Prostat Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

iyi huylu prostat büyümesi yaşayan adam üroloji muayenesinde

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkek hastalarda sıklıkla görülen prostat sorunları özellikle 50’li yaşlardan itibaren ortaya çıkar. Prostat hastalığı söz konusu olduğunda üç farklı grup karşımıza çıkar. Bunlar; prostat iltihabı, iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseridir. Peki, prostat hastalığı nasıl tedavi edilir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda prostat hastalığı nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt bulabilecek ve prostat hastalığı hakkında tüm detayla ulaşacaksınız.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Prostat Hastalığı Nedir?

Ürolojide prostat hastalığı; prostatit olarak bilinen prostat iltihabı, yaş faktörüne bağlı olarak karşımıza çıkan iyi huylu prostat büyümesi ve prostat hücresinin kontrolsüzce yayılması ve tümör oluşumu sonucu ortaya çıkan prostat kanseri olmak üzere 3 grupta incelenir. Prostat sorunlarının sebep olduğu belirtiler şu şekildedir:

 • İdrarda yanma ve ağrı,
 • İdrarda kanama,
 • İdrara çıkmakta zorluk veya sık sık idrara çıkmak durumu,
 • İdrarda meni görülmesi durumu,
 • Kasık, kalça ve bel bölgesinde ağrı durumu,
 • Ağrılı boşalma durumu,
 • İdrar sıkışıklığı,
 • İdrarda tutma zorluğu yaşama,

Söz konusu belirtilere sahip olan hastalar prostat veya idrar yollarına ait bir sorunla karşı karşıya olabilirler. Bu belirtilerin devam etmesi durumunda alanında uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Prostat Hastalığı Tedavileri

Ürolojide prostat hastalıkları sahip olduğu nedenlere balı olarak farklı şekillerde tedavisi gerçekleşir. Hastaya uygulanan fiziksel muayene sonrasında kan ve idrar testleri gereklidir. Test sonuçlarına göre hekimin uygun gördüğü tedavi programı başlar. Prostat rahatsızlıkları tedavileri gruplarına göre şu şekildedir:

Prostat Büyümesi Tedavisi

Ürolojide prostat büyümesi tedavisinin temel fonksiyonu büyümeye sebep olan fiziksel ve genetik sorunlardır. Prostat büyümesinin normalinden farklı şekilde ortaya çıkması ve böbrek, mesane gibi organlarda sorunlara yol açması tedavi sürecinin belirler. Prostat büyümesi tedavisinde izlenen yollar şu şekildedir:

 1. Takip ve gözlem süreci,
 2. İlaç tedavisi (medikal tedavi)
 3. Cerrahi yöntemler,

Söz konusu süreçlerin tamamlanmasından sora düzenli kontrollerin gerçekleşmesi gerekir. Buna ek olarak rezum prostat büyümesi tedavisinde etkili bir çözümdür.

Prostat İltihabı Tedavisi

Prostatit olarak bilinen prostat iltihabı tedavisi,  antibiyotik ve ağrı kesiciler ile uygulanır. Prostatit çoğu erkek hastalarda ilaç tedavisini bağlı olarak birkaç hafta içerisinde iyileşme gösterir. Hastanın tıbbi geçmesine bağlı olarak bazı durumlarda iyileşme sürecinin uzaması muhtemeldir.

Prostat Kanseri Tedavisi

Ürolojide prostat kanseri tedavisi, prostat hastalığının evresine ve derecesine bağlı olarak değişiklik gösterir.  Hastalık düzeyine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri ve süreçleri karşımıza çıkar. Prostat kanseri tedavi türleri şu şekildedir:

 • Işın tedavisi,
 • Cerrahi tedavi,
 • İlaç tedavisi,
 • Fokal tedavi,

Söz konusu tedavi türleri prostat kanserinin evresine göre ortaya çıkar. Tedavi süresinden sonra iyileşme gösteren hastalar kontörlerini aksatmamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?

Ürolojide prostat büyümesi tedavisinin temel fonksiyonu büyümeye sebep olan fiziksel ve genetik sorunlardır. Prostat büyümesinin normalinden farklı şekilde ortaya çıkması ve böbrek, mesane gibi organlarda sorunlara yol açması tedavi sürecinin belirler.

Prostat iltihabı tedavisi nedir?

Prostatit olarak bilinen prostat iltihabı tedavisi,  antibiyotik ve ağrı kesiciler ile uygulanır.

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Ürolojide prostat kanseri tedavisi, prostat hastalığının evresine ve derecesine bağlı olarak değişiklik gösterir.  Hastalık düzeyine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri ve süreçleri karşımıza çıkar.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Doktorları

Üroloji Bölümü doktor listemiz aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣