Pelvik MR Hangi Hastalıkları Görüntüler?

Pelvik MR Hangi Hastalıkları Görüntüler inceleme yapan radyoloh

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Pelvik MR Hangi Hastalıkları Görüntüler? sorusu, pelvik emar operasyonu yaptıracak kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Doktorunuzun pelvik emar görüntülemesi durumunda hangi hastalıkların tespit edilebileceğini makalemizden inceleyebilirsiniz.

Pelvik Emar Nedir?

Pelvik mr, kalça ve karın arasındaki alanda detaylı görüntüleme yapılan üç boyutlu bir testtir. İleri teknoloji görüntüleme tekniklerinden yararlanılan emar operasyonunda, manyetik alan, radyo dalgaları ve bilgisayar yardımı ile vücudun iç organlarından kesitler alınmaktadır. Alınan kesinler parçalar halinde bilgisayara aktarılarak bir araya getirilir. Bir araya getirilen görüntüler bilgisayar ortamında üç boyutlu hale getirilerek tam görüntülemeye olanak verir. Pelvik emar görüntülemesinde; bağırsaklar, mesane bölgesi, üreme organları, lenf düğümleri ve tüm bu bölgedeki organlar görüntülenebiliyor. Doktorunuzun isteği üzerine yapılan pelvik emar ile hem kadın hem de erkek üreme organlarında ve mesane bölgesindeki sorunların tespiti sağlanabilir. Pelvik Emar Hangi Hastalıkları Görüntüler? diye merak ediyorsanız, bir sonraki başlığımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Pelvik MR Hangi Hastalıkları Görüntüler?

Pelvik emar çekimi sayesinde mesane bölgesi, bağırsaklar ve üreme organlarının bulunduğu bölgelerde detaylı görüntüler elde edilebilir. İç organların detaylı mri görüntülemesi sayesinde aşağıdaki hastalıkların tespiti sağlanabilir.

Erkekler ve kadınlar için pelvik mr sonuçları;

 • Kalçanızda doğum kusurlarının tespiti
 • Kalça kırıkları veya avasküler nekroz hastalığı (kemiğin kan beslemesi)
 • Kemik tümörleri
 • Osteoartrit, osteomiyelit veya diğer kemik rahatsızlıkları
 • Mesane veya kolon kanseri
 • Tümörler
 • Lenf düğümleri

Erkeklerde pelvik mr sonuçları ;

 • Testis kanseri
 • Prostat Kanseri

Kadınlarda pelvik mr sonuçları;

 • Rahim ağzı kanseri, endometrial veya yumurtalık kanseri
 • Adenomyozis varlığı
 • Üreme organlarının doğum kusurları
 • Endometriozis, rahmin iç tabakasına benzer bir doku, fallop tüplerinin ve yumurtalıklarınız gibi alanlarda rahmin dışında büyümesinin tespiti
 • Yumurtalık büyümeleri
 • Üreme organlarında meydana gelen yapısal sorunlar
 • Rahim fibroidleri, rahminizde görülen kanserli olmayan büyümeler

Pelvik emar taraması sayesinde, yukarıda bahsedilen hastalıkların tanısı sağlanabilir. Doktorunuzla yaptığınız muayene esnasında bazı bulgulara rastlanabilir. Ancak kesin olmayan bu bulgulara tedavi uygulamadan önce, teşhisin doğru olduğundan emin olmak gerekmektedir. Bu durumlarda tercih edilen pelvik emarı ile hastalıkların teşhisi, yayılma durumu veya tedavinin sonuçları kontrol edilebiliyor. Pelvik MR Nedir? Nasıl Yapılır? yazımızdan, uygulamanın hazırlığı ve detaylarını inceleyebilirsiniz.

Pelvik MR Kaç Dakika Sürer?

Pelvik emar çekimi, kolay ve ağrısız bir işlemdir. Görüntülerin net çıkması adına işlem boyunca hareketsiz kalmanız yeterlidir. pelvik emar bölgesel bir operasyon olduğu için yaklaşık 30 dakika kadar sürecektir. Ancak uygulamanın anestezili veya ilaçlı emar olarak uygulanması durumunda operasyon 60 dakikaya kadar uzayabilir. Emar masasına uzandıktan sonra hareketsiz kalmanız önemlidir. Taramada görüntülerin net çıkması durumunda operasyon hızlı şekilde tamamlanacaktır.

Pelvik MR Kim Tarafından Çekilir?

Emar uygulamaları, radyoloji uzmanı ve radyoloji teknisyenleri tarafından gerçekleştirilen bir testtir. İleri teknoloji görüntülemeden faydalanılan operasyonda, emar sonuçları radyologlar tarafından analiz edilmektedir. Emar sonuçlarının çıkmasının ardından analizler operasyonu isteyen doktora iletilmektedir. Emar sonuçlarına göre doktorunuz sizinle iletişime geçilecektir.

Sonuç

İç organlarda detaylı görüntüleme sağlayan manyetik rezonans görüntüleme, hastalıkların tanısı ve tedavi takibi açısından oldukça faydalıdır. Pelvik bölgedeki organların görüntülenmesinde kullanılan emar, bulguların ve semptomların kesin tanısını sunulabilmektedir. Emar doğruluk oranı oldukça yüksek olduğu için operasyon sonrası uygulanacak doğru tedavi ile istenilen iyileşme sağlanabilir. Hızlı ve ağrısız tedaviye olanak sunması ile tüm dünyada kullanılan tanı testini Avicenna Ataşehir Hastanesi’nde deneyimleyebilirsiniz. Avicenna Sağlık Grubu’nda emar deneyimi işin aşağıda yer alan Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pelvik emar ilaçlı yapılabilir mi?

Pelvik emar sonuçları, aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Ancak operasyon sonucunun analiz edilmesi ve raporlanması uzun sürmesi durumunda, bir sonraki gün doktorunuz tekrardan görüşme isteyebilir.

Pelvik MR sonucu kaç günde çıkar?

Pelvik emar sonuçları, aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Ancak operasyon sonucunun analiz edilmesi ve raporlanması uzun sürmesi durumunda, bir sonraki gün doktorunuz tekrardan görüşme isteyebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣