Saç Ekimi Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

saç ekimi sonrası şok dökülme yaşayan erkek aynaya bakıyor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi işlemlerinden sonra hastalarda yaşanan şok dökülmeler, geçici bir dökülme olarak ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bu doğal süreç, her saç ekimi operasyonunun ardından yaşanan ve beklenen bir tepkidir. Ancak işlem sorası süreçlerle ilgili detaylı bilgi edinmeden veya daha önce çok fazla saç kaybı yaşamış olan kişilerde bu durum büyük bir hayal kırıklığına neden olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için işlem öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili uzman hekiminizle detaylı bir görüşme yapmanız gerekir.

Saç Ekimi Nedir?

Yaşın ilerlemesi ve genetik faktörler gibi nedenlere bağlı olarak saç dökülmeleri gerçekleşmektedir. Bu sorun için en pratik ve kolay çözüm olarak seç ekimi teknikleri uygulanmaktadır. Saç ekimi, dökülme sonrası açıklık oluşan kafa derisine, daha güçlü bölgelerde bulunan saç köklerinin alınarak ekilmesi işlemidir. Yaklaşık olarak 4 – 8 saat arasında sürer. Bu operasyonların olumlu sonuç verme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak işlemi yapan hekimin deneyimine ve donör bölgeden alınan saç köklerinin gücüne bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte yeni ekimi yapılan saç köklerinin kafa derisine uyum sağlaması ve sağlıklı bir şekilde uzaması için kullanılan tekniğin doğru uygulanması gerekmektedir.

Şok Dökülme Neden Olur?

Ekim işleminin ardından gerçekleşen şok dökülmenin birkaç nedeni vardır. Donör bölgeden alınan saç kökleri bir süre deriden ayrı kaldıkları için travmaya uğramaktadırlar. Bundan sonra travmanın etkisi ile bir çeşit savunmaya geçerek etkisiz kalır ve kendilerini korumaya alırlar. Bu süreçte uykuda olan saç kökleri aşamalı bir şekilde dökülmektedir. Ardından alttan gelen saç köklerinin daha sağlıklı bir şekilde çıkmasına neden olur. Şok dökülmenin başlaması ekimden sonra on beşinci günde görülmektedir.

Uzmanların ağırlıklı olarak ortaya attıkları görüşlere göre, bu tür dökülmeler yeni bir çimlenme-büyüme evresini başlatmak için olması gereken bir süreçtir. Normalde yeni saçların ekildiği alanın üzerinde eski saç telleri bulunmaktadır. Bu alana konumlandırılan greftler ise adaptasyon sürecinde üzerlerinde bulunan saç tellerini dökmektedirler. Bunun yerine daha kaliteli saçların yeniden çıkmasını sağlarlar. Köklerin yerleştirildiği kanallar yavaş yavaş kapanmaya başladığı anda ise, kök kısım içerde kalarak sağlıklı büyüme döngüsünü gerçekleştirmektedir.

Ekilen Saç Kaç Gün Sonra Dökülür?

Genellikle saç ekimi operasyonlarında 15 gün sonra şok dökülme gerçekleşmektedir. Kişinin saç kökü ve kafa derisinin yapısına göre saç dökülme zamanı değişebilmektedir. Bu dökülme yaklaşık yüzde 80 oranında olmaktadır. Yukarda da değindiğimiz gibi yaşanan bu dökülmeler doğal sürecin bir parçasıdır. Bununla birlikte bir anda gerçekleşmeyip, on beş veya otuz güne yayılmaktadır. Mevcut süreçte ise saç kökleri kendilerini yenileyerek, daha güçlü ve sağlıklı bir formda çıkmak için hazırlanırlar.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Şok Dökülmeden Sonra Ne Zaman Saç Çıkar?

Dökülen saçların çıkması ortalama iki ay kadardır. Bu süreçte seyrek ve ince olarak çıkan saç telleri işlemden sonra dördüncü ayda fark edilir derecede yoğunlaşarak sertleşir. Altıncı ayın bitirirken artık saçların yüzde 80’i gözle görünür halde çıkmış ve yoğun, sağlıklı bir görünüme kavuşmuştur. Bunların yanında tam bir yanıtın alınması için saç ekimi işleminin üzerinden bir sene geçmesi gerekmektedir. Bir yıl sonra daha hacimli ve dolgun saçlara kavuşmuş olursunuz.

Saç ekimi operasyonundan sonra çıkan saçların dökülme olasılığı çok az olmaktadır. Ancak genç yaşta yaptırılan ekimlerin sonucunda çıkan saçların yaşlandıkça yeniden dökülme ihtimali bulunmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Şok Dökülme Herkeste Olur mu?

Bu süreçte birçok kişi şok dökülme durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bununla birlikte şok dökülmenin oranı bazı kişilerde yüzde 10 civarında seyrederken bazılarında bu oran yüzde 90’ları bulabilmektedir. Dökülmenin şiddeti genel olarak kişinin kafa derisinin yapısına, saç köklerinin gücüne, aşa ve cinsiyete bağlı olarak değişmektedir. Bunların yanında çok nadir de olsa şok dökülmeyi hiç yaşamayan saç ekimi hastaları da olmaktadır. Aynı zamanda şok dökülmenin bitmesi yaklaşık iki ay sürmektedir.

Geçici olarak görülen şok dökülmeler, bilinenin aksine işlemin başarısız olduğunu göstermez. Hatta bu yaşanması çok doğal olan bir süreçtir. Aynı zamanda yeni ve güçlü saçların çıkacağına da işaret eden bir tepkime olarak bilinmektedir. Saç ekiminin yanında sakal, kaş ve bıyık ekimleri için de şok dökülmeler gerçekleşmektedir.

Ekilen Saçların Yüzde Kaçı Çıkar?

Genellikle saç ekimi operasyonlarından sonra ekilen saçların yüzde 90’ı çıkmaktadır. Ancak bu süreç hemen gerçekleşmez. Ortalama bir yıla yayılan süreçte önce şok dökülmeler olmakta ve ardından yavaş yavaş yeni saçlar çıkmaya başlamaktadır. İlk altı ayın sonunda çoğunlukla ekilen saçların yüzde 60’ı çıkmış olur. Bir yılın tamamlanması ile birlikte saçların yüzde 90 civarında çıkması beklenmektedir.

Şok Dökülme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sürecin çok daha konforlu ve rahat geçirilebilmesi için şok dökülme evresinde çok dikkatli davranmak gerekir. Özellikle işlem bölgesi konusunda hassas davranmak yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesini sağlamaktadır. Genel olarak bu dönem için tedbirli olmanız gereken hususlar şunları kapsamaktadır:

  • Sağlıklı Beslenme: Saç ekimi işlemlerinden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemektir. Yeni çıkacak olan saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlamak adına vitamin, mineral ve protein yönünden zengin bir beslenme planını uygulamanız gerekmektedir. Doymuş yağ içeren besinlerden ise uzak durmanız önerilir.
  • Bol Su Tüketimi: Ekim işleminin ardından vücudun yeterli su ihtiyacını karşılamak büyük önem taşımaktadır. Yeterli su tüketimi saç köklerin beslenmesinde fayda sağlar.
  • Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durmak: Sigara, alkol veya madde kullanımı gibi bağışıklık sistemini ve vücudun diğer organlarını olumsuz etkileyen alışkanlıklardan kurtulmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu maddelerin hepsi saç kalitesini olumsuz etkileyen maddelerdir. Kullanılması halinde yeni çıkan saç köklerinin kalitesi düşmektedir.
  • Ağır Hareketlerden Kaçınmak: Saç ekimi işlemlerinden sonra işlem bölgesinin terlememesi için ağır sporlardan kaçınmak önemlidir. Bununla birlikte kişinin kendini çok yormaması ve işlem bölgesini herhangi bir kazadan koruması gerekmektedir. Aynı zamanda saç köklerine fazla ve gereksiz temasın engellenmesi önerilmektedir. Böyle bir durumda işlem bölgesinde istenmeyen kanama veya soyulmalar gerçekleşebilir.
  • Önerilen Şampuanları Kullanmak: Operasyondan sonra genellikle saç ekimi uzmanınızın sizin için önerdiği şampuan veya losyonları kullanmanız gerekmektedir. Bu losyonlar ekim hastalarına özel olarak hazırlanmış, saç köklerini besleyen ve hassasiyeti gideren losyonlardır. Doğal olarak önerilen ürünleri kullanmanız halinde saç köklerine doğal bir bakım yapmış olursunuz. Bunun yanında herhangi bir kimyasal solüsyon veya şampuanın kullanılması da bir o kadar tehlikelidir. Bu ürünler genellikle henüz iyileşmemiş olan işlem bölgesinde kanama, tahriş vb. gibi olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası dökülme ne zaman başlar?

Saç ekimi operasyonlarından sonra dökülmeler ortalama on beş gün içinde dökülmeler başlamaktadır. Bu süreç iki ay kadar sürmektedir. Ardından yeni saçlar çıkmaya başlar.

Ekilen saçın ömrü ne kadar?

Özellikle erkeklerde yaşanan saç dökülmesinde en etkili yöntem saç ekimi operasyonudur. Genetik olarak dökülme yaşanmayan bölgelerden saç köklerinin alınması sebebiyle, ekilen saçların ömür boyu kalıcılığı vardır. Çok nadir olmakla birlikte genç yaşta yapılan ekimlerde yaşlandıkça hafif seyrelmeler görülebilmektedir.

Saç ekimi sonrası masaj ne zaman yapılır?

Ekimden sonra ilk 7 gün yıkama işlemleri ile birlikte hafif dokunuşlarla işlem bölgesine masaj yapılmaktadır. Bir haftanın sonunda banyo sırasında hafif dairesel hareketlerle saç masajı yapılabilir. Bu işlemin kan dolaşımını hızlandırmak için 15 gün bu şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣