Bel Soğukluğu: Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bel Soğukluğu ve Karın Ağrısı Olan Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bel soğukluğu, tıp literatüründe gonore olarak tanımlanmaktadır. Tedavi edilmediği taktirde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bu hastalık, hem kadın hem de erkekleri etkilemektedir.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bu hastalığın belirti ve tedavisine geçmeden önce sıklıkla sorulan ‘bel soğukluğu ne demek?’ sorusunu yanıtlamak gerekir. Diğer adı ile gonore, cinsel yolla bulaşan Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu enfeksiyonel bir hastalıktır. Bu sağlık sorunu daha çok üretra, rektum ve boğazı etkilemektedir. Kadın hastalarda gonore, servikse de bulaşabilmektedir. Bununla birlikte gonokok bakterisi cinsel ilişki esnasında bulaşmaktadır. Bel soğukluğu hastalığı uzun süre tedavi gerektiren bir sağlık sorunu olduğu gibi, kendi kendine geçmesi beklenmez.

Bel Soğukluğu Belirtileri

Gonore hastalığı genellikle herhangi bir belirtiye neden olmamaktadır. Ancak bazı durumlarda semptomlar vücutta belirli bir bölgeyi etkileyerek, o bölgeye yönelik şikayetlere neden olurlar. Bununla birlikte erkeklerde ve kadınlarda belirtiler farklılık göstermektedir. Hem erkek hem kadınlarda etkilenen bölgeye ve organa göre görülen belirtiler şunlardır:

 • Rektum: Gonokok bakterilerinin rektumu etkilemesi sonucunda anal bölgede kaşıntı, rektumda akıntı, dışkıda kırmızı kan lekeleri ve kabızlık gibi şikayetler görülebilmektedir.
 • Gözler: Gözleri etkileyen bel soğukluğu hastalığı, gözlerde ağrı, ışığa duyarlılık ve her iki gözden de irin benzeri akıntıya neden olmaktadır.
 • Boğaz: Gonokok kaynaklı boğaz enfeksiyonunda boğaz ağrısı görülür. Aynı zamanda boyunda bulunan lenf düğümlerinin şişmesi sonucu hassasiyet ve ağrı gelişebilir.
 • Eklemler: Bir veya daha fazla eklemin enfeksiyon kapması sonucu hareket esnasında şiddetli ağrı, iltihaplanan eklemlerin olduğu bölgede şişlik, kızarıklık ve hassasiyet görülür.

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri

Erkeklerde gonokok bakterisi çoğunlukla genital bölgeyi etkilemektedir. Sıklıkla görülen semptomlar ise şunlardır:

 • İdrara yaparken ağrı duyma,
 • Penisin ucunda hassasiyet ve kızarıklık,
 • Üretradan gelen akıntı,
 • Testislerde ağrı veya şişlik,
 • Genital bölgede dolgunluk hissi ve hassasiyet,
 • Kasık ağrıları.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri

Kadınlarda gonore enfeksiyonu, yukarda belirtilen semptomlar dışında şunları kapsamaktadır:

 • Koyu vajinal akıntı,
 • İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi,
 • Vulva bölgesinde hassasiyet ve kızarıklık,
 • Adet dönemleri dışında olan kanamalar,
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı duyma,
 • Ağrılı adet dönemleri,
 • Cinsel ilişki sonrası yaşanan vajinal kanama,
 • Karın ağrısı,
 • Kasıklarda ve pelvik bölgede ağrı.

Bel Soğukluğu Neden Olur?

Bu hastalığın temel nedeni, Neisseria gonorrhoeae isimli diğer adıyla gonokok bakterisi olarak bilinen bir bakteri türüdür. Gonokok bakterisi ile enfekte olmuş biri cinsel yolla bu bakteriyi partnerine bulaştırabilmektedir. Sıklıkla hastalığın yayılımı bu şekilde gerçekleşmektedir. Bunlarla birlikte gonokok bakterisi ile enfekte olma riskini artıran bazı durumlar aşağıda yer almaktadır:

 • Sık sık farklı kişilerle cinsel ilişkiye girme,
 • Kişisel hijyene önem verilmemesi,
 • Daha önce bel soğukluğu geçirmiş biri ile cinsel temas kurmak.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?

Bel soğukluğunun yayılma yolu cinsel temaslardır. Gonokok bakterisi ile enfekte olmuş biri, sağlıklı olan partnerine bu hastalığı cinsel ilişki esnasında bulaştırmaktadır. Bunun dışında enfekte olan anne adaylarının bebeklerine doğum esnasında bu bakteriyi bulaştırma riskleri bulunmaktadır. Doğum esnasında gonokok bakterisi ile enfekte olmuş bebeklerde genellikle gözler etkilenmektedir. Bu nedenle enfekte annelerin yenidoğan bebeklerinde görülen göz enfeksiyonu bel soğukluğuna işaret edebilir.

Bel Soğukluğu Tanısı

Belirli şikayetlerle bir uzmana başvurduğunuzda tanılama süreci detaylı bir fizik muayene ve sağlık öykünüzün alınması ile başlamaktadır. Bundan sonraki süreçlerde erkek ve kadınlara özel olarak farklı testler yapılmaktadır. Öncelikle her iki gruptaki hastadan da ilk olarak idrar tahlili alınır. Bundan sonra erkeklerde ileri incelemeler için idrar kanalından örnek alınabilmektedir. Kadınlarda ise bu işlem rahim ağzından örnek alınması şeklinde yapılmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde rektum ve boğazdan da örnek alınabilmektedir. Tüm bu örnekler, bel soğukluğu testi adı altında incelenmek üzere laboratuvara gönderilmektedir.

Bu hastaların bir çoğunda üreme sisteminde oluşan bakteri, klamidya görülmektedir. Yapılan tük testlerin sonucunda alınan verilere göre uzman hekim kesin bir teşhis koyarak tedavi planını belirler. Bununla birlikte gonore hastalığına sahip olan bireylerde genel bir test yapılmaktadır. Bu testler, cinsel yolla bulaşan tüm hastalıkların tarandığı klinik testleri kapsar.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Gonore tedavisi için sıklıkla sorulan sorulardan birisi, ‘bel soğukluğu nasıl geçer?’ sorusudur. Bu hastalık için en etkili tedavi şekli, antibiyotik tedavisidir. Uzman hekim tarafından tanı konulduktan hemen sonra uygun antibiyotik tedavisinin başlanması gerekmektedir. Hastalarda şiddetli olarak alt karın ağrısı, ateş, veya gebelerde erken doğum gibi semptomlarla karşılaşılabilmektedir. Erkeklerde ise ileri evrede bu hastalık prostata neden olabilir. Bu hastalığa sahip olduğunu düşünen bireylerin mutlaka vakit kaybetmeden bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Bununla birlikte cinsel yaşamında aktif olan bireylerin belirti olup olmadığına bakılmaksızın, her yıl düzenli oalrak test yaptırması tavsiye edilmektedir.

Doktor tarafından hastaya bel soğukluğu tanısı konulduğu anda uygun bir antibiyotik tedavisi başlanır. Antibiyotikler oral (ağız) yolla veya enjeksiyon olarak uygulanabilmektedir. Ayrıca tedavi gören bireylerin cinsel ilişkiye girdiği bir partneri varsa mutlaka ona da tedavi uygulanması gerekmektedir. Bunların yanında doktor tarafından reçete edilen tüm ilaçların düzenli ve belirtilen aralıklarla kullanılması gerekir. Bu sayede hastalığın iyileşme süreci hızlanmaktadır. Gonore geçmiyorsa bunun nedeni tedavinin etkili ve düzenli olarak uygulanmaması olabilir. Aynı zamanda tedavinin yarım bırakılması veya hiç tedaviye başlanmaması durumunda ise hastalık daha fazla ilerleyerek, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yöntemleri

Öncelikle özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bireylerin eğitilmesi, alınması gereken en önemli tedbirlerden birisidir. Bununla birlikte korunma yöntemleri şunları kapsamaktadır:

 • Bulaşıcı hastalıkların (Hepatit A ve Hepatit B vb.) aşılarının yapılması,
 • Tek eşli ilişki tarzını benimseme,
 • Cinsel partner seçiminde hassas olma,
 • Sağlık taramalarının yapılması,
 • Cinsel ilişkiden önce sağlık taramalarının yapılması,
 • Kişisel hijyenin sağlanması,
 • İlişki esnasında prezervatif kullanımı,
 • Bel soğukluğuna sahip bireylerin cinsel ilişkiye girmemesi,
 • Her yıl bel soğukluğu testi yapılması,
 • İdrarda yanma, akıntı, genital bölgede kızarıklık ve şişlik gibi şikayetlerin olması halinde hemen bir uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Gonore kendiliğinden geçer mi?

Gonore kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu sağlık sorunun tedavisi ise düzenli ve uygun dozlarda antibiyotik kullanımıdır. Uzman bir hekim tarafından reçete edilen ilaçların alınması ve aksatılmadan kullanılması hastalığın iyileşme sürecinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte tedavinin yarım bırakılması ya da hiç başlanmaması gibi durumlarda enfeksiyon daha da ilerleyerek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Bel soğukluğu kaç günde geçer?

Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen gonore, uygun tedavinin hemen başlanması halinde ortalama bir hafta içinde iyileşmektedir. Ancak daha ileri evre iltihaplanmalarda bu tedavi süresi dört haftaya kadar çıkabilmektedir. Erkeklerde bel soğukluğuna ek olarak prostatit hastalığının olması halinde ise tedavi süreci 6 ayı bulabilir.

Bel soğukluğu kısırlık yapar mı?

Tedavi edilmeyen veya tedavisi yarım bırakılan gonore, ileri dönemlerde kısırlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın belirtileri fark edilir edilmez bir uzman hekime başvurmak büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda bel soğukluğu kadınlarda dış gebelik ve erken doğum gibi komplikasyonlara da neden olabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣