Otoskleroz Cerrahisi – Stapedektomi

Otoskleroz ameliyatı, otoskleroz cerrahisi tekniğiyle eğer yeni kemik oluşumu, orta kulak kemikçiklerinden stapesin (üzengi kemikçiği) tabanında hareketsizliğe yol açmışsa uygulanabilir. Bu operasyona tıp dilinde stapedektomi adı verilmiştir. Dış kulak yolundan girilerek, mikroskopik veya endoskopik görüş altında orta kulağa girilir. Orta kulak kireçlenmesi açısından orta kulak kemikçikleri kontrol edilir, stapesin hareket etmediği tespit edilir. Stapes kemikciğinin incus (örs) kemiğiyle yaptığı eklem ayrılır, tabanına bağlı bacaklarından da kesilerek çıkartılır. Stapesin tabanında konacak proteze uygun bir delik açılarak, bu kemikçiğin görevini yapacak olan protez incus (örs) ile tabanda açılan delik arasına yerleştirilir. Böylece kulak zarından gelen ses titreşimlerinin kolaylıkla iç kulağa ulaşıp, iç kulak sıvılarını dalgalandırmaya devem etmesi sağlanmış olur. Kulak kireçlenmesi ameliyatı genel olarak bu şekilde gerçekleştirilir.

Ameliyat Sonrası

Operasyon lokal ve genel anestezi altında yapılabilir. İç kulakta bir delik açıldığı için kısa süren baş dönmeleri yaşanabilir. Baş dönmesi yoksa hasta aynı gün taburcu edilebilir. Bir hafta sürecek şekilde dış kulak yolunda pansumanlar bulunur. Hastaların dış kulak yolundaki pansumanlar alınınca genellikle duyması daha iyi hale gelmiştir. Bir – bir buçuk ay sonra işitme testi yapılır. Genellikle dikiş atmayı gerektiren kesi yapılmaz veya dış kulak yolunun girişinde küçük bir kesi yapılması gerekebilir. Besin kısıtlaması yoktur. İki ay kadar aşırı yoğun efor harcamaktan kaçınmalıdır, üst solunum yolu enfeksiyonu olursa özellikle öksürük varsa tedavi edilmelidir, aşırı ıkınma gerektiren durumlardan sakınılmalıdır, dalış veya uçuş yapılmamalıdır.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣