Rahimde Myom

Rahimde Myom Nedir?

 • Nedir

  Miyomlar rahim içerisinde ve çevresinde oluşan iyi huylu tümörler olarak adlandırılabilirler.

 • Nedenleri

  Miyomların neden oluştuğu hakkında tam ve net bilgiler bulunmasa da, östrojen ve progesteron hormonlarının yüksekliğiyle bağlantılı oldukları düşünülmektedir.

 • Belirtileri

  Myomların belirtileri genellikle düzensiz ve yoğun kanamalarla birlikte ağrı olarak karşımıza çıkar.

 • Tedavisi

  Miyomların hem gözlemsel, hem medikal hem de cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uygun tedavi yöntemini doktor belirler.

Ataşehir Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Operatör Doktoru Filiz Sarp, halk dilinde miyom olarak da bilinen myom hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını paylaştı.

Myom Nedir?

Myom çeşitleri arasında uterus myomları diye adlandırdığımız leiomyomlar yani rahim myomları ortalama yüzde 20-25 oranında görülmektedirler. Peki myom nedir? Yuvarlak inci beyazı görünümünde sert yapılı çoğunlukla iyi huylu tümoral oluşumlar. Kişide tek bir adet olabildiği gibi 6-7 adete varan sayıda da oluşabilmektedirler. Bu nedenle tedavi edelim mi, kimlere cerrahi müdahale yapalım noktasında bizim için sayıları, büyüklükleri yerleştikleri alan ve oluşturdukları semptomlar oldukça önemlidir. Hastalar genellikle submüköz miyomlar hakkında doktorlardan tanı ve teşhis cümleleri duyarlar. Peki, submüköz myom nedir? Rahim bölgesinin iç dokusuna yerleşen myomlara submüköz adı verilmektedir. Rahmin dış tabakasındakilere ise subseröz ismi koyulmuştur.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Peki, Miyom Belirtileri Nelerdir? En sık karşılaştığımız rahimde myom belirtisi, kanamadır. Uzun süreli yoğun kanamalar myomlara bağlı olarak kişinin jinekoloğa başvurusunda en önemli sebep olmaktadır. İkinci sıklıkta pelvik ağrı ve pelvik rahatsızlık hissini görüyoruz. Pelvik rahatsızlık hissinden ne kastediyoruz diye açıklamak gerekir ise, tek bir büyük myomun ya da birden fazla sayıdaki myomun bir araya gelerek oluşturduğu kitlesel etki ile yarattığı dolgunluk hissidir. Yine kitle etkisi ile özellikle rahim ön duvarında yerleşen myomlar mesaneye yani idrar kesesine bası yaparak kişinin sık idrara çıkma, çabuk sıkışma hatta bazen idrar kaçırma, idrarını tam boşaltamama gibi şikayetlere yol açabilmekteler ve bu şikayetler kişinin günlük hayatını oldukça zorlaştırabilmektedirler.

Myom Neden Olur

Rahimde myom problemiyle karşı karşıya kalan kadınların büyük bir bölümünün ailesel yatkınlığa sahip olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla bir kadının annesinde ya da kendisinde bu hastalıktan görülmüş ise, kendisinde görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Aileden gelen genetik sebepler dışında, vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının yüksek olması ya da düzensiz olması gibi durumlar da myom neden olur sorusunun yanıtını oluşturabilmektedirler. Öte yandan çevresel faktörlerin ve beslenme düzeninin de, kadınlarda bu hastalığın oluşmasında sebep olduğu söylenebilmektedir. Sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, birçok ürünün içerisinde östrojeni taklit eden kimyasallara rastlanmaya başlanmıştır. Bu kimyasallar ile birlikte kadınlarda östrojen dengesizlikleri yaşanmaya başlanmıştır. Kozmetik ürünleri, sabun ve diş macunu gibi banyo ürünleri, çeşitli ilaçlar, plastik şişeler gibi çok sayıda üründen vücuda östrojen hormonu yüklenmektedir. Ayrıca, kırmızı eti yoğun olarak tüketen ya da kilo problemi yaşayan kadınlarda da bu hastalığın geliştiği gözlenmektedir. Rahimde myom neden olur diye araştırmalar yapan kadınlar için tavsiye, mevsimsel sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeleri olabilir.

Miyom Nelere Sebep Olur?

Miyomlar büyümek için kana ve oksijene muhtaçtır. Dolayısıyla kana ve oksijene ulaşamayan miyomlar kendi kendilerine yok olur. Bu süreçte meydana gelen kimyasallanma ise ağrılara sebebiyet verir. Hastalar genellikle miyom zararları nelerdir, miyom patlarsa ne olur, miyom kilo aldırır mı gibi sorular sorarlar. Bunlar arasında en öne çıkan sorulardan birisi de şudur: Miyom kanama yapar mı? Evet, miyomlar kanama yapar. Hatta bu kanamalar düzensiz ve yoğun olarak kadınların günlük hayatına çeşitli zararlar verebilir. Peki, miyom nelere sebep olur? Myomlar, ağrılara neden olabildikleri gibi, yüksek basınç hissiyatı ve düzensiz kanamalara sebep olur.

Rahimde Miyom Hamileliği Engeller Mi?

Bir diğer soru ise şudur: Rahimde miyom hamileliği engeller mi? Rahim içerisinde bulunan miyomlar kısırlığa sebebiyet verebilmektedirler. Çocuğu olmayan çiftlerin yüzde 3 gibi bir bölümünde myom kaynaklı problemler vardır. Miyomlar rahim bölgesinde bulunarak, yumurtanın rahim bölgesine tutunmasını engelleyebilmektedir. Öte yandan yumurtalık kanallarına baskı yapabilir ve spermlerin döllenmesine engel olabilirler. Myomlar, kadınlarda düşük yaşanma oranlarını yüzde 40 seviyelerine çıkarmaktadır. Rahim bölgesinde kanama yaratan miyomlar, düşük yaşanmasına sebebiyet verir. Hamilelik döneminde yükseliş gösteren hormonlara bağlı olarak miyomlar da büyüme gösterir ve plasentanın büyümesine engel olabilir. Böyle durumlarda da düşük olabilmektedir. Tedavi sonrası rahatça çocuk sahibi olunabilir.

Miyom Büyüklükleri

Hastaların merak ettiği bir diğer soru ise şudur: Miyom ultrasonda görülür mü? Bu sorunun yanıtı “Evet” olmakla birlikte, eğer miyomun boyutu 1 santimetreden küçük ise ya da alışılagelmişlerine göre çok büyük ise, doktor tarafından görülemeyebilir. Burada miyom büyüklükleri öne çıkar. Öte yandan hastalar miyom kaç mm olunca alınır ve miyom kaç santim olunca alınır gibi araştırmalar da yapmaktadırlar. Burada önemli olan büyüklük değil, belirtilerdir. Eğer ağrı, basınç, düzensiz ve yüksek kanamalar yaşanmıyorsa, hastalar doktor tarafından düzenli olarak gözlenir ve miyomun kendi kendine yok olması beklenebilir. Burada doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilen miyom resmi, gidişatı belirler.

Myom Tedavisi

Myom tedavisi, kendi içerisinde ameliyatsız miyom tedavisi ve myom ameliyatı türleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bu süreçte hastanın belirti seviyeleri, yaşı, myomun büyüklüğü ve bulunduğu yere göre kapalı miyom ameliyatı ya da medikal tedavi seçeneklerine başvurulabilir. Doktorların bu süreçte sadece gözlem seçeneği de bulunmaktadır. Çünkü miyomlar, kendi kendilerine zamanla yok olabilmektedirler. Miyomların tedavisinde histeroskopi, laparoskopi, laparatomi ve miyomektomi gibi tedavi çeşitleri uygulanır. Miyom ameliyatı olanlar genellikle çok kısa süre içerisinde günlük hayatlarına geri dönerler.

Histeroskopi

Rahim bölgesine sokulan histeroskop isimli kamera ile rahim içerisindeki myomlar çıkartılır.

Laparoskopi

Rahmin dış duvarına yer edinmiş miyomların alınmasında kullanılan bir uygulamaladır. İnce bir kesi açılır ve bu bölgeden laporoskop ile karnın içerisine girilmektedir.

Laparatomi

Eğer miyomların büyüklükleri alışılanın üstünde ise ve sayıca çok fazlalarsa bu tedavi yöntemi uygulanır. Diğer yöntemlere göre çok daha kapsamlı bir tedavi sürecidir.

Kanser Faktörü

Miyomlar genellikle iyi huylu tümörler olarak karşımıza çıkarlar. Peki, miyom tehlikeli midir ve kansere dönüşürler mi? Miyom kanseri belirtileri nelerdir? Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki miyomlar, kanserli yapılar değillerdir. Miyomların kansere dönüştükleri yönünde net bulgular bulunmamaktadır. Hastaların sadece binde 2 gibi bir oranında kanser faktörü ile karşı karşıya kalınmıştır. Öte yandan, miyom sarkom kanseri ise rahim bölgesindeki kötü huylu tümörler için kullanılan bir tabirdir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.