Şekersiz Beslenmenin Şaşırtıcı Etkileri

Şekersiz Beslenmenin Şaşırtıcı Etkileri- elinde elma olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Şekerler yaşamımızın her noktasında yer alır. Özellikle Türkiye’de insanların şekerden uzak durması oldukça zordur. Diğer taraftan şeker tüketiminin vücuda faydadan çok zararı vardır. Şeker, çeşitli sağlık sorunlarına ve erken yaşlanmaya sebep olur. 2 hafta boyunca şekersiz beslenmek vücuda oldukça şaşırtıcı ve mucizevi etkiler sunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda “Şekersiz Beslenmenin Şaşırtıcı Etkileri” hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Şeker Nedir?

Şekerler, meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda, bitkisel gıdalarda ayrıca süt ve bal gibi gıdalarda da bulunmaktadır. Doğal olarak bulunduğu gibi; rafine olarak da bulunurlar. Rafine şekerler doğal olarak bulunan şekerlerin bulunduğu gıdadan çeşitli işlemler ile ayrılarak işlenmesi ile elde edilir.

Şekerler kolay yakılması ve yüksek miktarda enerji vermesi sebebi ile oldukça tercih edilmektedir. Diğer taraftan fazla şeker tüketimi birçok hastalığı sebep olur ve erken yaşlanmayı sağlar. Vücut enerji ihtiyacını karşılamak için yağları veya şekerleri yakar. Şekerleri yakarak enerji ve ısı elde etmek her zaman daha kolaydır. Fakat bilinmelidir ki bu enerji ve ısı kısı sürer. Bu sebeple kişiler hep daha çok şekere ihtiyaç duyar.

Kendini halsiz veya yorgun hisseden biri, bir çikolata yediğinde kendine gelir. Bu sebeple farkında olmadan vücudunu ve kendisini bir şeker bağımlısı haline getirir.

Şeker Türleri?

Şekerler temelde iki gruba ayrılırlar. Bunlar doğal şekerler ve rafine şekerlerdir. Doğal şekerler belli bir miktarda vücuda alınmalıdır. Öte yandan rafine şekerler sağlık için ciddi bir risk faktörüdür.

Doğal şekerler, meyvelerin ve bitkilerin yapısında yer alırlar. Glikoz, fruktoz, galaktoz, laktoz ve sakkaroz olarak karşımıza çıkarlar.

Rafine şekerler ise beyaz ve esmer şeker olarak bilinen şekerlerdir. Mısır, şeker kamışı, şeker pancarı gibi gıdalarda bulunan doğal şekerlerin çeşitli yöntemler ile ayrıştırılarak işlenmesi ile elde edilmektedir. Yiyeceklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Birçok paketli gıdanın içerisinde yer alır. Ayrıca bu şekerler, yiyeceklerin uzun süre dayanması için gıda koruyucu olarak da kullanılmaktadır.

Şekersiz 2 Hafta Sonrası Şaşırtıcı Etkiler

Şekersiz geçirilen 2 hafta sonrasında insan vücudunda çeşitli mucizevi ve şaşırtıcı etkiler ile karşılaşılmıştır. Bunun sonucunda şekerin gerçekten vücut için gerekli olmadığı kararına varılmıştır. Şeker bir bağımlılıktır. 3 gün boyunca hiçbir şekilde vücuda şeker sokulmadığında vücut artık eskisi gibi şeker istememeye başlar.

Rafine şekerler tamamen kesilmelidir. Gizli şekerler olan meyveler, bal, karbonhidrat (50gr altında sınırlanmalı/günlük) da kesilmelidir. Ekmek makarna, mısır gevreği, kraker, krep gibi besinler de şeker barındırır.

2 hafta boyunca şeker tüketmemenin sunduğu etkiler şunlardır:

1.Yüzün ve karnın şekli değişir.

Yuvarlak ve şiş yüz hatları daha ince yüz hatlarına bürünür. Bel incelir ve karın çevresindeki fazlalık bir miktar azalır. Vücudun ana yakıt kaynağı her zaman şeker ve yağdır. Seçim şansı olduğunda vücut her zaman şeker tüketmeyi seçer. Şeker yemeyi bırakınca ise artık yağları yakmaktan başka şansı kalmaz. Yağların etkin şekilde yakılması ile vücudun birçok bölgesi incelir. Bunların en etkin şekilde görüldüğü kısım ise yüz ve karın çevresidir.

2.Gözler iyileşir.

Gözler şekere karşı çok hassastır. Buna bağlı olarak şeker hastaları genellikle göz sinirlerinin tahribi sonucu oluşan göz problemleri ile uğraşır. Şekersiz beslenme sonucunda göz sinirleri sağlamlaşır, göz bulanıklığı ortadan kalkar ve göz daha iyi görür.

3.Beyin, atardamarlar ve böbrekler iyileşir.

Böbrekler yüksek şeker miktarları ile tahrip edilen bir organdır. Çok fazla şeker tüketen kişilerin idrarında şeker görülmektedir. Şeker ayrıca filtrelenmek üzere böbreklerden geçen kan damarları gibi tüplerde çok fazla iltihaplanmaya ve oksidasyona neden olur. Buna diyabetik nefropati adı verilmektedir.

Atardamarlarda çok fazla şeker bulunduğunda diyabetik arter hastalığı meydana gelir. Şeker kesildiğinde ise atardamarlardaki iltihaplanma iyileşmeye başlar.

Kolesterol değerleri düşer. Ardından beynin ve sinirler de iyileşmeye başlar. Şeker kesildiğinde sinirler otomatik olarak toparlanmaya başlar.

Beynin iyileşmesi ile ise, hafıza güçlenir ve odaklanma süresi uzar. Kişi daha mutlu ve dinç hale gelir.

4.Gece idrara çıkma azalır.

Su, şekeri takip eder. Bu sebeple geceleri idrara çıkma durumu fazla şeker tüketen kişilerde sık görülmektedir. Şeker tüketildiği zaman kana karışır ve buradan filtrelemek için böbreklere gider. Bu da daha fazla idrar çıkmaya sebep olur. Şekersiz beslenme sonucunda ise artık geceleri idrara gitmek için uygu bölünmez.

5. Daha enerjik olunur.

Şeker kesildiğinde vücut şeker yakıtı yerine yağ yakıtı ile çalışmak zorunda kalır. Yağ yakıldığında ise vücut şeker yakmaya kıyasla çok daha fazla kalori ve enerji elde eder. Bu enerji hemen bitmez, kişiyi daha uzun süre dinç tutar. Enerjide iniş ve çıkışlar yaşanmaz. Sık sık yorgunluk hissedilmez.

6. Sık sık acıkma ve atıştırma hissi yok olur.

Ani gelen atıştırma istekleri, sık sık acıkma hissi ortadan kalkar. Öğünler arasında yeme isteği kaybolur. Çünkü aç olunan sürelerde yemek yenmese bile vücut kendi yağı ile tatmin olmaktadır.

7. Daha az sertlik, ağrı ve iltihaplanma yaşanır.

Şeker tüketmek bırakıldığında iltihaplanmalar, ağrılar azalır. Atardamarlar daha esnek olur. Bu da kan basıncını düşürür ve ilaç ihtiyacı azalır. Atardamarların derinlerindeki iltihap, atardamar duvarlarını kalınlaştırır ve kanın hareket etmesi için gerekli olan yer azalır. Şeker kesildiğinde ise bu sorun ortadan kalkar. Dokulara daha fazla kan akışı sağlanır.

8. Kilo kaybı yaşanır.

Glikoz diğer besinlere göre 3 kat daha fazla su depolamaya sebep olur. Bu da şişkinlik hissini meydana getirir. Şeker bırakıldıktan sonra başlangıçta çok fazla su ağırlığı kaybedilmektedir. Ardından kilo kaybı yağlardan sağlanır. Şekerin 1 hafta tamamen kesilmesi ile minimum 3 kilo verilir.

9. Daha iyi bir cilde sahip olunur.

Enflamasyondaki düşüş nedeniyle ciltte iyileşmeler fark edilmektedir. Ciltteki şişkinlikler geçer ve cildin aşırı yağlanma sorunu azalır. Ayrıca cilt kızarıklıkları da düzelmektedir.

10. İnsülin direnci iyileşir.

İnsülin direnci birçok sağlık durumunun merkezinde yer almaktadır. Ayrıca insülin, şeker ve karbonhidratlar tarafından üretilen bir hormondur. Ancak şeker bırakıldığında insülin direnci iyileşmeye başlar. İnsülin potasyum, magnezyum, B1 vitamini, kalsiyum ve D vitamini emilimi için gereklidir. Şekersiz beslenme sonucu insülin direnci iyileşerek bu yapıların vücuda emilimini arttırır.

 

Sıkça Sorulan Sorular? 

Rafine şeker nedir?

Rafine şekerler, beyaz ve esmer şeker olarak bilinen şekerlerdir. Mısır, şeker kamışı, şeker pancarı gibi gıdalarda bulunan doğal şekerlerin çeşitli yöntemler ile ayrıştırılarak işlenmesi ile elde edilmektedir.

Şeker neden zararlı?

Fazla şeker tüketimi, diyabet, yüksek tansiyon, kan yağ değerlerinde artış, inflamasyon gibi ciddi sorunlara yol açması ve kalp hastalığına bağlı ölüm riski geliştirmesi sebebi ile zararlıdır.

Şeker nasıl eritilir?

Vücuda alınan veya vücutta depolanmış şekeri eritmek, yakmak için düzenli spor yapmak gerekmektedir. Ayrıca bunu yaparken ekstra şeker alımından kaçınmak gerekir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣