rutubetli duvar görüntüsü

Rutubet Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

Rutubet nedir? Neden oluşur ve sağlığa zararları nelerdir? Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, rutubet hakkında bilgi verdi ve insan sağlığına ne gibi zararları olduğunu anlattı.

Rutubet Nedir?

Rutubet kelimesi kelime anlamı açısından, nem kelimesi ile eş anlamlı olsa da, kullanım açısından nemden biraz farklı kullanılmaktadır. Evlerin duvarlarında neme bağlı olarak mantar oluşur. Bu mantara toplum dilinde rutubet denmektedir. Yani, rutubet kelimesi hem neden hem de sonuç olarak kullanılmaktadır.

Rutubet Neden Oluşur?

Rutubet aynı zamanda nem demektir. Buna bağlı olarak, su buharının olduğu her yerde nemle karşılaşmak mümkündür. Banyo yaparken, yemek hazırlarken, çamaşırları yıkarken ve hatta nefes alıp verirken ya da terlerken aslında su buharı oluştururuz. Nem, genellikle yalıtım konusunda başarısız olan evlerde oluşmaktadır. Evler, genellikle yağmuru suyunu çeken duvarların ve bu duvarların içerisindeki sıcaklığın etkisiyle nemlenir. Pencere kenarları da iyi şekilde silikonlanmalıdır. Bu sayede pencere ile duvar arasında oluşabilecek olan rutubetin önüne geçilir. Öte yandan, olabilecek en iyi seviyede yapılmış olan pencereler yüzünden de nemle karşı karşıya kalınabilmektedir. İyi yalıtımı olan bir pencere yüzünden içeride bulunan nem dışarıya atılmayabilir. Pencere camında sık sık terleme gözlemleniyor ise, nem problemi var demektir. Böyle durumlarda kalın perdelerle camı kapatmamak, camı açık bırakmak ve nem problemine çözüm aramak doğru olacaktır. Zira, hem camın hem de perdenin kapalı bırakıldığı durumlarda, perdelerde küf mantarı oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubete karşı alınabilecek en iyi önlem, hiç kuşkusuz izolasyon olmaktadır. İyi yalıtım yapılmış evlerde, nem sorunu ile karşı karşıya kalmak, oldukça düşük bir ihtimaldir. Evin duvarlarının, hem soğuk havayı hem de yağmur suyunu geçirmeyecek şekilde izolasyondan geçirilmesi gerekir. Kısacası rutubete karşı alınabilecek en iyi önlem, eve dışarıdan müdahalelerde bulunmaktır. Eğer bir apartman dairesinde nem problemi bulunuyorsa, bütün apartmana dış cephe izolasyonu yaptırmak gerekmektedir. Evdeki rutubet kimi zaman çatıdan ya da zeminden kaynaklanıyor da olabilir. Böyle durumlarda çatı ya da zemin izolasyonu gerekmektedir.

Sağlığa Zararları Nelerdir?

Rutubete bağlı olarak bireylerde küf alerjisi görülebilmektedir. Küf alerjisinin sonucunda da burunda akıntı, kaşıntı, hapşırma ya da gözlerde yaşarma ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Kimi zaman öksürük problemi baş gösterebilir ve nefes darlığı problemi başlayabilir. Nefes darlığı özellikle geceleri hırıltılı nefes alma ve horlama gibi problemlerin doğmasına neden olur. Genel olarak rutubetin sağlığa zararları nelerdir diye soracak olursak, solunum yollarına verdiği ciddi zararlardan söz edebiliriz. Nemli evlerde astım krizleri baş gösterebilmektedir. Öte yandan, evdeki nem yüzünden romatizma hastalığı da görülebilmektedir. Rutubete bağlı eklem ağrıları, halsizlik ve kokuya bağlı uykusuzluk sorunları da yaşanabilmektedir. Evde rutubet var ise, o evlerden uzak durmakta, uzak durma şansı yok ise de nem ile mücadele etmek gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Rutubet hangi hastalıklara yol açar?

Rutubet ve küfün yol açtığı sorunların başında; hapşırık, burun kaşıntısı, öksürük, nefes darlığı, sinüzit yer almaktadır. Bu hastalıklar kişinin hayat kalitesini etkileyebilir.

Rutubet baş ağrısı yapar mı?

Evet. Rutubete maruz kalmak ve rutubetli havayı solumak baş ağrısına neden olabilir. Ağrı kesicilerle tedavi edilen baş ağrısının tamamen düzelmesi için rutubetli havadan çıkmak gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları

Göğüs Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.