HoLEP Yöntemi ile Prostat Cerrahisi

HoLEP yöntemine başvuran adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Açılımı “Holmium Laser Enucleation of Prostate” olan HoLEP, kapalı prostat ameliyatı yöntemidir. Büyümüş prostat iç dokusunun kapsülünden ayrılarak lazer yardımıyla çıkarılması işlemine denir. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse, HoLEP nedir? Prostat ameliyatında HoLEP yöntemi nasıl uygulanır? HoLEP yöntemi ile prostat cerrahisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

HoLEP Nedir?

İyi huylu prostat büyümesi (BPH) tedavisinde, ileri lazer teknolojisinin uygulandığı bir yöntemdir. Kapalı bir işlem olan HoLEP, prostat dokusunun tamamını temizleyerek dışarı atar. Büyük prostatlarda açık cerrahi gibi sonuçlar veren HoLEP, oldukça konforlu bir yöntemdir.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP ameliyatı, genel anestezi yapılarak ya da belden aşağısı uyuşturularak yapılır. İdrar kanalından kameralı özel aletler ile girilir ve büyüyen prostat dokusu lazer aracılığıyla kapsülden ayrıştırılarak mesane içine atılır. Mesane içerisine atılan prostat dokusu başka bir alet ile parçalanır ve vakumlanarak vücuttan dışarı atılır. İşleme sonda takılarak son verilir.

HoLEP Yöntemi Kimlere Uygulanır?

İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ve prostat büyüklüğünün arttığı durumlarda, idrar yollarında prostat büyümesinden kaynaklı tıkanıklığın meydana geldiği durumlarda, her boyutta prostat büyümesinin görüldüğü durumlarda bu HoLEP tedavi yöntemine başvurulur.

HoLEP Yöntemi Avantajları

 • Her büyüklükteki prostat için uygulanabilir.
 • Büyük prostatlarda bile vücuttan bir kesi yapılmadan uygulanabilir.
 • Açık ameliyata alternatif olan bir yöntemdir.
 • Tekrar ameliyat olma ihtiyacı yok denecek kadar azdır.
 • Kanama riski oldukça az olduğu için ameliyatta kan nakline gerek duyulmaz.
 • Zorunlu olduğu takdirde kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde bile bu yöntem kullanılabilir.
 • Hastanede kalış süresi oldukça kısadır. Hastalar genel olarak ertesi gün taburcu olurlar.
 • Ameliyatın ardından sondadan ayrılan kişiler, idrar yaparken yanma hissetmezler.
 • Kalp ve akciğer sorunu olan kişiler için de tercih edilir.

HoLEP Ameliyatı Yan Etkileri – Riskleri

 • Ameliyat sonrasında idrar yaparken geçici yanma ve hafif kanama meydana gelebilir.
 • Ameliyattan önce idrar tutan kaslar tembelleşir ise, sondadan ayrıldıktan sonra bazı hastalarda geçici idrar damlamaları ortaya çıkabilir. Bu durum ilaç ve egzersizler ile birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde düzelir.
 • Ameliyatın ardından idrar yollarına ait organ ve dokularda yaralanma, idrar yolunda tıkanıklık, idrar yolu enfeksiyonu ve ciddi kanama gibi komplikasyonlar nadir de olsa görülebilir.

HoLEP Ameliyatı Sonrası

Sonda alındıktan sonra taburcu edilen hastaların idrar renklerinde değişiklikler meydana gelebilir. İdrar yaparken ya da idrar bittikten sonra ufak tefek kanamalar görülebilir. Özellikle ilk haftalarda çok sık görülen bu tür şikayetler genellikle geçicidir ve HoLEP yönteminde çok daha az görülür. Prostat tamamen alındığı için bazı kişilerde, ilk haftalarda damlama ya da idrarı kontrol edememe gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlar uzun süreli sondalı kalan, hareketsiz, nörolojik hastalığı ya da şekeri olanlar hastalarda daha çok görülür. Şikayetler devam ettiği takdirde, ya egzersize başlanması ya da ilaç tedavisine geçilmesi tavsiye edilir. Uzun süreli sondalı kalan ve bağışıklık sistemi zayıflamış bazı kişilerde, iltihap ortaya çıkabilir.

Öte yandan hastalar, ameliyattan 2 – 3 ay sonra normal günlük yaşamlarına geri dönebilirler. Ağır hareketlerden uzak durarak daha hafif fiziksel egzersizleri gerçekleştirebilirler. Bol lifli gıda tüketerek kabızlık yaşamayı engellemeleri gerekmektedir. İlk 1 aylık dönemde asitli içeceklerden ve acı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

HoLEP sonrası kaç gün hastanede kalınır?

Çoğunlukla ameliyattan sonraki günde hastanın sondası çıkarılır ve taburcu edilir. Ancak yaşı ilerlemiş kişiler ve ek hastalıkları olan kişiler hastanede 1 gün daha takip altında kalır.

HoLEP hazırlığı nasıl yapılır?

Prostat muayenesi, idrar akım hızı testi, ultrasonografisi, idrar tahlili, kan testi yapılır ve bunların sonucuna göre hastalara işlem uygulanır.

HoLEP yöntemi ile prostat ameliyatı sonucunda kanama olur mu?

Açık ya da TURP ameliyatlarından önce kanama riskine karşı kan hazırlığı yapılır ve gerekli görülürse hastalara kan transfüzyonu yapılır. Ancak HoLEP yönteminde lazer teknolojisi kullanıldığı için kanama gözükmez ya da son derece az görülür.

HoLEP prostat ameliyatı sonrası idrar kaçırma olur mu?

Çok nadir olarak bazı kişilerde idrar kaçırma meydana gelir. İdrarı tutan kapakçıkların hasar görmesinden dolayı bu durum ortaya çıkar. Ancak bu yöntemde kullanılan lazer 0,4 mm derinliğe etki ettiği için, kapakçıklara çok az etki eder. Dikkatli bir şekilde uygulandığı takdirde idrar kaçırma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bunun dışında büyük prostat dokusunun çıkarıldığı bazı kişilerde, ilk zamanlarda geçici olarak idrar kaçırma görülebilir.

Ameliyat sonrası prostat tekrar büyür mü ya da ilerleyen zamanlarda yeniden ameliyat gerekir mi?

Prostat dokusu, kapsülden lazer ile tamamen ayrıştırılıp çıkarılır ve geride herhangi bir parça kalmaz. Bu nedenle yeniden ameliyat ihtiyacı duyulmamaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣