Saç Ekiminden Sonra Donör Bölge Ne Zaman Kapanır?

saç ekiminde donör bölge sonrası aynada gür saçlarına bakan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekiminde donör bölge, saç ekimi işlemi için gerekli olan saç köklerinin alındığı alandır. Genellikle saç köklerinin güçlü ve yoğun olduğu alanlar donör bölge olarak kullanılmaktadır. Ense bölgesi, en sık kullanılan donör bölgelerdendir. Çünkü burada bulunan saç kökleri hem genetik dökülmeye yatkın olmayan hem de güçlü saç kökleridir. Bu nedenle en sık tercih edilen alandır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülme problemine bağlı olarak saç kaybı yaşayan kişilere uygulanan kesin bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte hem doğal hem kalıcı bir çözüm sunması nedeniyle en sık kullanılan tedavi tekniklerinden birisidir. İşlem, saç donör bölge olarak seçilen alandan alınan saç köklerinin, kellik yaşanan bölgeye nakledilmesi şeklinde yapılmaktadır. Ortalama 4-8 saat arasında gerçekleştirilen bu operasyonun, alanında deneyimle uzman bir hekim tarafından yapılması halinde süreç sorunsuz bir şekilde ilerler. Aynı zamanda profesyonel ellerde kontrollü bir şekilde yapılan işlemden olumlu sonuç alma ihtimali yüksek oranda artmaktadır.

Saç Greft Alınan Yer Nasıl İyileşir?

Saç grefti alınan bölgeler, saç ekiminde donör bölge olarak adlandırılmaktadır. İşlemden sonra beş veya yedi gün bandajlı olarak kalan bu bölge, daha sonra açılarak iyileşmeye bırakılır. İlk iyileşme süresi yaklaşık olarak 3 gün sonra gerçekleşmektedir. Bundan sonra artık bölgeyi travmalara veya zararlı etkenlere karşı koruma evresi başlamaktadır.

Enseden Alınan Saç Geri Çıkar mı?

Saç ekimi işlemlerinde ense bölgesinden alınan saçları ne yazık ki geri çıkmamaktadır. Bu nedenle greftlerin donör bölgeden estetik olarak iyi alınmadığı durumlarda daha sonra çok kötü bir görüntü oluşabilmektedir. Böyle bir problem ile karşı karşıya kalmamak adına saç ekimini yaptıracağınız doktorun deneyiminden emin olmanız gerekmektedir. Çünkü deneyimli bir hekimin yapacağı işlemlerde böyle sorunlar yaşama riskiniz çok az olacaktır. Bu nedenle her türlü riski göz önünde bulundurarak saç ekimi öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili detaylı bir araştırma yapıp, ekim merkezine edindiğiniz bilgilerle gitmeniz önemle tavsiye edilmektedir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminde Ense Ne Zaman Düzelir?

Operasyondan sonra ense bölgesinin tamamen iyileşmesi için yaklaşık on günün geçmesi gerekmektedir. Ancak bu süreç genel olarak bireylerin genel sağlık durumu, bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması ve metabolik yapıya göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte iyileşme süreci bazı kişilerde çok hızlı gerçekleşirken bazılarında ise çok yavaş olmaktadır. 10. günün bitmesiyle birlikte ense bölgesinde açık olan yaralar kapanmaktadır. Ancak traş edilen saçların yeniden uzaması bir müddet daha sürer.

Donör Bölge Ne Zaman Traş Edilir?

Donör bölgenin traş edilmesi için ekim işleminin üzerinden en az üç hafta geçesi gerekmektedir. Bununla birlikte saç ekimi operasyonundan bir ay sonra ense bölgesindeki saçlar makas ile kesecek düzeye geleceğinden, kesim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kazıtma gibi işlemler için mutlaka en az altı aylık bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölge Ne Zaman İyileşir?

Saç ekimi işlemlerinde kullanılan donör bölgeler genel olarak ense, sakal ve göğüs bölgeleri olmaktadır. Bu donör bölgelerin operasyondan sonra iyileşme süreçleri genel olarak kullanılan cihazların son teknoloji olup olmamasına ve yapılan işlemin uygunluğuna göre değişmektedir. Bununla birlikte son teknoloji cihazlarla yapılan saç ekimi işlemlerinde iyileşme süreci diğerlerine oranla daha hızlı olmaktadır. İlk on gün geçtikten sonra iyileşme aşamalı olarak başlar. Bir ayın sonunda donör alan tamamen iyileşmiş olur.

Saç Ekiminden Sonra Donör Bölgeye Ne Yapılır?

Ekim işleminden sonra genellikle saç ekiminde donör bölge bandajlanarak üç veya beş gün kapalı kalmaktadır. Bununla birlikte bandajlı olan süre içinde herhangi bir şekilde bandaj açılmamalıdır. Aynı zamanda duş almak veya havuz, denize girmek gibi eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Operasyon esnasında sedasyon uygulandığı için donör bölgede ilk gün çok fazla ağrı hissedilmemektedir. Daha sonraki günlerde bölge biraz hassas ve ağrılı olabilir. Bu tür durumlarda hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Üçüncü veya beşinci günün ardından bandajlar çıkarılır. Ancak bu esnada hafif bir kanama gerçekleşebilmektedir. Çünkü ilk başta kanla ıslanmış olan bölgeye bandajlar yapışıp orada kuruyacağı için çıkarılma anı da hafif acılı ve kanamalı olabilmektedir. Bundan sonra bölgenin pansumanı yapılır ve açık bırakılır. Kalan süreçte doktorunuzun önereceği losyon veya kremleri bölgedeki kabuklanmaların üzerine sürmeniz gerekmektedir. Bandajlar açıldıktan sonra kaşıntı sorunu da çok fazla olmaktadır. Kaşıntınızı gidermek için donör bölgeye avuç içinizle hafifçe bastırmanız yeterli olur. Bununla birlikte kesinlikle parmak uçlarıyla kaşımak gibi eylemlerde bulunmayın. Aksi halde iyileşmekte olan kabukların açılarak kanamasına neden olabilirsiniz. Bunun sonucunda hem iyileşme süreci uzar hem de enfeksiyon kanama riskleri oluşur.

Tüm bunların yanında işlem sonrası yaşadığınız sorunların çözümü için doktorunuzla iletişime geçmekten çekinmeyin. Herhangi bir sorun yaşanması halinde erken müdahale edilmezse, daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Ense Bölgesi Ne Zaman İyileşir?

Ense bölgesi en sık kullanılan donör alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda iyileşme süreci en kısa ve sorunsuz olan bölgedir. Genellikle diğer bölgeler olan göğüs ve sakal bölgesine oranla hızlı bir yenilenme sürecine girer. Bununla birlikte donör bölgede işlem sonrası biraz seyreklik ve açıklık olabilmektedir. Ancak estetik açıdan kontrollü ve iyi alınmış greftlerin olması halinde bu görüntü göze çarpmamaktadır. Hatta birçok hastada fark edilmemektedir. Ense bölgesinin iyileşme süreci on gündür. Bu süre içinde kabuklanmalar olur. Ancak onuncu günün sonunda bu abuklar yavaş yavaş dökülerek yerini temiz deriye bırakmaktadır.

Bir ayın sonunda tamamen iyileşme görülmektedir. Ancak bu süreçte oluşan kabuklanmalara müdahale edilmemesi, onların soyulmaması gerekmektedir. Aksi halde hem iyileşme süreci gecikeceği gibi hem de enfeksiyon riski artar. Bu nedenle iyileşme sürecinde donör bölgenin temiz tutulması, oluşan kabukların soyulmaması ve herhangi bir travma ya da kimyasal temasından kaçınılması gerekmektedir.

 

Sık Sorulan Sorular

Saç ekiminden sonra ne zaman normal yatabilirim?

Operasyondan sonra ilk yıkamanın yapılmasının ardından hafif yan şekilde uyumaya başlayabilirsiniz. Bu süre genellikle işlemden sonra üçüncü geceye tekabül etmektedir. Ancak yine en az on gün ekim yapılan bölgenin yastığa temas etmemesi gerekmektedir. Bu süreçte doktorun önerdiği losyon veya şampuanlarla yıkama işleminin de her gün yapılması gerekmektedir.

Saç ekiminden sonra çıkan saçlar yeniden dökülür mü?

Saç ekimi işlemlerin sonuçlarının ömür boyu kalıcılığı vardır. Çünkü operasyon esnasında ekilen saçlar genellikle ense bölgesinden alındığı için bu saçlar hem genetik olarak dökülme özelliği olmayan hem de güçlü köklere sahip saçlar olacaktır. Bu da ömür boyu dökülme gibi bir problem yaşama riskinizi en aza indirmektedir. Tüm tedavi süreçlerini sorunsuz ve dikkatli bir şekilde tamamlayan saç ekimi hastalarının genelinde yüksen oranda memnuniyet görülmektedir. Alanında deneyimli bir uzman elinde yapılan ekimlerin hata oranı neredeyse hiç olmayacağından, sonuçların kalıcılığından endişe etmenize gerek yoktur.

Saç ekimi sonrası donör bölgede iz kalır mı?

Genellikle bu işlemlerden sonra donör bölgede iz kalmaktadır. Donör bölgede saç köklerin yetersiz olması durumunda kalan iz, ikinci seansta kapatılabilmektedir. Kapatma işlemi vücut kılları kullanılarak yapılmaktadır. Bununla birlikte koyu tenli hastalarda iz çok fazla belli olmaz. Ancak açık tenli hastalar için aynı durum söz konusu değildir.

 

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣