Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama: İlk Yıkama Nasıl Yapılır?

Ana sayfa / # avicenna YAZILARI / Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama: İlk Yıkama Nasıl Yapılır?
saç ekimi sonrası saç yıkama yapılan erkek

Saç ekimi sonrası saç yıkama, saç ekimi operasyonunun ardından nasıl yapılacağı merak edilen konulardan biridir. Dikkat edilmesi gereken noktaların detaylarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi operasyonun başarılı olabilmesi adına, dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalardan biri olan saç ekimi sonrası saç yıkama işleminin nasıl yapılacağıdır. Saç ekimi sonrasında birkaç gün boyunca saçın yıkanmaması oldukça önemlidir. Ekilen saçların yerine yerleşmesi, köklerin oturması ve yaraların kapanması adına birkaç günlük süre boyunca su ile temas etmemelidir. Kafa derisine yapılan uygulama sonrasında saç köklerinin tutunabilmesi önemlidir ve bu nedenle greftlerin dökülmemesi adına suyla temas, belirlenen süreden önce yapılmamalıdır. Saç ekimi yöntemi sonrasında 10 günlük süre boyunca saç kökleri, yerlerine yerleşecektir. İyileşme dönemindeki saçlara 2 hafta boyunca su değmeyeceği gibi saç ekim uzmanınızın önerdiği temizleyicilerle hijyen sağlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Operasyonu Sonrası Yıkama İşlemi Aşamaları

Saç ekimi operasyonu riskleri arasında, operasyon sonrası ekilen saçların dökülmesi olmaktadır. Saç yıkama işlemi için doğru zamanı saç ekim uzmanınız belirtilecektir. Bu süreyi beklemek ve öncesinde yıkama yapmamak oldukça önemlidir. İlk yıkama için önerilen süre, işlem tekniği ve yoğunluğuna göre 2 – 4 gün arasında değişmektedir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada dikkat edilmesi gerekenler;

 • İşlem yapıldıktan sonra doğal, paraben içermeyen bir şampuan kullanmaya dikkat edin
 • Yenileyici özelliği olmayan şampuanlar kullanın
 • Kafa derinizi yıkarken sert hareketlerden kaçının
 • Kafa derisini masaj yapar gibi nazik hareketlerle yıkayın
 • İlk yıkamada kaynar su kullanmayın, saçınızı ılık su ile yıkayın
 • Su basıncı düşük olmalı ve doğrudan kafanıza gelmemeli
 • İlk yıkamada banyo kapısını kitlemeyin ve acil bir durumda yardım alabileceğiniz biri varken duş alın.

FUE saç ekimi işlemi ve diğer saç ekim işlemlerinden sonra yıkama işlemi zor olabilir. Kafa derisindeki yenilenme sürecine zarar verme korkusu nedeniyle duş alırken çekinebilirsiniz. Ancak derinizin hassas olduğunu biliyor ve buna uygun nazik hareketlerle duş alıyorsanız bir sorun yaşamadan işlemi tamamlayabilirsiniz. Özellikle dikkat edilmesi gereken suyun sıcaklığı ve tazyik durumunu kontrol ederek ilk yıkama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi, saç ekimi uzmanının aktardığı şekilde uygulanmalıdır. İlk yıkama işlemi aşamaları;

 • Ekilen saçlarınıza saç ekim uzmanının önerdiği medikal spreyleri uygulayın ve belirtilen sürede bekletin.
 • Uygulama süresi tamamlandığında saç derisini yıkamak için düşük basınçlı ılık su tercih etmelisiniz.
 • Su basıncı greft bölgelerine direkt vurmamalı, baskı uygulamamalıdır.
 • Parabensiz şampuanınızı öncelikle elinize dökerek köpürtün sonrasında saç derinize uygulayın.
 • Şampuanlama sonrası parmak uçlarınızla nazikçe saç derisine masaj yaparak uygulayın.
 • Greftlere baskı yapmadan şampuanlama işlemini uygulayın ve dairesel hareketler yapmaya dikkat edin.
 • Saç ekiminin 15. gününe ulaşıldığında, kabuklanmaların dökülmesi adına biraz daha bastırarak masaj yapılabilir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama ardından kafa derinizi kağıt havluyla yavaşça tampon yaparak uygulayın. Normal havlu kullanmayın ancak kullanmak durumunda kalırsanız havlunun temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • İlk yıkama sonrasında saç ekim uzmanının önerdiği sprey veya kremleri sürerek, ekim alanına uygulayın.

Saç ekiminden sonra ilk yıkama işleminde kalan doku kalıntılarının ve kanın gitmesi adına temizleme işlemini tam olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle oluşabilecek enfeksiyon riskinin önüne geçmiş olursunuz.

 

SONUÇ

Saç ekimi sonrası saç yıkama işleminin temizliğinin sağlanabilmesi için nazik hareketlerle 10 – 15 dakikaya yakın masaj yaparak deriye uygulama yapılabilir. İşlem öncesinde kanama, yara veya enfeksiyon durumu bulunuyorsa saç ekimi uzmanınıza göründükten sonra yıkama yapmanız önerilmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Hastanesi Saç Ekimi Uzman doktorlarımıza randevu alarak, birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ne zaman yapılır?

Kişiden kişiye değişebilen ilk yıkama süresi genellikle 2. veya 4. günlerde gerçekleştirilmektedir. Durumun kesinliği için saç ekimi uzmanının önerdiği süreye uymalısınız.

Saç ekimi sonrası kabuk dökme ne zaman tamamlanır?

Greftlerin yerleştirildiği saç ekimi operasyonu sonrasında 10. güne kadar kabuk dökme işlemi gerçekleşir. Saç derisinin yenilendiği bu dönem 8 veya 10 gün sürüp, sona erecektir.

Saç ekimi sonrası yıkama işleminde nasıl bir şampuan kullanılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkamada doğal ve parabensiz bir şampuan kullanılmalıdır. Ancak kullanılan şampuanın yenileyici özelliği olmamasına dikkat etmelisiniz.

Saç ekimi sonrası ilk gün duş alınır mı?

Saç ekimi işleminden sonraki 24 saat boyunca duş alınması önerilmez, Saç derisinin enfeksiyon kapmaması ve operasyon izlerinin kapanması adına 48 saate kadar beklemek önemlidir.

 

Avicenna Hastanesi Saç Ekim Merkezi Uzmanlarımız

Saç Ekim Merkezi bölümü uzman listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.