Saç Ektirme

sac ektirme

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ektirme operasyonu, Özel Avicenna Hastanesi’nde lokal anestezi altında başarıyla yapılan bir mikro cerrahi ameliyatıdır. Saç ekimi, özellikle ileri yaşlardaki bireylerin görünüşlerinde ciddi değişiklikler yaratarak, özgüven tazelemeleri sebebiyle tercih edilen bir operasyondur.

Saç Ekimi Nedir?

İnternet üzerinde saç ekimi nedir diye araştıran hastalar genel olarak bu operasyonun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak eder. Saç ektirmek, sağlıklı saç köklerinin genel olarak dökülmeye karşı dayanıklı olan ensenin üst tarafından alınması ve bunların kellik ya da seyrelme olan bölgeye yerleştirilmesi şeklinde yapılır.

Kimlere Uygulanır?

Saç ektirme genel olarak erkeklere ya da erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlara uygulanır. Bununla beraber kadınlarda saç ektirme, erkeklere oranla daha az tercih edilmektedir. Erkeklerde ise daha çok tercih edilen işlemler, saç, bıyık ve sakal ekimi şeklinde olmaktadır. Aynı zamanda yanık, enfeksiyon ya da kaza gibi sebeplerle kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişilere de uygulanabilir. Genel olarak dökülme problemi yaşayan bireylerde saç ektirme yaşı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş her sağlıklı birey bu işlemi yaptırmak için uygundur.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kişinin yaşı, fiziksel durumu ve tercihlerine bağlı olarak saç ektirme yöntemleri değişebilmektedir. Bununla birlikte saç ekiminin yanı sıra erkeklerde sakal ektirme ve kaş ektirme de sıklıkla tercih edilmektedir. Saç ektirme aşamaları genel olarak 3 basamakta gerçekleştirilmektedir. Öncelikle verici bölge işleme hazır hale getirilir. Ardından saç kökleri, sık kullanılan FUE tekniği ile, herhangi bir travmaya uğratılmadan alınır. Alınan bu saç köklerine greft adı verilmektedir. Her bir kök 2-3 kıl içerir. Bu kökler kendileri için en uygun ısıda ve sıvı içerisinde korunur. Daha sonra saç ekimi gerçekleştirilecek olan bölgelere kanallar açılır. Son olarak da greft denilen kökler bu kanallara tek tek yerleştirilir.

Robotik Saç Cerrahisi

Robotik saç ekimi tekniğinde saç kökleri saç ekim robotu ile toplanmaktadır. Ardından kanallar saç ekimi robotu ile açıldıktan sonra toplanan kökler elle ekilir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE, Follicular Unit Extraction kelimesinin kısaltılmış halidir. En sık kullanılan ve yine en popüler olan saç ektirme tekniği olarak karşımıza çıkar.
Hızlı iyileşme süresi ve operasyon sonucu alınan başarılı sonuçlar, FUE tekniğinin en önemli avantajıdır.

DHI Saç Ekimi

Doğrudan saç ekimi olarak da adlandırılan DHI saç ekimi tekniğinde, choi isimli medikal bir kalem kullanılarak kanal açılır ve ekme işlemi bununla aynı anda gerçekleştirilir. Ekilecek saç kökleri daha kısa süre dış ortamda kalacağından greftlerin sağlıklı kalma ihtimali diğerlerine oranla daha yüksektir.

Safir FUE Saç Ekimi

Safir FUE saç ekimi tekniğinde kanal açma sırasında özel safir uçlu kalem kullanılmaktadır. Bu tekniği diğerlerinden farklı kılan şey, daha küçük mikro kanallar açılmasına olanak tanıyan ve böylece kabuklanmayı azaltarak iyileşme sürecini hızlandıran bu safir uçlardır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ektirme işlemi yaptırmayı düşünen hastalar, daha önce saç ektirme öncesi sonrası görüntülerini sıklıkla ararlar. Saç ekimi sonrası hastalar için 3 önemli gün vardır. 2. günde yapılacak olan kontrol, 3. günde yapılacak olan yıkama ve 10. günde yapılacak olan son kontrol bu üç günü oluşturur. Saç ekimi sonrası iltihap yaşanmaması ve ağrının azaltılması amacıyla bir takım ilaçlar gerekirse saç doktoru tarafından önerilebilir. Tam sonuçlar ise 12-18 ay arasında kendisini göstermektedir.

Olası Komplikasyonlar ve Riskler

Her işlem sonrasında olduğu gibi saç ekimi de bazı riskler ve komplikasyonlar barındırmaktadır. Saç ekimi sonrası iltihaplanma, ödem,  donor alanda saçların dökülmesi, işlem bölgesinde kabuklanmanın devam etmesi ve geçici his kaybı görülme olasılığı vardır. Bununla birlikte saç ektiren kişilerde bazen yeniden dökülme problemi ortaya çıkabilir. Ancak bunlar işlemin bir uzman tarafından iyi koşullarda yapıldığı hastalarda minimaldir. En iyi saç ektirme merkezi, hasta sağlığını ve güvenliğini ön planda tutarak uzman bir kadro ve modern teknolojik altyapı ile çalışan merkezlerdir. Bu tür merkezlerde yapılan saç ekimi işlemleri, çoğunlukla komplikasyonsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Saç Ektirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi ne zaman yapılmalıdır?

Yaş faktörü göz önüne alınarak saç ekimine başlanması gerekir. Kısacası saç dökülmesinin azaldığı dönemlerde, yani bir daha dökülme yaşanmayacağından emin olunana dönemlerde ekim işlemi yapılmalıdır.

Saç ektirme fiyatları ne kadar?

Genel olarak fiyatlar 3500-8000 TL arasında değişmektedir. Hangi fiyat aralığında olacağı ise işlemin hangi merkezde ve hangi doktor tarafından yapılacağına, kullanılan tekniğe ve hastanın fiziksel olanaklarına göre farklılık göstermektedir.

Saç ektirmek zararlı mı ?

Alanında uzman olan kişiler tarafından, uygun ameliyathane koşullarında ve uygun cerrahi aletlerle yapılan operasyonların herhangi bir zararı yoktur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣