Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik) Muayenesi

Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik) Nedir?

Perinatoloji, yüksek riskli gebelik üzerine çalışmalar yürüten bilim dalıdır. Gebeliğin yüksek riskli olması, yalnızca bebek sağlığı için değil, anne sağlığı için de tehlikelidir. Perinatologlar, anne ve bebek için riskli olan durumların teşhisi yapar ve doğum dahil olmak üzere tüm sürecin sorunsuz ilerlemesini sağlar. Bir kadın doğum uzmanı, yüksek riskli gebelik alanında uzmanlaşırsa, perinatolog olarak anılabilir.

Son yıllarda gelişen teknolojiler, çeşitli görüntüleme yöntemlerinin çok daha kaliteli sonuçlar vermesini mümkün hale getirmiştir. Genetikle ilgili ilerlemeler ve diğer etkenler bir araya getirildiği zaman, anne adayı daha gebe kalmadan önce bile riskleri teşhis etmek mümkün hale gelir. Eğer belirlenen riskler yüksek olursa, gebe kalmadan önce bu risklerin mümkün olduğunca ortadan kaldırılması gerekir. Bu noktada uygulanacak olan tedavileri perinatoloji bölümü gerçekleştirir.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Perinatoloji Bölümü, yüksek riskli gebeliklerin tanı, takip ve tedavi süreçlerini, tıbben kanıtlanmış, yüksek başarı oranlarına sahip yöntemlerle gerçekleştirmektedir. Tedavi sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesiyle beraber, oldukça sağlıklı bebekler doğar ve annenin sağlığında olumsuz durumlar yaşanmaz.

Perinatoloji Ne Demek?

Yüksek riskli gebelik, isminden de anlaşılacağı üzere, hamileliğin olması gerektiği gibi ilerlemediğini ve hem bebeği hem de anneyi tehdit altına alan bir takım unsurlar olduğunu gösterir. Perinatologlar takibi gerçekleştirilen bu tarz hamilelikler, çeşitli nedenlerden dolayı riskli hale gelebilir. Hamile anne adayının genel sağlık durumu, daha önceki doğumlarında da yaşadığı problemler, var olan hamilelik durumunun riskleri, doğum esnası riskleri ve fetus riskleri bu nedenlerden bazılarıdır. Tüm bu riskler ve birleşimleri, perinatoloji bölümü ilgi alanları arasındadır.

Anne Riskleri

Perinatolojik risklerin başında annenin yaşı bulunmaktadır. 15 ile 18 yaş aralığındaki anne adayları genel olarak riskli kabul edilmektedir. Bununla birlikte, kronik hastalığın bulunması, önceden ameliyat geçirmiş olmak, fazla kilo, akraba evliliği, fazla zayıflık gibi durumlar risk kabul edilir. Önceki hamilelik tecrübelerinde çeşitli risklerle karşı karşıya kalanlar, daha önceden rahim ameliyatı olmuş olanlar ve erken doğum yapmış olanlar da risk altındadır. Öte yandan yapılan testler ve değerlendirmeler altında, farklı riskler de ortaya çıkabilir.

Bebek Riskleri

Bebek açısından riskler biraz daha farklıdır. Bebekte herhangi bir anormallik olması, rahim içerisinde farklı bir duruşunun olması ya da bebek suyunun olması gerekenden az olması gibi durumlar bebek açısından risklidir. Aynı zamanda ikiz, üçüz gibi gebelikler ve kanamaların yaşadığı hamilelikler de riskli grup içerisindedir.

Doğum Riskleri

Yukarıda yer alan risklerden herhangi birisi olmasa bile, doğum esnasında ortaya çıkabilecek riskler ve çeşitli olumsuzluklar, yüksek riskli gebelik haline dönüşüme neden olabilir. Bebek eşinin bebekten önce gelmesi (Plasenta previa), bebek eşinin yapışık biçimde rahim duvarında kalması ve buna benzer diğer riskli durumlar da bulunmaktadır.

Perinatoloji Kontrolleri

Hamilelik evresinde hastanelerde rutin kontroller yapılmaktadır. Hamileliğin ilk dönemlerinde ayda bir gerçekleştirilen bu kontroller, doğum sürecinin giderek yaklaşmasıyla artmaktadır. Üçlü tarama testleri, idrar testleri, kan testleri, şeker yüklemesi gibi çeşitli tetkikler yapılabilir. Perinatoloji bölümü ise, beraberinde çok sayıda test uygular. Kombine taramalar, fetal anomali için perinatoloji detaylı ultrason, erken fetal anomali taramaları, geç fetal anomali taramaları, büyüme ve gelişme değerlendirmeleri, genetik hastalık testleri, enfeksiyöz hastalık teşhisleri, CVS bunlardan sadece bazılarıdır. Bu sayede doktorlar, hamilelik dönemini tümüyle gözlemler ve ortaya çıkabilecek tüm riskleri kontrol altında tutarlar. Avicenna International Hastanesi Kadın Doğum bölümü içerisinde yer alan Perinatoloji dalı, bütün bu süreçleri, modern tıp teknolojilerinden faydalanarak gerçekleştirmektedir. Alanında tecrübeli kadın doğum uzmanları, yüksek riskli gebelik geçiren anne adaylarının doğuma dahil olmak üzere, bütün gebelik sürecinde yanında olurlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Perinatoloji zararlı mı?

Hamileliğin anne rahmine yerleşmesinin ardından belli haftalarda değerlendirilmesi ve bazı önemli durumların tespit edilmesi gerektiği için bu işlem yapılmaktadır. Anne ve bebeğe zarar veren bir inceleme değildir.

Perinatoloji nedir ne işe yarar?

Hamilelik esnasında meydana gelen olumsuzlukları teşhis eden ve gerekli tedaviyi uygulayan uzmanlık dalıdır.

Hamilelikte Perinatolojiye neden gidilir?

Farklı risk faktörleri olan ve hamile kalmayı düşünen kadınlar ile birlikte hamilelikte farklı riskler tespit edilip sorun meydana gelen veya bazı nedenlerden dolayı hamileliği anormal şekilde ilerleyen kadınlar başvurmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.