Diş Sararması Nasıl Önlenir?

Diş Sararması Nasıl Önlenir?- anne ve kız diş fırçalıyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Zamanla her insanın dişlerinin renginde değişimler gözlenmektedir. Bu oldukça normaldir. Dişler her zaman ilk parlaklığında kalamaz çünkü zaman geçtikçe gerek diş bakımı gerekse tüketilen besinler sebebi ile diş mine tabakası incelir. Diş sararmasını önlemek ve ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Diş Sararması Nasıl Önlenir?” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Diş Neden Sararır?

Dişleri koruyan mine tabakası zamanla incelir. Buna bağlı olarak alttaki dentin tabakası görülmeye başlar. Bilinmelidir ki dentin tabakası sarı bir tona sahiptir ve diş midesinden daha koyu görünür. Bu sebeple minenin aşınması ile dişlerin zamanla sararması oldukça normaldir.

Diş minesi sert bir maddedir ve sahip olduğu doku kaybedildiği zaman vücut bir daha bu mine tabakasını oluşturmaz. Zaman içerisinde yaşlanma, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, gazlı içecekler ve reflü hastalığı sebebi ile diş minesi incelmektedir. Böylelikle incelen mine tabakası altında yer alan daha koyu renkteki dentin tabakası görünmeye başlar ve diş daha sarı görünür.

Buna ek olarak dişlerin sararmasını hızlandıran veya ekstra sararmasına neden olan bazı durumlar vardır. Bu durumlar şunlardır:

Tütün Ürünleri

Tütün ürünleri, diş minesinin görünüm olarak koyulaşmasına neden olan en büyük sebeplerdendir. Tüm tütün ürünleri uzun süreli kullanımda dişlerde sararmaya hatta kararmaya sebep olmaktadır.

Genetik Faktörler

Bazı kişilerde genetik sebeplerden dolayı diş rengi orjinalinde biraz daha sarıdır. Bunun sebebi ise mine dokusundaki kalınlık, incelik gibi yapısal bozukluklardan kaynaklanır.

İlaçlar

Reçeteli ya da reçetesiz bazı ilaçların yan etkisi olarak dişler sararabilir. Özellikle tetrasiklin ve doksisiklin grubu antibiyotiklerin anne karnında ya da emzirme döneminde alınması ile çocukların diş minesi koyulaşır veya lekeli bir diş görünümüne neden olur. Ayrıca demir takviyesi için kullanılan ilaçlar da diş renklenmesine yol açar.

Hastalıklar

Mine dokusuna zarar veren bazı hastalıklar vardır. Diş doku anomalileri, baş-boyun bölgesinden alınan radyoterapi tedavisi buna örnektir. Bu tarz tedavi ve hastalıklar sonucu diş sararabilir.

Ağız Temizliği

Dişlerin yeterince temizlenmediğinde, fırçalama ve diş ipi kullanılmadığında, diş minesi üzerinde plak ve diş taşı birikir. Bunun sonucunda renklenme ve lekelenmeler olmaktadır.

Beslenme Faktörleri

Şeker ve asit içeren besinlerin çok tüketilmesi diş sararmasına neden olmaktadır. Meyve suları, spor içecekleri, çay ve kahve, soya sosu, sirke içeren soslar, yaban mersini ve nar gibi meyveler diş minesinin renklenmesine neden olabilir.

 

Diş Sararması Nasıl Önlenir?

  • Kahve veya çay içtikten hemen sonra dişler fırçalanmalıdır.

  • Asitli ve gazlı içecekler diş minesine çok temas ettirmeden pipetle içilmelidir.

  • Sigara kullanımı azaltılmalı hatta bırakılmalıdır.

  • Dişler günde en az 1 en fazla 2 kez fırçalanmalıdır.

  • Diş fırçalama işlemi en az 2 dakika sürmelidir.

  • Dişleri fırçalama esnasında dairesel hareketler ile dişlerin her kısmı dikkatlice temizlenmelidir.

  • Dişlerin fırçalamasından sonra diş ipi kullanılmalıdır.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ofis Tipi Beyazlatma (Ofis Bleaching)

Bu diş beyazlatma yöntemi diş hekimleri tarafından yapılmaktadır.

En etkili diş beyazlatma yöntemi olarak bilinmektedir.

Beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olmakta ve kalıcılığı daha uzun sürmektedir.

Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce diş taşı temizliği yapılmaktadır.

Diş beyazlatma için uygulanan seans sayısı genellikle 2 veya 3’tür. Bu sayı  dişteki renklenmeye göre değişmektedir.

İşlem öncesi diş etlerinin üzeri koruyucu bir bariyer ile kapatılmaktadır.

Bu işlemin yapılma amacı diş etinin zarar görmesini engellemektir.

15 dakikalık periyotlarla 2 veya 3 periyod olarak dişlere beyazlatma jeli uygulanmakta ve böylece diş beyazlaması sağlanmaktadır.

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Hastadan tedavi öncesi ölçü alınması ve ardından hastaya uygun bir plak üretilmesi ile işleme başlanır.

Bu işlemde Karbamid Peroksit adı verilen beyazlatma ajanı kullanılmaktadır.

Hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı tüpler hastaya verilmekte ve nasıl uygulayacağı anlatılmaktadır.

Genellikle bu işlem günde 2 defa ve 2 hafta süresince uygulanır.

Haftalık olarak diş hekimi tarafından tedavinin nasıl gittiği kontrol edilmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Diş sararması nasıl geçer evde? 

Ofis Bleaching yöntemi ile geçer. Bu yöntemde şeffaf plak ve beyazlatıcı tüpler kişiye verilir ve nasıl uygulayacağı anlatılır. Bu sayede kişi evde diş beyazlatma işlemi gerçekleştirmektedir.

Diş sararması neden olur?

Diş minesinin çeşitli nedenlerden dolayı incelmesi, zarar görmesi ile diş sararmaktadır.

Bebeklerde diş sararması?

Bazen tetrasiklin ve doksisiklin grubu antibiyotiklerin anne karnında ya da emzirme döneminde alınması ile çocukların diş minesi koyulaşır veya lekeli bir diş görünümüne oluşur.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣