Prostat Büyümesinde Etkili Tedavi: REZUM

Prostat Büyümesinde Etkili Tedavi: REZUM- prostat cihazı ve prostat

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İyi huylu prostat büyümesi genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan bir sorundur. Diğer yandan bu hastalık benign prostat hipertrofisi (BPH) olarak da adlandırılmaktadır. Bu hastalığın birçok tedavi yöntemi mevcuttur fakat son zamanlarda oldukça tercih edilen güncel tedavi yöntemi rezum ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Prostat Büyümesinde Etkili Tedavi”  hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Prostat Nedir?

Erkeklerde idrar torbasının hemen altında bulunan salgı bezine prostat denmektedir. Mesane ile penis arasında yer alır. Ceviz büyüklüğündedir. Bu bez idrar torbasının çıkışını çepeçevre sarmaktadır. Erkek üreme sisteminin bir parçası olan bu bezin asıl görevi, spermleri koruyan sıvıyı üretmektir. Prostat, boşalma sırasında ürettiği sıvıyı üretraya gönderir ve sıvı spermle birleşerek semen olarak atılır. Diğer yandan prostat bezi, idrar kaçırılmasını da önlemektedir.

Prostat Büyümesi Nedir?

Özellikle prostat kanseri ile karıştırılmaktadır fakat prostat büyümesi çok farklı bir hastalıktır. Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde karşılaşılan bir sorundur. Buna rağmen bazen daha genç erkeklerde de görülebilmektedir. Önemli bir sağlık sorunu olarak karşımızı çıkmaktadır. Prostat büyümesi ile idrar yaparken ciddi güçlükler ile karşılaşılmaktadır.

Prostat büyümesi sonucu idrar kanalı sıkışmakta ve tıkanmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde hastanın yaşam kalitesini düşürecek çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bu hastalıklar; idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesinde taş, böbrek yetmezliğidir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) Neden Olur?

Erkeklerde az da olsa östrojen yani kadınlık hormonu bulunmaktadır. Yaşlanma ile beraber kandaki aktif erkeklik hormon düzeyi azalabilir ve kadınlık hormonu artabilir. İki hormon arasındaki dengenin bozulması ile bazı temel hücre gelişmeleri tetiklenir. Sonuç olarak prostat büyümesine sorunu ortaya çıkabilir.

Prostat Büyümesi Belirtileri?

İdrar kanalını çepeçevre saran prostat bezi büyükçe idrar kanalı sıkışır ve daralır. Bu noktada idrar, idrar kanalın içinden geçmekte zorlanmaktadır. Hasta idrarını rahat boşaltmaz. Belirtiler ise çoğunlukla idrar ile ilgili karşımıza çıkar.

 • Sık sık idrara çıkma

 • İdrarını tutamama, idrar kaçırma

 • Ani gelen idrar yapma isteği

 • Geceleri idrar yapmak için sıkça uyanma

 • İdrarın kesik kesik gelmesi

 • İdrarın çatallı çıkması

 • İdrar yaparken zorlanma

 • Mesanenin tam boşalmadığı hissi

 • İdrar tazyikinin az olması

 • İdrar yapmaya başlamadan önce bir süre beklemek

 • Boşaltımdan sonra iç çamaşırına birkaç damla idrar damlaması

BPH / İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi

Öncelikle, hafif belirtiler gözlemlenen hastalar takibe alınmaktadır. Bu hastalar yılda bir kez doktor kontrolü yaptırır. Daha bariz şikayetleri olan ve hastalıktan emin olunan hastalarda ilk olarak medikal tedaviye başvurulmaktadır. Hastayı çok rahatsız edecek boyuta ulaşmış BPH’da ise cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır. Bu cerrahi yöntemler:

 • Kapalı Prostat Ameliyatı (TUR Ameliyatı)

 • Açık Prostat Ameliyatı

 • Prostat Stentleri

 • Lazer Tedavisi (HoLEP Prostat Ameliyatı)

 • Transüretral İğne Ablasyonu (TUNA)

 • Transüretral Mikrodalga Tedavisi (TUMT)

Bu cerrahi yöntemler hastada ciddi yan etkilere sebep olabilir. Özellikle sperm sayısında ciddi kayıplara yol açmaktadırlar.

Yeni yeni uygulanmaya başlanılan ve yüksek başarıda sonuçlar veren Rezum tedavisi ise iyi huylu prostat büyümesinde kullanılan gözde yöntemlerden biri olmaya başlamıştır.

Öyle ki, rezum tedavisi hastalığın iyileştirilmesine yönelik diğer cerrahi işlemlere kıyasla daha az hasar bırakır. Özellikle sperm sayısında çok az sayıda azalma görülmektedir. Diğer yöntemlerde meni azalma oranı %70-90 arasında olurken bu sayı rezum ameliyatında %4’ tür.

Prostat Büyümesinde Etkili Tedavi /REZUM

Ürolojide teknolojik bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Rezum tedavisi, radyofrekans enerjisi ile oluşmuş su buharından gelen termal enerjiyi kullanarak büyümüş olan prostat bezini küçültme işlemidir. Kullanılan radyofrekans enerjili su buharı ile prostat dokusu küçülmekte ve idrar kanalını daraltmış prostat dokusu yok olmaktadır. Aynı zamanda bilinmelidir ki rezum tedavisi, lokal anestezi veya oral sedasyon altında yapılmaktadır.

Rezum Ameliyatı ile Az Hasar, Çok Etki

Bu ameliyat yaklaşık 10-15 dakika kadar süren kısa fakat etkili bir ameliyattır. İlk olarak penis ucundan özel rezum aleti ile idrar kanalına optik sistemle giriş yapılır. Buradan büyümüş olan prostat dokularına ulaşılmaktadır. İkinci olarak rezum aletinin ucundaki iğne irileşmiş bölgeye saplanır. Üçüncü ve son olarak ise radyofrekans enerjisi ile oluşturulmuş sıcak su buharı dokuya verilir. Bu sayede prostat bezinin küçülmesi sağlanmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rezum nedir?

Prostat dokusunun radyofrekans enerjisine sahip su buharıyla küçültülmesi veya büzüştürülmesidir.

Rezum tedavisi?

Yaşın ilerlemesi ile prostat bezinde gerçekleşen büyümenin yaratmış olduğu çeşitli sorunları çözen tedavi yöntemidir.

Rezum Tedavisi yapan hastaneler ?

Avicenna Hastanesi Üroloji bölümünde yer alan tecrübeli doktorlarımız, rezum tedavisi gerçekleştirmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣