Rutubet Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

rutubetli duvar görüntüsü

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Rutubet nedir? Neden oluşur ve sağlığa zararları nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, rutubet hakkında bilgi verdi ve insan sağlığına ne gibi zararları olduğunu anlattı.

Rutubet Nedir?

Rutubet kelimesi kelime anlamı açısından, nem kelimesi ile eş anlamlı olsa da, kullanım açısından nemden biraz farklı kullanılmaktadır. Evlerin duvarlarında neme bağlı olarak mantar oluşur. Bu mantara toplum dilinde rutubet denmektedir. Yani, rutubet kelimesi hem neden hem de sonuç olarak kullanılmaktadır.

Rutubet Neden Oluşur?

Rutubet aynı zamanda nem demektir. Buna bağlı olarak, su buharının olduğu her yerde nemle karşılaşmak mümkündür. Banyo yaparken, yemek hazırlarken, çamaşırları yıkarken ve hatta nefes alıp verirken ya da terlerken aslında su buharı oluştururuz. Nem, genellikle yalıtım konusunda başarısız olan evlerde oluşmaktadır. Evler, genellikle yağmuru suyunu çeken duvarların ve bu duvarların içerisindeki sıcaklığın etkisiyle nemlenir. Pencere kenarları da iyi şekilde silikonlanmalıdır. Bu sayede pencere ile duvar arasında oluşabilecek olan rutubetin önüne geçilir. Öte yandan, olabilecek en iyi seviyede yapılmış olan pencereler yüzünden de nemle karşı karşıya kalınabilmektedir. İyi yalıtımı olan bir pencere yüzünden içeride bulunan nem dışarıya atılmayabilir. Pencere camında sık sık terleme gözlemleniyor ise, nem problemi var demektir. Böyle durumlarda kalın perdelerle camı kapatmamak, camı açık bırakmak ve nem problemine çözüm aramak doğru olacaktır. Zira, hem camın hem de perdenin kapalı bırakıldığı durumlarda, perdelerde küf mantarı oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubete karşı alınabilecek en iyi önlem, hiç kuşkusuz izolasyon olmaktadır. İyi yalıtım yapılmış evlerde, nem sorunu ile karşı karşıya kalmak, oldukça düşük bir ihtimaldir. Evin duvarlarının, hem soğuk havayı hem de yağmur suyunu geçirmeyecek şekilde izolasyondan geçirilmesi gerekir. Kısacası rutubete karşı alınabilecek en iyi önlem, eve dışarıdan müdahalelerde bulunmaktır. Eğer bir apartman dairesinde nem problemi bulunuyorsa, bütün apartmana dış cephe izolasyonu yaptırmak gerekmektedir. Evdeki rutubet kimi zaman çatıdan ya da zeminden kaynaklanıyor da olabilir. Böyle durumlarda çatı ya da zemin izolasyonu gerekmektedir.

Sağlığa Zararları Nelerdir?

Rutubete bağlı olarak bireylerde küf alerjisi görülebilmektedir. Küf alerjisinin sonucunda da burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma ya da gözlerde yaşarma ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Kimi zaman öksürük problemi baş gösterebilir ve nefes darlığı problemi başlayabilir. Nefes darlığı özellikle geceleri hırıltılı nefes alma ve horlama gibi problemlerin doğmasına neden olur. Genel olarak rutubetin sağlığa zararları nelerdir diye soracak olursak, solunum yollarına verdiği ciddi zararlardan söz edebiliriz. Nemli evlerde astım krizleri baş gösterebilmektedir. Öte yandan, evdeki nem yüzünden romatizma hastalığı da görülebilmektedir. Rutubete bağlı eklem ağrıları, halsizlik ve kokuya bağlı uykusuzluk sorunları da yaşanabilmektedir. Evde rutubet var ise, o evlerden uzak durmakta, uzak durma şansı yok ise de nem ile mücadele etmek gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rutubet hangi hastalıklara yol açar?

Rutubet ve küfün yol açtığı sorunların başında; hapşırık, burun kaşıntısı, öksürük, nefes darlığı, sinüzit yer almaktadır. Bu hastalıklar kişinin hayat kalitesini etkileyebilir.

Rutubet baş ağrısı yapar mı?

Evet. Rutubete maruz kalmak ve rutubetli havayı solumak baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesicilerle tedavi edilen baş ağrısının tamamen düzelmesi için rutubetli havadan çıkmak gerekmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣