Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Saç ekimi sonrası saçlarının arkasını Tarayan Adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi işlemlerinden sonra en çok merak edilen konu, ekilen saçların ne zaman çıkacağıdır. Bu işlem çok zahmetli olup, süreç içinde bazı zorlayıcı aşamaları bulunmaktadır. Bu nedenle her ekim yaptıran hasta bu zahmetli sürecin karşılığını almak istemektedir. Ancak beklenenin aksine ekim işlemlerinden sonra yeni saçlar hemen çıkmaz. Bu süreç ortalama 6 ay kadar sürmektedir.

Saç Ekimi İşlemi Nedir?

Saç dökülmesi yaşayan bireylerde kellik ya da seyrelme gibi sorunların tedavisi için uygulanan işleme saç ekimi adı verilmektedir. Bu tür sorunların giderilmesinde kesin çözüm olarak uygulanan en etkili yöntemlerden birisidir. Operasyon, saç kaybı yaşanan bölgeye daha güçlü saç köklerinin olduğu donör bölgeden saçların tek tek alınarak, işlem bölgesine nakledilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte donör alan genellikle ense bölgesi olmaktadır. Nedeni ise, buradaki saç köklerinin hem daha güçlü olması hem de genetik dökülmelerin bu bölgede olmamasıdır.

Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde saç dökülmeleri ve yeni saçların çıkması gibi yenilenme süreçleri yaşanır. Bu süreç daha sonra otuzlu yaşlara kadar devam etmektedir. Ancak 30 yaş itibari ile dökülme evreleri neredeyse tamamlanmış olup, artık kellik sorunu ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu nedenle saç ekimi için en uygun zaman 30 yaş sonrası dönemdir. Bununla birlikte dökülme sorunu yaşayan orta yaşlı bireylerin saçlarını tamamen kaybetmeden saç ekimi işlemini yaptırması gerekmektedir. Böylelikle daha kesin ve olumlu sonuçlar alma ihtimali artar.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi işlemlerinden sonra hastaların en çok merak ettiği sorulardan birisi, ‘ekilen saç ne zaman çıkar?’ sorusudur. Bu sorunun yanıtı beklenin tersine hemen değil, belli bir süre sonra saçların uzamasıdır. Yani, işlemden sonra yeni saçların çıkması için en az altı ay kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bunu bilmeden işlem yaptıran hastaların büyük bir çoğunluğu süreç içinde hayal kırıklığına uğramaktadır. Böyle bir ruhsal durumu önlemek ve iyileşme sürecini daha bilinçli geçirmek için mutlaka işlem öncesinde doktorunuza, saç ekiminde saçlar ne zaman çıkar vb. gibi aklınızdaki tüm soruları sormanız önemle tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık Ne zaman Geçer?

Yapılan saç ekimi işlemlerinin çoğunda operasyon sonrası kızarıklık meydana gelmektedir. Ancak bu komplikasyon doğal sürecin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ense bölgesinden saç köklerinin toplanması işlemi o bölgede hafif tahribata yol açtığından yaklaşık üç hafta süren bir kızarıklık sorunu yaşanabilmektedir. Üçüncü haftanın sonunda bu sorun kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak bazı uzun süren ve ciddi saç kaybı olan vakalarda, daha fazla greft ekimi yapılmasına ihtiyaç duyulacağından kızarıklık sorunu üç aya kadar çıkabilmektedir. Bununla birlikte işlem sonrası düzenli kontrollerinizi yaptırmanız ve önerilen tüm uygulamaları gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İyileşme sürecinde işlem bölgesini travmalardan korumak ve ağır işlerden kaçınmak çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Yaralar Ne Zaman Geçer?

Bu operasyonun sonrasında kafa derisinde doğal olarak yaralar oluşmaktadır. Ancak bu yaraların iyileşme süresi kişide kişiye göre değişmektedir. Bununla birlikte saç ekimi işlemlerinden sonra yaraların iyileşme süreci, ortalama 3 ay sürmektedir. Aynı zamanda bu işlemler beyaz tenli kişiler için daha belirgin komplikasyonlara eden olur. Örneğin, beyaz tenli bir hastada görünen kızarıklık ve yaralanma problemleri koyu tenli hastalara göre daha fazla olmaktadır. Yara ve kızarıklıkların dışardan görünümü de yine bu hastalarda daha belirgindir.

Saç Ekiminde 2. Seans Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi işlemi yaptırmak isteyen hastaların en çok merak ettiği sorulardan birisi, ‘ikinci saç ekimi ne zaman yapılmalı?’ sorusudur. Genellikle ilk kez saç ekimi yaptırıp, daha yoğun sonuçlar bekleyen hastalar ikinci seansları tercih etmektedir. Bununla birlikte donör bölgesi yetersiz olan kişilerde de ilk seanstan belli bir süre sonra ikinci seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

İkinci saç ekimi işlemi için ilk seansın üzerinden yaklaşık olarak bir sene geçmesi gerekmektedir. Bu seansta genellikle sakal ve göğüs bölgesinden kıl kökleri alınmaktadır. Bu şekilde daha fazla saç kökü ihtiyaç duyulan bölgeye ekilebilmektedir.

2. Seans Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi işlemlerinde ikinci seans, genel olarak ilk ekimin sonuçlarından memnun olmayan hastalara uygulanmaktadır. Revizyon işlemi olarak da anılan bu işlemde öncekine oranla aynı sayıda ya da daha fazla saç kökü ekilmektedir. Bu işlemden sonra genel olarak dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Ense bölgesinde bulunan saç köklerinin zayıf olması durumunda kullanılabilecek alternatif bölgeler seçilmelidir (göğüs veya sakal bölgesi gibi),
  • İlk seansla tecrübe kazanan hastaların iyileşme sürecinde çok daha hassas ve dikkatli davranmaları gerekmektedir,
  • Önceki seansta eski olan teknikler uygulanmışsa, yeni seansta mutlaka yeni teknolojiler ve tekniklerin kullanılması gerekmektedir,
  • Önceki saç ekiminden memnun olmanız halinde ikinci seansı aynı merkezde yaptırmanızda bir sakınca yoktur,
  • Daha önce iyileşme döneminde yaşanan tüm sorunlar saç ekimini yapacak olan hekime anlatılarak, yeni iyileşme dönemi için tedbirlerin alınması gerekmektedir,
  • Doktorun önerdiği bakım ürünlerinin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Bunların yanında ikinci seans saç ekimlerinde de şok dökülme durumu yaşanmaktadır. Bu dökülme ilk seansta da gerçekleştiğinden hastaların endişe etmelerine gerek yoktur. İşlemin doğası gereği şok dökülmelerin olmasında hiçbir sakınca yoktur.

Saç Ekimi İşlemi Ardından Donör Bölge Ne Zaman Kapanır?

Donör bölgeden alınan saç kökleri sonrası o alanda açıklıklar oluşmaktadır. Ancak işlemden yaklaşık dört beş gün sonra açıklıklar kapanmakta ve iyileşme süreci başlamaktadır. Bundan sonra operasyon sonrası bandajlanan donör bölge açılarak alması sağlanır ve tekrar bandajlanmaz. Bandajlar açıldıktan sonra yaralar iyileşirken kaşınma problemi yaşanabilmektedir. Çok fazla olan kaşıntılarda avuç içi bölgeye hafifçe bastırılarak bu hissin hafifletilmesi sağlanabilmektedir. Ancak bölgeyi tırnak veya parmak ucuyla kaşıma gibi bir hareketten kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Bununla birlikte kabuklanmaların da soyulmaması tavsiye edilmektedir. Oluşan kabukları soymanız halinde açık yaraları oluşmasına neden olursunuz. Bu da hem iyileşme sürecini uzatır hem de enfeksiyon kapma riskinizi arttırır.

Saç Ekiminde Kabuklar Ne Zaman Dökülür?

Saç ekimi operasyonlarından sonra kabuklanma, yaklaşık on veya on beş gün sonra olmaktadır. Kabuklanma sorunu, iyileşme sürecinin doğal bir parçası olduğu için endişe duymanıza gerek yoktur. Genel oalrak kabuklanma süresi kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmamasına ve genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Süreç içinde önce kabuk bağlayan açık yaralar, daha sonra kırmızı bir renk almaktadır. Bir kaç hafta içinde rengi sarıya dönerek artık dökülmeye başlamaktadır. Bu süreçte kesinlikle oluşan kabukların soyulmaması önerilmektedir. Bunu yapmanız halinde enfeksiyon kapma riskinizi artırabileceğiniz gibi iyileşme sürecinizi de geciktirmiş olursunuz.

 

Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminden sonra ne iyi gelir?

Bu işlemden sonra özellikle çinko içeren besinlerin tüketilmesi ve bol su içilmesi yeni saç köklerin rahatlıkla beslenmesi sağlar. Bunun yanında sağlıklı bir beslenme düzeni iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Kollajen ve vitamin tüketimi de önemle tavsiye edilmektedir. Sık olarak meyve, sebze, kırmızı et vb. gibi gıdaların bir diyetisyen kontrolünde alınması daha bilinçli bir beslenme planı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Saç ekiminden sonra denize ne zaman girilir?

Saç ekimi operasyonlarından sonra denize girme süresi yaklaşık 30 ile 45 gün arasında olmaktadır. Bunun nedeni oluşan kabuklanmaların dökülmesi ve yara yerinin iyice iyileşmesinin alacağı sürenin ortalama 45 gün olmasıdır. Bununla birlikte sağlıklı bir iyileşme süreci için hastaların işlemden sonra deniz veya havuz gibi alanlara 2 veya 3 ay girmemesi tavsiye edilmektedir.

Saç ekimi sonrası spora ne zaman başlanır?

Operasyondan bir hafta sonra hafif tempolu yürüyüşler yapmanız da bir sakınca yoktur. Ancak bu işlemlerde yaralar iyileşene kadar kafa derisinin çok terlememesi ve hastanın çok yorulmaması gerekmektedir. Bu nedenle hastaların spor aktivitelerini çok dikkatli bir şekilde yapmaları önerilmektedir.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣