saç ekimi operasyonu riskleri aynada saçına bakan adam

Saç Ekimi Operasyonu Riskleri

Saç ekimi riskleri, hastanın işleme uygun olup olmamasına, işlemin nasıl yapılacağına ve operasyonu gerçekleştiren hekimin deneyimine bağlı olarak değişmektedir. Bu yazımızda genel olarak saç ekimi riskleri, zararları ve yan etkileri ile ilgili detaylı bilgilendirmelere yer verdik.

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesi problemlerine bağlı olarak saç kaybı yaşayan kişilere uygulanan bir tedavi şeklidir. Operasyon, saç köklerin güçlü ve yoğun olduğu bölgelerden saçların alınarak açıklık oluşan alanlara ekilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte saç ekimi, kadınlara oranla erkeklerde daha fazla uygulanmaktadır. Özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak erkeklerde alın, tepe bölgesi ve şakaklarda oluşan saç kayıplarının tedavisi için uygulanmaktadır.

Saç Ekimi Riskleri

Saç kaybı yaşayan bir hastanın doktora başvurmasının ardından öncelikle detaylı bir fizik muayene yapılarak, hastanın ekim işlemine uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Bu süreçte kullanılan rutin ilaçlar, sahip olunan kronik bir hastalık, yaş durumu ve genel sağlık durumu ile ilgili detaylı bir tarama yapılmaktadır. Sonuçta saç ekimi işleminin yapılmasına karar verilmesi durumunda hasta için en uygun ortam oluşturularak operasyon gerçekleştirilir.

Son teknoloji tıbbi cihazlara sahip bir sağlık merkezinde, alanında deneyimli ve uzman bir doktor tarafından yapılan işlemlerin risk oranları oldukça azdır. Ancak yine de her işlemde olduğu gibi bu operasyonun da olası riskleri bulunmaktadır. Sık görülmemekle birlikte bilinen olası saç ekimi riskleri şunlardır:

 • Donör alanda his kaybı,
 • Hastanın sahip olduğu saçların hasar görmesi,
 • Ekimin yapıldığı bölgede enfeksiyon,
 • Kanama,
 • Ağrı ve hassasiyet,
 • Doğal görünüm elde edememe.

Bunların hepsi olası riskler içinde bulunmaktadır, ancak yukarda da belirttiğimiz gibi bu risklerin bir çoğu kötü koşullarda yapılan saç ekimi işlemleri soncunda meydana gelmektedir. Steril ortamda, son teknoloji araçlarla ve uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilen işlemlerin ardından böyle sorunların gelişme olasılığı çok az olmaktadır.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminde Ölüm Riski

Saç ekiminin riskleri arasında ölüm gibi ciddi bir riskin bulunma ihtimali, hastanın işlem öncesi detaylı bir test ve fizik muayeneden geçmemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte uygun bir operasyon sahası bulunmayan, kötü koşullarda yapılmış olan işlemler için de aynı durum geçerlidir. Bu tür işlemlerin sonucunda hasta enfekte olup, bu enfeksiyon ileri seviyelere ulaşabilir. Böyle bir durumda septik vakaların gerçekleşmesi ihtimali doğmaktadır. Septik vakalar ise saç ekimi operasyonu sonrası ölüm riskini beraberinde getirir. Aynı zamanda hastanın bulaşıcı bir hastalığının (Hepatit B,C veya HIV gibi) bulunması da ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Tüm bunların önüne geçmek için işlemden önce hastanın detaylı bir taramadan geçmesi ve uygun olmayan koşulların belirlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda operasyon esnasında kullanılan tüm aletlerin her türlü mikroptan arındırılmış olması büyük önem arz eder. Bununla birlikte kronik bir hastalığınızın olup olmadığının sorgulanması da çok önemlidir. Bunlar hakkında bilgi alınmadan yapılan işlemlerde kalp krizi geçirme veya beyin hasarı gibi riskler oluşmaktadır. Bir saç ekimi merkezine gittiğinizde işlem öncesi tüm aşamaların yapılıp yapılmadığından emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda işlem odalarını görmeyi ve detaylı bilgi almayı talep edebilirsiniz. Başvurduğunuz merkezin güvenilirliğinden emin olduktan sonra işleminizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Saç Ekiminin Yan Etkileri ve Komplikasyonları

Saç ekimi işlemleri sonrası bazı istenmeyen yan etkiler ve komplikasyonlar görülebilmektedir. Yaygın olarak görüldüğü bilinen saç ekiminde komplikasyonlar ve yan etkiler şunlardır:

 • İşlem bölgesinde kanamanın olması,
 • Operasyondan sonra üç veya dört gün donör ve ekim alanında ödem oluşması,
 • Geçici his kayıpları,
 • İşlem bölgesinde kızarıklık ve döküntü,
 • Enfeksiyon,
 • Kaşıntı,
 • Epidermal kistlerin oluşması,
 • Donör bölgede iz kalması,
 • Doğal olmayan bir görüntü,
 • Ekim sonrasında dökülmenin durmaması.

Bunların yanında saç ektirme işlemlerinden sonra bir müddet şok dökülme gerçekleşmektedir. Bu şok dökülme iyileşme sürecinin doğal bir parçası olup, son derece normaldir. Şok dökülmeler genellikle üç ay sürer ve ardından yerini yeni saç köklerine bırakır. Tam iyileşme ve sonuçların görülmesi ise yaklaşık olarak bir yıl sürmektedir. Bununla birlikte kabuklanma dönemi de olmaktadır. İşlemden hemen sonraki iki üç hafta içinde yaşanan kabuklanma da gayet normaldir. Bu durum iyileşme olduğunun en doğal göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnız kabuklanan yerlerde kaşıntı olması gibi bir durum yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bu durumda avuç içinizle kaşınan bölgeye hafifçe baskı uygulayarak şikayetinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca kabukların kendi kendine dökülerek iyileşmesini beklemeniz tavsiye edilmektedir. Onları sökmeniz halinde, kanam ve enfeksiyon riskinizi artıracağınız gibi, iyileşme sürecinizi de uzatmış olursunuz.

Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Bu işlem için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. 18 yaşından büyük tüm erkek ve kadın bireylerin bu işlemi yaptırmalarında bir sakınca yoktur. Bununla birlikte saç dökülmeleri 30’lu yaşlara kadar devam ettiği için tüm dökülme aşamalarının tamamlanmasını beklemeniz tavsiye edilmektedir. Bu sebeple saç ekimi için en uygun yaşın olgunluk dönemine girilen yaşlar olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ancak yine de bu işlemi yaptırmak için belirli bir yaş skalası bulunmamaktadır.

Saç Ekimi Zararları

Uzman bir doktor tarafından yapılan saç ekiminin zararları bulunmamaktadır. Bu işlem yaklaşık 4-6 saat arasında sürmekle birlikte, hastaya herhangi bir zarar verme ihtimali yoktur. Ancak işlemin yapılma şekline, uzman hekimin deneyimine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösteren ve riskler ve yan etkilerin gelişme olasılığı bulunmaktadır. Buna rağmen tekrar belirtmemiz gerekir, uygun şartlarda doğru bir şekilde yapılan işlemlerin hastalara bir zararı yoktur.

 

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi ne kadar sağlıklı?

Bu işlemin hastalara verebileceği herhangi bir zarar bulunmamaktadır. Bunun yerine uygun koşullarda yapıldığı takdirde bir ömür kalıcı saçlara sahip olma imkanı sunmaktadır. Saç ekimi riskleri ve yan etkileri tabi ki bulunmaktadır, ancak bunların en aza indirilmesi için işlem öncesinde gerekli tüm hazırlıklar yapılarak, güvenli bir şekilde operasyon gerçekleştirilir.

Saç ekimi sonrası sinirlere zarar verir mi?

Her operasyonda olduğu gibi saç ekimi işlemlerinde de sinirlerin hafif bir zarar görmesi mümkündür. Hatta işlemden sonra bu nedenle bir süre uyuşukluk hissedilebilmektedir. Ancak bu olasılığın gerçekleşme oranı oldukça düşüktür. Yalnız aralıksız uygulanan bir ekim işleminin ardından kafa derisinde karıncalanma ve hafif bir uyuşukluk hissedilmektedir. Bu semptomlar sürecin doğal bir parçasını oluşturmaktadır. Kısa bir süreliğine hissedilmesi son derece normaldir.

Saç ekimi sağlıklı saçlara zarar verir mi?

Erken yaşlarda yapılan saç ekimi işlemlerinde eğer hatalı bir uygulama olursa, sağlıklı olan saçlar zarar görebilir. Bununla birlikte böyle bir riskin ortadan kalkması için tecrübeli bir hekime ihtiyaç vardır. Saç ekiminde risk, genellikle yeterli donanıma sahip olmayan, deneyimsiz hekimlerin varlığında artmaktadır.

Saç ekimi kanser yapar mı?

Bu işlem hiçbir zaman kanser gibi bir hastalığın gelişmesine neden olmaz. Kanser hastalığına genellikle kötü yaşam koşulları, genetik yatkınlık, alkol ve sigara tüketimi gibi faktörler neden olmaktadır. Bunun yanında kanserojen içerikli gıdaların tüketilmesi veya havanın solunması gibi sebeplere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Aynı zamanda saç ekimi işlemleri, herhangi bir kronik hastalığı da tetikleme gibi bir etki göstermemektedir. Yani, saç ekimi operasyonlarının kalp veya akciğerlerde hasar bırakması ve kronik bir hastalığa neden olması gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacağınız kesindir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekim Merkezi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.