Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) Tedavisi

Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi)

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yakın görme bozukluğu, genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ancak günümüzde gelişen tıp teknolojileri sayesinde, bu tarz yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarının tedavisi mümkün hale gelmiştir. 40 yaş üstü hastalara yapılan presbiyopi operasyonuyla iyileşmek mümkündür. Presbiyobi operasyonuyla göz içerisine yerleştirilen lensler, hastanın geri kalan yaşamında gözlük kullanmamasını sağlamaktadır. Ortalama 10 dakika süren bu ameliyat, hastanın ilerleyen yaşlarında katarakt hastalığı geçirme ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır.

[treyebanner]

Presbiyopi Nedir?

Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkabilen yakın görme problemi, prosbiyopi tedavisi ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Yakın görme ameliyatı olarak presbiyopi yapılan hastalar, ömür boyu bir daha hem uzak hem yakın görememe sorunu yaşamazlar. Presbiyopi operasyonu özünde, katarakt hastalarına uygulanan akıllı lens operasyonu ile aynıdır. Buradaki fark, hastanın katarakt değil yakını görememe problemi yaşamasıdır. Tedavi olarak her iki hastalıkta da, doğal göz lensi alınıp yerine multifokal akıllı lens yerleştirilir. Aynı zamanda yakın görme bozukluğu ismi de presbiyopidir.

Yakın Görme Bozukluğu Nedir?

40’lı yaşlarından önce herhangi bir göz problemi olmayan insanlar, belli bir yaştan sonra bir buçuk numara gözlüğe ihtiyaç duymaya başlar. Bu numara 60 yaşından itibaren üçe çıkar. Üç numaraya kadar gelişen bozukluk gayet doğal bir süreçtir. İşte bu tarz bozukluklara presbiyopi, tedavisine de presbiyopi ameliyatı denmektedir. Yalnızca yakını iyi görememe problemi olarak da tanımlanabilir. 40’lı yaşlarda fark edilmeye başlanan yakını görememe sorunu, genellikle bir kitabı ya da gazeteyi okumakta zorluk yaşamayla başlar. Buna bir süre sonra, uzak görme bozukluğu da eklenebilir.

Yakın Görme Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkar?

40 – 45 yaş aralığındaki hastalarda şikayetler yakını bulanık görme olarak başlar. Gözlerimiz normalde 5 metre mesafeden sonrası görmeye programlıdır. Ancak yakını görebilmemiz için her ne kadar biz fark etmesek de bir takım kasları kullanırız. Bu kaslar gözlerimizin içinde bulunan doğal lenslerin kırıcılığını değiştirir ve yakını görmemiz mümkün hale gelir. İşte bu mekanizma belli bir yaştan sonra yavaş yavaş zayıflar ve bozulur. Hastalığın tespiti basit bir yakın görme testi ile yapılabilir. Bunun için belli boyutlarda sıralanmış yazıları 40 santimetre uzaklıktan okumanız istenir.

Yakın Görme Bozukluğu Belirtileri

Bir yazıyı okurken ya da bir nesneye bakarken uzaklaştırma isteği duymak, presbiyopinin en büyük belirtilerinden birisidir. Çünkü 50 santimetreden daha yakında duran nesneler bulanık görünmeye başlamıştır. Presbiyopinin ilerlemesiyle birlikte hastalar, alın ve kaş kaslarını daha yoğun kullanmaya başlarlar. Bu da bu bölgelerde ağrıların oluşmasına neden olabilir. Gazete ya da kitap okurken, eskiye nazaran daha fazla aydınlatma sağlama ihtiyacı da belirtiler arasındadır. Yakında bulunan bir nesnenin üzerindeki yazılar bir şekilde okunduktan sonra, uzaktaki nesneleri bir süre boyunca görememe ya da okumakta zorlanma da ortaya çıkabilmektedir.

Hipermetropi ve Presbiyopi Arasındaki Farklar

Hipermetrobi ve presbiyopi sık sık birbirleriyle karıştırılan görme bozukluklarıdır. Her ikisinin de ortak özelliği yakını görememek olsa da, birisi doğuştan gelen, diğeri de sonradan oluşan göz bozukluklarıdır. Hipermetrop, tıpkı miyop ve astigmat gibi bir göz bozukluğu hastalığıdır. Miyoptan farklı olarak, göz kaslarının güçlü olduğu dönemlerde hipermetrop gizlenebilir. Yani hipermetrop, doğuştan gelen bir hastalık olsa da gençlik döneminde kendisini göstermeyip, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Ancak doğuştan geldiğinin yeniden altını çizmek gerekir. Presbiyopi ise, doğuştan kişide bulunmaz. Yaşlanmaya bağlı olarak genellikle 40’lı yaşlardan itibaren oluşur. Birbirine bu denli benzemeleri, iki problemin de birbirine sıkça karıştırılmasına neden olur.

İntracor Tedavi

İntracor presbiyopi tedavisi, çizme yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu çizme işlemi, göze hiçbir şekilde dokunmadan kesi atılmasıyla yapılır. Gözün tam ortasına hava kabarcıkları yardımıyla 5 adet kesi atılır. Bu kesiler gözle görülemeyecek seviye incedir ve içerisine kısa süre içinde hastanın kendi göz sıvısı dolar. Aralara sıvı dolmasıyla birlikte gözün iç basıncı artar ve göz yüzeyi az miktarda yukarıya çıkar. Yani ufak bir müdahale ile doğal yollardan gözün dış kısmı bombeleştirilir. Böylece yakını görmek mümkün hale gelir.

Yakın göz bozukluğu lazer tedavisi, her görme bozukluğunda uygulanamasa da, presbiyopi ya da katarakt gibi hastalıklar için başarılı ve güvenli şekilde yapılabilmektedir. Presbiyopi lazer fiyat bilgileri için internet sitemizin iletişim bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Presbiyopinin İlerlememesi İçin Yapılabilecekler

40 yaşını aşmış insanların muhakkak rutin göz kontrollerini ihmal etmemesi gerekmektedir. Rutin göz kontrollerinin ortalama yılda 1 kez yaptırılması tavsiye edilir. Göz sağlığına dikkat edildiği ve göz kontrollerinin aksatılmadığı durumlarda, presbiyopi hastalığı ciddi bir problem olmaktan çıkar. Yakını görememe durumunun tedavisi oldukça basittir. Yaşlılıkla birlikte sık görülen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Genetik göz problemleri olan biriyle, genetiğinde herhangi bir göz kusuru bulunmayan biri arasında, presbiyopi oluşması açısından herhangi bir ihtimal farkı yoktur. Her iki insan da belli bir yaştan sonra presbiyopi oluşturma konusunda eşit ihtimale sahiptir. Çünkü gözler, yaşlanmadan en çok etkilenen organlardır. Presbiyopi yaşayan bir insanın ilk olarak tedavi yollarını denemesi gerekir. Hastaların çok büyük bir bölümü, basit tedavi yöntemleriyle kurtulabilir. Tedavinin yapılamayacağı ender hastalar ise, doktorları tarafından gözlük ya da kontakt lense yönlendirilirler.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣