Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Belirtileri ve Nedenleri

Rahim Ağzı Kanseri

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri), rahmin alt kısmı olan ve vajinaya bağlanan rahim ağzı hücrelerinde meydana gelen bir kanser türüdür. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsünün (HPV) çeşitli türleri, rahim ağzı kanserine neden olabilmektedir. HPV vücuda girdiği zaman, bağışıklık sistemi tarafından baskılanır ve kişiye zarar vermesi engellenir. Ancak virüs, yıllarca vücut içerisinde hayatta kalır ve rahim ağzı hücrelerinin kanser hücrelerine dönüşmesinde rol oynar. Çeşitli tarama testlerini düzenli olarak yaptırarak ve HPV aşısı olarak, serviks kanseri riskini en aza indirmek mümkündür.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Erken evre serviks kanseri genellikle hiçbir belirti ya da semptom göstermez. Ancak ilerlemiş bir rahim ağzı kanserinin belirtileri ve semptomları şunlar olabilir:

 • Cinsel penetrasyon sonrası, adet dönemi esnasında ya da menopoz sonrası dönemde vajinal kanamalar görülmesi
 • Katımsı ve ağır kokulu vajinal akıntı.
 • Kanlı vajinal akıntı
 • Cinsel penetrasyon esnasında pelvik ağrı

Herhangi bir rahim ağzı kanseri belirtisi ile karşılaşılması halinde, hiç vakit kaybetmeden bir jinekolog kontrolünden geçilmesi gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri Neden Olur?

Serviks kanseri, rahim ağzındaki hücrelerin DNA’larında bir takım mutasyonlar yaşanmasıyla başlar. Bir hücrenin DNA’sı, o hücrenin neler yapması gerektiğiyle ilgili talimatları içerir. Sağlıklı hücreler belli bir hızda büyür, çoğalır ve en sonunda ölür. Kanserli hücreler ise, kontrolden çıkmış şekilde çoğalır ve ölmezler. Belli bir bölgede biriken kanserli hücreler, bir kitle oluşturur. Bu kitleye tümör denir. Kanser hücreleri devamlı yayılmaya meyillidir. Vücudun başka bir bölgesine metastaz yapmak için tümörden yayılmaya devam ederler. Peki, rahim ağzı kanseri nereye metastaz yapar? Rahim ağzı kanserleri sıklıkla bölgesel yayılma gösterir. Genellikle lenf bezlerine sıçrama gerçekleştirirler. Organ metastazı ise daha az görülmektedir.

Rahim ağzı kanserinin tam nedeni bilinmese de, HPV’nin büyük bir rol oynadığına kesin gözüyle bakılır. Ancak HPV oldukça yaygın bir virüstür ve her zaman kansere neden olacak diye bir durum söz konusu değildir. Vücudunda HPV bulunduran kadınların çok küçük bir bölümünde rahim ağzı kanserinin oluştuğu bilinmektedir.

Risk Faktörleri ve Önleme Yöntemleri

Rahim ağzı kanserinin risk faktörleri aşağıdakilerden oluşmaktadır:

 • Cinsel partner sayısı ne kadar fazlaysa HPV kapma ihtimali de o kadar artar.
 • Erken yaşta cinsel birliktelik yaşamak, HPV kapma ihtimalini artırmaktadır.
 • Klamidya, bel soğukluğu, sifiliz, HIV gibi diğer bulaşıcı hastalıklara sahip olmak, HPV riskini artırır.
 • Eğer bağışıklık sistemi düşükse, rahim ağzı kanserine yakalanma ihtimali yüksektir.
 • Sigara, skuamöz hücreli serviks kanser ile ilişkilendirilmektedir.

Rahim ağzı kanserini önlemek için alınabilecek önlemler ise şunlardır:

 • HPV enfeksiyonunu önlemek amacıyla aşı yaptırmak, hem rahim ağzı kanserinin hem de diğer kanserlerin riskini azaltabilir. HPV aşısı için doktorla görüşülmeli ve uygun olunup olunmadığı öğrenilmelidir.
 • Sık sık Pap smear testi ve HPV testi yaptırmak, rahim ağzının kanser öncesi geliştirdiği belirtileri tespit etmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu sayede kanser önceden belirlenebilir ve tedaviye erkenden başlanabilir. Rahim ağzı kanseri testi için hastaların doktorlarından bilgi istemesi gerekir.
 • Cinsel yaşamı bir düzene sokmak, korunmak ve tek bir partner ile yaşama devam etmek, cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonları ve buna bağlı kanser gelişim riskini azaltacaktır.
 • Sigara içmeyen birinin hiçbir zaman sigaraya başlamaması, içen birinin de bırakması, kanser riskini büyük oranda azaltır.

Hastalığın Evreleri

Eğer bir hastada rahim ağzı kanserinin olduğu belirlenirse, kanserin hangi evrede olduğuna dair bir takım testler yapılması gerekir. Rahim ağzı kanseri evreleri, tedavi sürecinin planlanması açısından en önemli faktördür. Bu yüzden kanserin rahim ağzının dışına yayılıp yayılmadığını görebilmek için bir takım görüntüleme testleri yapılmaktadır. Bununla beraber, mesanenin ve rektumun görsel muayenesi de yapılır. Doktorlar bu muayeneler için özel büyüteçler kullanırlar.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Peki, rahim ağzı kanseri ölümcül müdür? Tedavi süreci neye göre belirlenir? Rahim ağzı kanserinde tedavi süreci, hastalığın evresine ve hastanın genel sağlık durumuna göre belirlenir. Tedavi sürecinde ameliyatlardan, radyasyondan ve kemoterapiden ayrı ayrı yararlanılabildiği gibi, üç yöntemin kombinasyonu olan bir tedavi de uygulanabilir. Rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesi halinde tedavisi mümkün olsa da, ölüm oranları açısından halen en ölümcül kanser türleri arasında yer almaktadır. Ancak hastanın genel sağlık durumu ve kanserin evresi, tedavi sürecinin başarısının ana belirleyicisidir. Rahim ağzı kanserinden korunmak için, rahim ağzı kanseri aşısı (HPV aşısı) hakkında doktorunuzdan bilgi almanız oldukça önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rahim ağzı kanseri nasıl anlaşılır?

Düzensiz vajinal kanama, bacaklarda ve kasık bölgesinde ödem, cinsel birliktelik sonrası kanama sorunu, ağrı, kanlı ve kötü kokulu akıntı, idrarda ya da dışkıda kan meydana gelmesi gibi belirtilerden anlaşılır.

Rahim ağzı kanseri hangi yaşlarda ortaya çıkar?

Genel olarak 30 – 50 yaş arasında meydana gelen rahim ağzı kanseri, son dönemlerde genç kadınlarda da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Rahim ağrısı nereye vurur?

Kasık bölgesi, alt karın bölgesi ve göbeğin alt kısmında meydana ağrı görülebilir. Bazı zamanlarda sırt veya kalça bölgesinde de meydana gelebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣