Psikiyatri Tedavi Yöntemleri

Psikiyatri Tedavi Yöntemleri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ruh sağlığı insan yaşantısını yakından ilgilendiren bir etkendir. Sağlıklı bir psikoloji, insanın çok daha rahat bir yaşam sürmesi imkanını desteklemektedir. Psikiyatri tedavi yöntemleri sayesinde bu rahat yaşama kavuşabilmek mümkün olmaktadır.

Psikiyatri, insan psikolojisini çok daha sağlıklı bir hâle getirmektedir. Günümüzün hızlı değişen koşulları, insan psikolojisini önemli ölçütte etkilemektedir. Bu etkiler zamanla psikiyatrik rahatsızlıklara dönüşerek kişinin yaşantısında önemli bir bozulmaya neden olmaktadır. Psikiyatri, tam da bu bozuklukların oluştuğu sırada tedavi için başvurulacak bölümdür. Avicenna Ataşehir Hastanesi Psikiyatri bölümü de bu alanda hizmetler sunmaktadır.

Psikiyatrik tedavi yöntemleri iki grupta incelenmektedir:

İlaçla Tedavi

Psikiyatrik rahatsızlıkların çoğunun zihinsel, sinirsel etkiler sonucunda ortaya çıktığı görülmektedir. Bu nedenle hormonsal, sinirsel dengeleri sağlamak adına ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

İlaçla tedavi, hastalığın seyrine, türüne ve vermiş olduğu tepkimelere bağlı olarak tercih edilmektedir. İlacın içeriğini seçebilmek için öncelikle doğru tanı konulması gerekmektedir. İlaçların içerikleri, hastalık türlerine özel olarak geliştirildiği için doğru tanı büyük önem taşımaktadır. Psikiyatrik ilaç türleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

Terapötik Tedavi

Psikolojik tedavinin terapiler ile uygulandığı yöntemdir. Bu yöntemde hastaya ilaca destek olarak terapi verilebileceği gibi doğrudan terapi ile de tedavi uygulanabilmektedir. Terapötik tedavi, kendi içerisinde farklı kollara ve yöntemlere de ayrılabilmektedir.

Bu noktada özellikle bilişsel davranışçı terapi EMDR, varoluşçu psikoterapi, diyalektik psikoterapi gibi farklı türler öne çıkmaktadır. Bazı durumlarda ilaçla tedaviye ek olarak da uygulanan bu yöntemde, özellikle stres ve kaygı gibi duygulara bağlı bozukluklar ve travmalar çözümlenmektedir.

Psikiyatrist Ne İşe Yarar?

Psikiyatristler, psikolojisi bozuk kişilerin tedavi süreçlerinde destek sağlayan uzman kişilerdir. Ruh hastalıklarında ilk destek alınan ekip olan psikiyatristler, pek çok noktada hastalara destek sağlayarak iyileşme süreçlerini desteklemektedir.

İncelendiğinde psikiyatristlerin pek çok görev ve sorumluluğu olduğu görülebilmektedir. Bu görev ve sorumlulukların en başında ise hastalara ilgili tanıyı koymak ve bu tanı için uygun tedavi yöntemlerini bularak uygulamak gelmektedir.

Psikiyatristin Görevleri Nelerdir?

Psikiyatristlerin farklı pek çok görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bu görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Hastalardaki davranış ve semptomları incelemek,
 • Hastalığın ön teşhisini yaparak belirli test ve incelemeleri uygulamaya sokmak,
 • Hastalıkla ilgili teşhiste bulunmak ve tanı koymak,
 • Konulan tanı ile ilgili tedavi sürecine karar vermek,
 • Tedavi sürecinin takibini sağlamak,
 • İlaçlı tedavi uygulanması durumunda hastada görülen semptomları, ilaçların yan etkilerini ve hastanın ilaca tepkilerini ölçümlemek,
 • Gerekli durumlarda ilaç veya tamamen tedavi değişikliğine gitmek,
 • Klinik dokümantasyonu tutmak ve ilgili kayıtları depolamak,
 • Veri gizliliğini korumak ve hastaların kişisel bilgilerinin hem sözlü hem yazılı korunması sorumluluğunu almak,
 • Psikolog, hemşire gibi kişilerle iş birliği içerisinde çalışmak,
 • Kriz değerlendirme araç ve tekniklerine hakim olmak, gerekli durumlarda uygulamak.

Tüm bu görev ve sorumluluklar, psikiyatristlerin temel meslek gerekliliklerindendir.

Sık Sorulan Sorular

Psikoloji düzeltmek için hangi yöntemler kullanılmaktadır?

Psikoloji düzeltmek için terapi, ilaç tedavisi gibi iki farklı türe ait yöntemler uygulanabilmektedir. Hastalığın boyutuna, hastanın tedaviye verdiği yanıtlara bakarak uygulanacak olan yöntem belirlenebilmektedir.

Psikiyatri tedavi yöntemleri nasıl belirlenmektedir?

Hastalığa, hastalığın ilerleme düzeyine ve hasta davranış-tutumlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi yöntemleri belirlenirken hastalığın hangi seviyede olduğuna dikkat etmek bir hayli önemlidir.

Terapi ile tedavi mümkün mü?

Bazı psikolojik rahatsızlıklarda ilaçsız da tedavi mümkün olabilmektedir. Anksiyete, düşük veya orta düzey depresyon, sosyal fobi vakalarında özellikle terapi yöntemi ile iyileşme süreci desteklenmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣