Saç Çizgisinin Saç Ekiminde Önemi

Saç Ekiminde Saç Çizgisinin Önemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi, sonradan geri döndürülmesi ya da telafi edilmesi kolay olmayan bir işlemdir. Saç ekiminde başarı elde edilebilmesi için, saç çizgisinin saç ekiminde önemi büyüktür. Ön saç çizgisi tasarımının doğru yapılması halinde doğal bir görüntü elde etmek mümkündür.

Ön saç çizgisi ve ön saç yoğunluğu, kişinin yüz şekline uygun olarak tasarlanmalıdır. Ancak bu şekilde doğru ve başarılı bir saç ekimi yapılabilir. Peki kadınlarda ön saç çizgisi ve erkek saç çizgisi nasıl olmalıdır? Saç ekim çizgisi nasıl belirlenir? Avicenna Ataşehir Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanları, saç çizgisinin saç ekiminde ne kadar önemli olduğunu anlattılar.

Saç Ekimi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmak isteyen hastalarda dikkat edilmesi gereken bir takım faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardan oluşmaktadır:

  • Cinsiyet
  • Kafa şekli
  • Kafa boyutu
  • Yaş
  • Yüz yapısı
  • Saç açıklığı
  • Saç açıklığının şekli
  • Donör bölgedeki greft sayısı
  • Hastanın talepleri
  • Saç dökülmesinin yoğunluğu

Ön Saç Çizgisinin Saç Ekiminde Şekillendirilmesi

Ön saç çizgisinin saç ekiminde tasarlanabilmesi için hastadan hastaya farklılık gösteren etkenler bulunmaktadır. Her hastanın kendine has kafa ve yüz şekli bulunur. Bu yüzden standart bir operasyon tarzı bulunmamaktadır. Bu sebeple saç ekiminde saç çizgisi tasarımı hastaya özel olarak yapılmaktadır. Hastanın kafa yapısıyla birlikte, yaşına ve yüz şekline göre de tasarım değişmektedir.

Saç ekiminde saç çizgisi tasarımı yapabilmek için, alın bölgesinin üstündeki dikey yükselen alan ile, tepedeki yatay bölgeye geçiş üstünde yer alması gereken en aşağı sınır ve iki kaşın ortasına denk gelecek eğim belirlenir. Alın çizgisi saç ekimi ancak bu merkez sınırlar belirlendikten sonra yapılabilir. Yüz ile tepe derisinin birleşimi alın ile saç derisi arasındaki geçişin 45. derecesi, hastaların doğal saç çizgisi ekim bölgesidir. Saç ekimi ön saç çizgisi, bireyin yaşına ya da yüz şekline göre biraz daha öne ya da biraz daha arkaya alınabilir. Saç ekimi alın çizgisi belirlenirken, hastanın kafasına yukarıdan bakıldığı zaman ters V şeklinin verilebilmiş olması gerektiği unutulmamalıdır. Saç çizgisinin saç ekiminde doğru oluşturulabilmesi için, açılan kanalların yönü de çok önemlidir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Başarılı Saç Ekimi Neden Saç Çizgisi ile Belli Olur?

Erkeklerde saç ekimi yaparken, oluşturulması gereken V şekli hastanın kafasının ve yüzünün şekline göre belirlenmelidir. Geniş kafalı hastalarda ön saç çizgisi de geniş bir açıyla oluşturulurken, dar kafa yapısı olan hastalarda konkav şekli verilebilir. Ön saç çizgisinin ne ölçüde kıvrılması gerektiği ve ne kadar yukarı ya da aşağıya çekilmesi gerektiği, saç ekimi uzmanının estetik anlayışına ve becerisine kalır. İşte tam da bu noktada bilim ile sanat bir araya gelmiş olur. Ön saç çizgisinin başlangıç noktası, yoğunluğu ve yönü, saç ekim uzmanının kabiliyetine bağlıdır. Saç çizgisinin saç ekiminde ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için, bütün bu etkenlerin en iyi şekilde gerçekleştirilebildiği bir saç ekimi operasyonu sonuçlarına bakmak gerekir.

Saç Ekiminde Saç Çizgisi Temporal Bölgesinin Önemi

Hastanın ön saç çizgisine V şekli verilirken, sağ ve sol tarafta oluşan temporal bölge isimli boşlukların da simetrik olması gerekmektedir. Temporal bölge belirlenirken de, hastanın yaşına, yüz şekline ve taleplerine bakılmalıdır. Temporal bölgenin fazla içeride olması, hastanın kel görüntüsüne sahip olmaya devam etmesine neden olabilir. Aynı şekilde temporal bölgenin dışarıya doğru fazla çıkık olması, saçların peruk görüntüsü yaratmasını sağlayabilir. Saç ekiminin hiçbir aşamasında olmadığı gibi, temporal bölge belirleme aşamasında da bir standart bulunmamaktadır. En doğru temporal bölge belirlemesi, hastanın baş ve yüz yapısına göre yapılır. Burada saç ekimi uzmanının yeteneği ve tecrübesi devreye girer.

Ön Saç Çizgisi Yoğunluğu

Ön saç çizgisi yoğunluğunu belirlerken, yine hastanın kafa ve yüz şekline göre pozisyon alınması gerekmektedir. Genel olarak ön saç çizgisinin en ön kısmına içerisinde tek kıl bulunan greftler, bir arka bölümüne içerisinde 2 kıl kökü bulunan greftler ve daha da arka tarafa 3 kıl köklü greftler ekilmelidir. Kısacası yoğunluğun önden arkaya doğru artırılması, doğal bir görüntünün elde edilmesini sağlamaktadır.

Kadınlarda Ön Saç Çizgisi Tasarımı

Kadınlarda ön saç çizgisinin geriye gitmesinin iatrogenic etkilere, katılımsal özelliklere ve androgenetic kadın tipi saç dökülmesine bağlı nedenleri bulunabilir. Bu yüzden kadınlarda saç ekimi yaparken, saç dökülmesinin durduğundan emin olmak gerekir. Eğer saç dökülmesi devam ederken saç ekimi yapılırsa, başarısız saç ekimi çizgisi elde edilmiş olur. Böylece alın saç çizgisi düzeltme kadın hastalar için elzem hale gelir ve ikinci bir operasyona gerek duyulur.

Bazı kadınların alın bölgeleri fazla geniş olabilir. Aynı zamanda ön saç çizgileri de bir hayli geride olabilmektedir. Böyle kadınlarda iki türlü çözüm yöntemi bulunmaktadır. Saç ekimiyle ön saç çizgisini daha aşağıya çekmek birinci yöntem iken, saç ayrım çizgisi sıkılaştırma operasyonu da ikinci seçenek olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekiminde saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç ekiminde saç çizgisi tasarımı yapabilmek için, alın bölgesinin üstündeki dikey yükselen alan ile, tepedeki yatay bölgeye geçiş üstünde yer alması gereken en aşağı sınır ve iki kaşın ortasına denk gelecek eğim belirlenir. Alın çizgisi saç ekimi ancak bu merkez sınırlar belirlendikten sonra yapılabilir.

Kadınlarda ön saç çizgisi nasıl belirlenir?

Kadınlarda saç ekimi saç çizgisi; alın büyüklüğü, kafa yapısının şekli ve yüze orantısı gibi birçok faktöre göre belirlenir. Kadınlarda saç dökülmesi sonrası saç ekimi operasyonunun başarılı olabilmesi için saç çizgisinin doğal durması önemlidir.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣