Rektum Kanseri: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Ana sayfa / # avicenna YAZILARI / Kanser / Rektum Kanseri: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Rektum kanseri olan kişi

Bağırsak duvarında oluşan kötü huylu hücrelerin çoğalarak tümör oluşturması ve bağırsak duvarı katmanlarına yayılmasına rektum kanseri adı verilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, rektum kanseri, makat kanseri, kolon kanseri ve kolorektal kanser gibi kanser türlerinin, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattılar.

Rektum Nedir?

Rektum, kalın bağırsak yani kolon ile anüs arasındaki bağlantının son noktası olarak tanımlanabilir. Bir başka deyişle rektum, kalın bağırsağın son 15 santimetrelik bölümüdür. Kalın bağırsağın en son noktasından başlayan rektum, anüsün kısa ve dar kısmında bitiş gösterir. Dışkının kolay hareket edebilmesi için özel olarak mukus üreten mukoza, rektumu tamamen kaplamaktadır. Rektum duvarının orta tabakasını oluşturan muskularis propria, bu bölgenin kasılmasını ve büzüşmesini sağlar. Rektum duvarının en dış kısmı ise yağlardan oluşmaktadır. Daha sonra da bağışıklık sisteminin bir üyesi olan lenf bezleri, rektum duvarını çevreler. Rektum vücudumuzdan dışkının atılmasını sağlamakla görevli organımızdır.

Rektum Kanseri Nedir?

Rektum kanseri, makat kanseri olarak da anılmaktadır. Fakat, bu ikili arasında bir takım temel farklar bulunmaktadır. Rektum dokusunda malign adı verilen zararlı hücrelerin birikerek rektum tümörü oluşturmasına rektum kanseri adı verilmektedir. Rektum kanseri sıklıkla, rektum duvarında yer alan polipler nedeniyle oluşur. Kolon kanseri ve rektum kanseri yoğun olarak kolorektal kanser adıyla da anılır.

Makat Kanseri Nedir?

Makat kanseri, sindirim sistemimizin en son noktasındaki anüste görülebilir. Anal kanser olarak da anılabilir ve rektum kanseri ile ilişkilidir. Fakat, makat kanseri ile kolon kanserleri aynı şeyler değillerdir. Makat kanseri, kolorektal kanser kadar sık görülmez. Oldukça nadir görülen bir kanserdir. Batı toplumlarında makatta kanser görülme sıklığı gün geçtikçe artış göstermektedir. Makat kanseri yüzde 90 gibi büyük bir oranla, İnsan Pappilloma Virüsü sebebiyle ortaya çıkmaktadır. HPV virüsüne bağlı makat kanseri, genellikle 60 yaşını geçkin insanlarda görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla gözlemlenir.

Makat Kanseri Belirtileri

Yoğun olarak karşılaşılan makat kanseri belirtileri şunlardır:

 • Dışkıda ya da tuvalet kağıdında kan görülmesi
 • Bölgede ağrı ve acı olması
 • Anüsün çevresinde kabarcıklar çıkması
 • Anüsten akıntı gelmesi (Jel kıvamında)
 • Kaşıntı olması
 • Tuvalet alışkanlığında değişiklik (İshal, kabızlık gibi)
 • Şişkinlik hissi
 • Kadınlarda bel ağrısına ve vajinal kuruluğa sebebiyet verebilir

Rektum Kanseri Kimlerde Görülür?

Rectal cancer, kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Rectal cancer teşhisi yapılırken kullanılan endoskopi ve radyolojik görüntüleme tekniklerinin ilerlemesiyle birlikte, süreç çok daha hızlı ve basit bir hale gelmiştir. Tanı koyma sürecindeki basitlik ve bu kansere karşı farkındalığın artması ile birlikte, vaka sayılarında artış görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan verilere göre her yıl 1 milyon insana rektum kanseri teşhisi koyulmaktadır. Türkiye için net bir veri bulunamamakta olsa da, yıllık 30 bin insana rectal cancer teşhisi koyulduğu düşünülmektedir.

Hangi Yaş Grubu Risk Altında

Rektum kanserinin kesin bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Fakat, 35 yaşından sonra görülme sıklığı çok daha fazladır. Veriler, bu hastalığa yakalanan insanların büyük bir bölümünün 50 yaş üzerinde olduğunu ortaya koymaktadır.

Rektum Kanseri Belirtileri

Rektum kanseri belirtileri oldukça farklı boyutlarda görülebilir. Fakat, bu kanserin teşhisi genellikle belirtilerin ortaya çıkmasından önce, rutin taramalar esnasında koyulur. Genel olarak rectal cancer belirtileri şunlardır:

 • Makatın kanaması, dışkıda ya da tuvalet kağıdında kan görülmesi, en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır.
 • Bir diğer belirti de, dışkıda mukusa rastlamasıdır.
 • İshal, kabızlık ve şişkinlik, rektum kanserinin ilk belirtileri arasındadır.
 • Tuvalet alışkanlıklarındaki değişikliklerin yanı sıra, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetme, fakat tuvalete çıkamama durumu da bu kanserin belirtilerinden birisidir.
 • Bağırsaklarda hareketlilik yaşanması ve ağrı yapması
 • Dışkıda kanama olsa da bunun fark edilememesi, anemiye neden olabilir. Anemi, nefes daralması, baş dönmesi ve kalp atış hızının artmasına neden olur. Bu belirtilerin de rektum kanseri belirtileri arasında yer alması gerekir.
 • Rektumdaki tümörün büyümesi sonucu, dışkının rektumda kalması problemiyle karşılaşılabilir. Bağırsağın bu şekilde tıkanması, ciddi ağrılara sebebiyet verir.
 • Tümörün büyümesiyle birlikte dışkı boyutunda değişiklikler yaşanabilir. Dışkı kalem inceliğinde çıkar ve bu durum önemli bir belirtidir.
 • Diyet ve egzersiz yapmadan durduk yere kilo kaybetmek de ciddiye alınması gereken bir belirtidir.

Rektum Kanseri Nedenleri

Rektum kanserinin nedenleri tam olarak bilinmese de, neden olabilecek risk faktörleri genellikle şunlardır:

 • Yaşlılık
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Hayvansal yağların yoğun tüketimi
 • Kolorektal kanser ve polip gibi bir geçmişe sahip olunması
 • Ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve kronik enflamatuar rektum hastalıkları geçmişi
 • Hareketsiz yaşam sürdürmek ve obez olmak
 • Karın bölgesinden radyoterapi görmek
 • Şeker hastalığı
 • Ailede kolon, makat ya da rektum kanseri gibi kanserlerin görülmesi

Rektum Kanseri Evreleri

Rektum kanserinin evreleriyle ilgili birden fazla kabul görmüş sınıflama yöntemi mevcuttur. Fakat en çok kabul edilen ve kullanılan sınıflandırmaya göre, bu kanserin 4 evresi bulunur.

 • Birinci Evre: Kanser, bağırsak duvarının ilk katmanına tutunmuş olsa da, henüz daha tüm bağırsak katlarına ulaşamamıştır.
 • İkinci Evre: Kanser bütün bağırsak katlarına ulaşmıştır. Fakat daha lenf bezlerine kadar ilerlememiştir.
 • Üçüncü Evre: Kanser, bağırsak duvarını aşarak, o bölgedeki lenf bezlerine bulaşmıştır.
 • Dördüncü Evre: Kanser artık kalın bağırsak, akciğer, karaciğer ve karın zarı gibi organlara kadar bulaşmıştır.

Hangi Doktorlar Rektum Kanseriyle İlgilenir?

Eğer rektum kanserinin bir ya da birkaç belirtisini yaşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bir gastroenteroloji ya da genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz. Bu hastalığın tedavisinde ameliyat seçeneği çok daha fazla öne çıktığı için, uzman bir cerrahın tercih edilmesi oldukça önemlidir. Rektum ve makat kanseri gibi kanserlerin tedavisinde genel cerrahi, onkoloji ve gastroenteroloji gibi tıbbi branşlar bir araya gelir. Bu disiplinler arası tedavi sürecinin başarıyla atlatılabilmesi için, Avicenna Ataşehir Hastanesi gibi yeterli bir alt yapısı bulunan hastanelerin tercih edilmesi oldukça mühimdir.

Rektum Kanseri Tedavisi

Bu kanserin en temel tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyat ile tümörlü dokular vücuttan alınır. Tümör eğer lenf bezlerine bulaşmışsa, buradan da onkolojik standartlar uygulanarak uzaklaştırılır ve temizlenir. Ameliyattan önce hastalığın evresi belirlenir ve evreye göre radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi uygulanarak, ameliyata hazırlık yapılır. Erken evrede tespit edilen ve iyi bir cerrahın elinden tedavi gören hastalarda tam iyileşme oranları yüzde 90’ları görmektedir. Ameliyatlar 2 ile 4 saat aralığında sürmektedir.

Bulaşıcı Bir Hastalık Mıdır?

Rektum kanserinin bir insandan başka bir insana bulaşması söz konusu bile değildir. Kanserlerin solunumla, cinsel yollarla, havayla ya da temasla bulaştığına dair bugüne kadar herhangi bir bilimsel kanıt ortaya konamamıştır. Fakat, bu kanserin genetik özellikler taşıdığı bilinmektedir. Aile geçmişinde bu kanserleri geçirenlerin olduğu bireylerde, kolorektal kanser görülme ihtimali çok daha fazladır.

Kolon Kanseri ile Rektum Kanseri Arasındaki Farklar

Kolon ile rektum kanserlerinin belirtileri birbirlerine fazlasıyla benzemektedir. Fakat bu hastalıkların tedavilerinde farklılıklar görülür. Tedavi sürecindeki farklılığın en büyük sebebi, rektumun pelvik boşlukta ve diğer organlardan çok zor ayrılan küçük ve dar bir alanda bulunmasıdır.

Hemoroid, Rektum Kanserine Neden Olur Mu?

Rektum kanserinin hemoroid nedeniyle oluştuğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır. Fakat, makat bölgesinin kanaması ve ağrıları açısından hemoroid ile rektum kanseri belirtileri birbirine çok fazla benzemektedir. Bu da, hemoroid hastalığına yakalandığını sanan insanların kolon, rektum ve makat kanseri gibi kanser türlerinin teşhisi için doktora gitmelerini geciktirmektedir. Zaten bu kanserleri yaşayan insanların çok büyük bir bölümünde hemoroid de görülmektedir. Bu da belirtilerin ve şikayetlerin birbirine karışmasına neden olmaktadır. Böyle durumlarda uzman bir hekim tarafından detaylı bir muayene yapılmalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rektum kanseri tamamen iyileşir mi?

Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Erken dönem teşhis edilen rektum kanserlerinin tedavi sonrasında 5 yıl sağ kalım oranı %90’dır.

Rektum kanseri ameliyat olmazsa ne olur?

Ameliyat olmayan hastalarda, hastalık aynı yerden tekrardan çıkabilir ve uzak bir organa sıçrayabilir.

Bu hastalıkta ışın tedavisi ne kadar sürer?

Radyoterapi kısa ya da uzun süreli olarak uygulanabilir. Bu duruma doktorunuz karar verecektir. Kısa süreli tedavide radyoterapi 5 gün süreyle, uzun süreli tedavide ise 4 – 6 hafta kadar süreyle uygulanır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.