Kulak Ağrısı Neden Olur? Tedavi Yöntemleri

kulak ağrısı olan sarışın kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kulak ağrısı, günlük yaşamı çok olumsuz etkileyen rahatsız edici bir semptomdur. Her yaş grubunda görülebilen bu rahatsızlık farklı edenlere bağlı olarak gelişebilir. Bununla birlikte hissedilen ağrılar batma, yanma ve kulakta zonklama şeklinde farklı tiplerde görülebilmektedir.

Kulak Ağrısı Nedir?

Kulağın anatomik yapısı üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar dış, orta ve iç kulaktır. Bu bölümlerin herhangi birinde yaşanan enfeksiyonel rahatsızlık şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bununla birlikte ağrılara ek olarak bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma vb. gibi şikayetler olabilir. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan bu şikayetin uzun süre devam etmesi halinde mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir. Etkili ve erken uygulanan tedavilerle var olan rahatsızlık kolaylıkla giderilebilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrıları genellikle altta yatan bir nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Üst solunum yolu hastalıkları, enfeksiyonel rahatsızlıklar ve son yıllarda görülen corona nedeni ile kulak ağrısı şikayetleri sıklıkla olmaktadır. Çocuklarda daha fazla rastlanan bu belirti, genellikle orta kulakta meydana gelen enfeksiyonlar nedeniyle oluşmaktadır. Tıp literatüründe otitis olarak geçen orta kulak iltihapları, çoğunlukla üç yaşın altında olan çocuklarda görülmektedir. Bununla birlikte bir çoğu bu rahatsızlığı akut olarak geçirip atlatmaktadır.

Kulak Arkası Ağrısı

Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan orta kulak enfeksiyonları buna yol açmaktadır. Kulak arkası kafatasında ağrı hissedilmesine neden olmasıdır. Bu rahatsızlık oluştuğu durumda kulak akıntıları, çınlama şeklinde ağrı ve arka kulak zonklaması şeklinde ağrı görülmektedir. Bu enfeksiyon erken dönemde tedavi edilmediği takdirde tüm kulak bölümlerine enfeksiyonu yayma riski bulunmaktadır.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Genellikle enfeksiyonel hastalıklara bağlı ağrılar genel olarak üç veya dört gün içinde geçmektedir. Ancak geçmeyen kulak ağrısı için doktora başvurmak gerekir. Hissedilen ağrı ne kadar şiddetli ve uzun sürüyorsa, altta yatan neden de o kadar ciddidir. Bu sebeple belirtilerin inatçı ve şiddetli olduğu durumlarda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Sol Kulak Ağrısı

Genellikle diş enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, çene kemiği problemleri ve aşırı rüzgara maruz kalma gibi durumlar sol kulakta ağrı şikayetine neden olabilmektedir. Bunların yanında kulağa su kaçması da ağrı şikayetine sebebiyet verebilir. Birkaç gün içinde kendiliğinden geçen ağrılar tehlike arz etmezler. Ancak daha uzun süren inatçı ağrı şikayetleri, altta yatan ciddi bir hastalığa bağlı olarak gelişebilmektedir.

Sağ Kulak Ağrısı

Sol kulakta ağrıya neden olan tüm sebepler aynı zamanda sol kulak için de geçerlidir. Kulak temizliğinin iyi yapılamaması sonucu irin birikmesi, dış kulak iltihabı veya diş hastalıkları tek taraflı kulak ağrılarına neden olabilmektedir. Bu şikayetlere baş ağrısı, bulantı veya denge kaybı gibi belirtiler bazen eşlik edebilir. Bununla birlikte sağ kulağa darbe alınması vb. gibi travmatik kazalarda da uzun süreli sağ kulak ve baş ağrısı şikayetleri görülmektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde yaşanan ağrıların bir çoğu kulağın herhangi bir bölümünde meydana gelen enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında boğaz enfeksiyonları ve üst solunum yolu hastalıkları gibi nedenlere bağlı olarak da kulak rahatsızlıkları gelişebilmektedir. Aynı zamanda bu hastalıklarda boğaz ve kulak ağrısı bir arada görülmektedir. Bununla birlikte bebekte boyundan kulağa vuran ağrılar da olabilir. Bu tür durumlarda uzman hekim tarafından ağrıya neden olan sağlık sorunu belirlenerek en uygun tedavi planlanır.

Kulak Kepçesi Ağrısı

Kulak kepçesinde görülen ağrı şikayetleri genellikle kıkırdak iltihaplanmaları, tümör oluşumları, yanık, rüzgara maruz kalma ve hematom gibi nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bununla birlikte kulağa ağır bir darbe alınması sonucunda da ağrı şikayetleri olmaktadır. Kulak kepçesinde ağrının olmasında etkili faktörlerden bazıları da şu şekildedir:

 • Dış kulak iltihabı,
 • Kıkırdak enfeksiyonu,
 • Travmatik yaralanmalar,
 • Kan pıhtısı oluşumu.

Şiddetli olan ağrılar için genellikle acil tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Hafif olan ağrılara ise sıcak kompres uygulamalar ve oral ağrı kesici ilaçlarla müdahale edilebilmektedir.

Kulak Ağrısı Tanısı

Tanılama süreçleri öncelikle deneyimli bir KBB uzmanı tarafından yapılan detaylı fizik muayene ve sağlık öyküsünün alınması ile başlamaktadır. Bu muayene genel olarak ucunda kamera bulunan bir alet ile kulak içinin derinlemesine inceleme basamaklarını kapsamaktadır. Kulak rahatsızlıklarında kesin teşhis koymak için çoğunlukla fizik muayene yeterli olmaktadır. İhtiyaç duyulması halinde enfeksiyon varlığını saptamak için bazı kan testleri de yapılabilmektedir. Hastanın işitmesinde sorun olması durumunda çeşitli işitme tahlillerine başvurulabilir.

Kulak Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlıkta genel oalrak sıcak kompres, bitkisel yağlar veya ağrı kesici ilaç tedavileri kullanılmaktadır. Eğer şikayetler bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktor uygun bir antibiyotik tedavisine başlar. Bununla birlikte ağrı şikayetinin bir komplikasyonu olarak bazı durumlar gelişebilmektedir. Bunlar baş dönmesi, kulağın zonklaması, baş ağrısı, ateş vb. gibi sağlık sorunlarıdır. Bu tür durumlarda mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Medikal tedavinin başlaması ile birlikte iyileşme süreci ortalama iki hafta sürmektedir. İkinci haftanın sonunda enfeksiyonun tamamen kuruduğu ve şikayetlerin ortadan kalktığı gözlemlenir.

Kulak Ağrısından Korunma

Öncelikle bu tür ağrılara maruz kalmamak için ağrıya neden olabilecek rahatsızlıkları önlemek gerekmektedir. Kulak ağrıları dışardaki faktörlere bağlı olarak gelişebileceği gibi vücudun yapısında gelişen olumsuzluklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda en belirgin olarak kulak içi ağrısı görülmektedir. Aynı zamanda daha önce var olan kronik bir rahatsızlığın belirtisi olarak da bu şikayeti yaşamak mümkündür. Genel olarak kulak temizliğinin iyi yapılamaması, iç kulağa su kaçması ve travmatik darbeler gibi durumların engellenmesi ile bu durum önlenebilir. Bunların yanında kulakta meydana gelebilecek ağrı şikayetlerini önleyebilmek için şunlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

 • Kulak temizliğini düzenli bir şekilde yapmak,
 • Travmatik kazalara karşı kulağı korumak,
 • Uzun saatler rüzgara maruz kalmamak,
 • Kulağa zarar verebilecek cisimlerden uzak durmaya çalışmak,
 • Su ile temas ederken kulağa kaçmaması için dikkatli olmak,
 • Duş aldıktan sonra ve havuz, deniz gibi alanlardan çıktıktan sonra kulağı iyice kurulamak,
 • Sigara kullanamamak,
 • Gerekirse havuza veya denize girerken kulak tıkacı kullanmak,
 • Alerjiyi tetikleyecek polen, toz vb. gibi maddelerden uzak durmak.

Bunların yanında kulak enfeksiyonlarından korunmak ağrıya neden olabilecek en önemli faktöre engel olmanızı sağlar. Boğaz enfeksiyonları veya üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar da bu şikayete neden olmaktadır. Üst solunum yolu hastalıklarında çoğunlukla yutkunurken kulak ağrısı olur. Bu nedenle öncelikle bağışıklığı güçlü tutmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları da bu sağlık sorununu yaşama riskini en aza indirmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Kulağın ağrısı nasıl geçer?

Enfeksiyon kaynaklı hastalıkların oluşmasına bağlı olarak ağrılar meydana gelmektedir. Bu ağrılar genel olarak üç veya dört gün içinde geçer. Ancak daha uzun süren ağrılar için doktora başvurmak gerekir. Hissedilen ağrı ne kadar şiddetli ve uzun sürüyorsa, altta yatan neden de o kadar ciddidir. Bu sebeple belirtilerin inatçı ve şiddetli olduğu durumlarda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kulağa su kaçması durumunda ağrı nasıl geçer?

Böyle bir durumda kulak memesinin hafif bir şekilde çekilmesi ya da sallanması etkili olabilmektedir. Bu şekilde kulağınıza kaçan suyu kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte başınızı sağa ve sola sallayarak da suyu çıkarabilirsiniz. Ancak işitme sorununa neden olan veya çok fazla ağrı yapan kulağa su kaçma durumunda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kulağa su kaçarsa ağrı yapar mı?

Kulağa su kaçması durumu genellikle ciddiye alınmamaktadır. Ancak şiddetli hissedilen basınç, işitme ve denge kaybı durumlarda mutlaka bir sağlık merkezine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Müdahale edilmediği taktirde daha sonra ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣