Saç Beyazlaması: Neden Olur? Tedavisi

Saç Beyazlamasını Kontrol Eden Bir Erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç Beyazlaması Nedir?

Saç beyazlaması; saça rengini veren eumelanin ve fgeomelanin renk pigmentlerinin yaş, genetik faktör gibi etkenlere bağlı üretilememesiyle meydana gelmektedir. Her saç renginde meydana gelmekle beraber koyu renkli saçlarda daha belirgin olması, estetik açıdan kişileri rahatsız edebiliyor. Yapılan araştırmalarda beyaz ırkta 30‘lu yaşlarda başlayan saç beyazlaması siyahi ırklarda 40‘lı yaşlardan itibaren görülmeye başladığı için ırk dağılımının bile erken saç beyazlaması sebeplerinden olduğu görülebiliyor.

Saçta gri, küllü bir yansıma yapan beyaz saçların ilerleme süreci, yaş ilerledikçe artmakla beraber diğer faktörlere bağlı olarak ergenlik çağında bile karşımıza çıkabilmektedir. Tüm dünyada saç beyazlaması bir yaşlılık belirtisi olarak kabul edildiği için özellikle erken yaşta saç beyazlaması sebepleri ve çözümü daha fazla merak edilmektedir.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Erken Yaşta Saç Neden Beyazlar?

Sanılanın aksine saçların beyazlaması sadece yaşa bağlı bir sorun değil birçok farklı faktörün birleşmesiyle her yaşta karşımıza çıkabilir. Birçok insanın problemi haline gelen saç beyazlamasında en önemli faktörün genetik olduğunu bilmeniz gerekir. Düzenli beslenme, stresten uzak bir yaşantı ve saç kimyasallarını kullanmasanız dahi saçlarınızda ara ara renk değişimleri, beyazlamalar görmenin asıl sebebi gen kodlaması olabilir.

Ailenizde veya üst kuşaklardan genç yaşta saç beyazlaması sorunu olmadığını düşünüyorsanız; stres, B12 eksikliği, hormon bozuklukları, yetersiz beslenme gibi diğer saç beyazlaması nedenleri için diğer maddemize göz atabilirsiniz.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlaması sürecini yavaş ilerlemesini sağlamak veya saç beyazlamasını önlemek için beyazlama sebeplerine karşı önlemler alabilirsiniz. Genetik bir faktörünüz yoksa aşağıdaki diğer saç beyazlatan etkenleri inceleyerek, neler uygulayabileceğinizi inceleyelim.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Beyazlaması Neden Olur?

Birçok farklı faktörle bağlantılı olan saç beyazlamasının nedenleri sıklıkla merak edilmektedir. Aşağıdaki maddelerimizden sebeplerini inceleyebilirsiniz;

Genetik

Saç beyazlaması sebepleri arasında en önemli faktör bahsettiğimiz gibi genetik etkenlerdir. Sadece yakın aile bireyleri değil üst soylardan gelebilen genetik özellik sebebiyle 20‘li yaşlarda saç beyazlaması veya yoğun saç beyazlaması görülebilmektedir.

Yaşlanma

Yaşlanmayla özleştirilen saç beyazlaması, gri saçlar yaşlandıkça eksilen melanin pigmentinin önemli bir belirtisidir. Herkeste aynı oranda olmamakla beraber saç tipine göre değişip, bazı kişilerde daha hızlı ilerleyebilmektedir. Yaşa bağlı beyazlamanın ne yazık ki önüne geçilememekle birlikte diğer etkenlere dikkat dip beyazlamayı yavaşlatmayı, azaltmayı deneyebilirsiniz.

Düzensiz Beslenme

Saç beyazlamasında dikkat etmemiz gerekenlerden biride bu durumun vücudumuzun bize gönderdiği bir sinyal olup olmadığıdır. Yetersiz, dengesiz beslenme sonucunda yaşadığımız vitamin eksiklikleri – özellikle Kalsiyum ve b12-  belirti olarak saç beyazlaması olarak karşımıza çıkabilir. Estetik bir kayıp olarak gördüğümüz saçın beyazlaması aslında ciddi bir sağlık sorununun da habercisi olabilir. Buy durumun önüne geçebilmek adına düzenli beslenmek, vitamin değerlerini kontrol ettirmek ve buna uygun bir takviye programı almaktır.

Stres & Ani Travma

Son yıllarda eskiye oranla daha d fazlalaşan stres kaygı bozuklukları her hastalıkta olduğu gibi saç beyazlamasının da önemli nedenlerinden biridir. Saç beyazlamasını önlemek için yapılabilecek en iyi şey, yaşanan durumları aşırı stres ve üzüntüye sebep olmayacak şekilde atlatabilmek, stresten uzak bir hayatı benimseyebilmektir.

Stres ve ani travma örneklerinden biri olarak Fransa kraliçesi Marie Antoinettenin idam edilmeden bir gün öncesinde yaşadığı şok ve korkuyla saçlarının tamamen beyazladığını söylenmektedir. Özellikle genetik faktörlerle birleşen stres 20’li yaşlarda saç beyazlaması, genç yaşta saç beyazlamasının en önemli faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Stresin dışa vurumu olarak görebileceğimiz saç beyazlaması aynı zamanda DNA‘ya hasar vererek kalıcı sorunlarında altındaki sebep oluyor.

Troid ve Hipofiz Bezi Bozuklukları

Vücudun normal işleyişi için çok önemli olan Troid bezlerinin az veya çok çalışması direkt melanin sentezi üzerinde etki göstermektedir. T3 ve T4 hormonlarında ki anormallikler, saça rengini veren melanin salgılanmasında etkili olduğu için kontrol ettirilmesi önerilmektedir.

Pernisiyöz Anemi

Genç yaşta görülen saç beyazlamalarına altındaki en önemli sebeplerinden biri de Pernisiyöz Anemi’dir. B12 eksikliğinden kaynaklanan yeterli miktarda alyuvar üretilmemesiyle ortaya çıkan  bu durum, kan testleriyle tespit edilip tedavisi yapılabilir. Saç beyazlaması alındaki sorun Pernisiyöz Anemi’den kaynaklanıyorsa, tedavi edilerek beyazlama engellenebilir.

Poliosis

Poliosis; saç , kaş, kirpik gibi bölgelerin bir tutamında oluşan beyazlık durumu olarak açıklanabilir. Kalıtsal bir hastalık olmakla beraber bu ve benzeri hastalıklarda ilerlemesi yavaşlatılabilir ancak tamamen geçmesi durumu beklenmemektedir. Bu ve benzeri hastalıklar arasında ; Vitiligo, Werner sendromu,alopesi areata (saçkıran) yer almaktadır.

Kimyasal Maddeler

Genç yaşta saç beyazlamasının önemli nedenlerinden biride saça uygulanan açıcı maddeler, boyalar ve yüksek ısıdır. Zamanla saçın kimyasını bozan ve sağlığını kaybetmesine sebep olan uygulamalar nedeniyle saç beyazlama yaşının 20’li yaşlara kadar indiğini görebiliriz.

Saç Beyazlaması Tedavisi

Saç beyazlamasını önlemek için yukarıda belirttiğimiz faktörleri dikkate alarak , sorunun kaynağını öğrenip kendinizce uygulamalar yapabilirsiniz. Vitamin takviyeleri alp, stresten ve kimyasallardan uzak olmayı deneyebilirsiniz ancak daha kesin ve etkili sonuçlar için direkt saç tellerinize temas eden PRP Saç Tedavisini tercih edebilirsiniz.

PRP Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Beyaz saç tedavisi için 1980 yılından beri kullanılan, büyük oranda başarı sağlanan PRP Tedavisi; ince telli, seyrek ve beyazlamış saç tipleri için kurtarıcı rol oynuyor. PRP beyaz saç tedavisi, kendi kanınızdan elde edilen, zenginleştirilmiş plazmaların tekrardan kafa derinize üç aşamalı olarak enjekte edilmesiyle doğal ve sağlıklı görünüm sağlanabiliyor. Hem kaybettiğiniz saçların çıkmasında hem de beyazlamış saçlarınızı geri döndürmek için PRP saç tedavisini uygulayarak genç ve sağlıklı bir görünüm kazanabilirsiniz. Uygulamayla ilgili detaylı bilgi almak için Avicenna Hastanesi Cildiye doktorlarına randevu oluşturabilir veya iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyazlayan saçlar eski haline dönebilir mi?

-Saç beyazlamasının sebebi genetik faktörler değilse, altında yatan tibbi sorun çözülerek beyazlayan saçın eski rengine dönmesi sağlanabilir.

Stres saçı beyazlatır mı?

-Evet, stres saçın beyazlamasında oldukça önemli bir faktördür.

Boya saçı beyazlatır mı?

-Evet. Yoğun kimyasalların uzun yıllar boyunca uygulanması, saçın sağlığını kaybetmesine ve köklerine zarar vererek zamanla beyazlamasına sebep olmaktadır.

Saç beyazlaması için hangi bölüme gitmeliyim?

-Saç beyazlaması tedavisi için Dermatoloji (Cildiye) bölümüne randevu almanız gerekmektedir.

Soğan suyu saç beyazlamasına iyi gelir mi?

-Bitkisel yöntemlerden olan soğan suyu saç beyazlama hızını azaltabilir ancak belirlenmiş kesin ve kalıcı bir etkisi yoktur.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣