Saç Ektirme | Doktor Ceyda Mumcuoğlu

Saç Ektirme | Doktor Ceyda Mumcuoğlu

Saç ektirme operasyonu, Ataşehir Avicenna Hastanesi’nde local anestezi altında başarıyla yapılan bir mikrocerrahi ameliyatıdır. Saç ekimi, özellikle ileri yaşlardaki bireylerin görünüşlerinde ciddi değişiklikler yaratarak, özgüven tazelemeleri sebebiyle tercih edilen bir operasyondur.

Saç Ekimi Nedir?

İnternet üzerinde saç ekimi nedir diye araştıran hastalar genel olarak bu operasyonun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını merak eder. Saç ektirme, sağlıklı saç köklerinin genel olarak dökülmeye karşı dayanıklı olan ensenin üst tarafından alınması ve bunların kellik ya da seyrelme olan bölgeye yerleştirilmesi şeklinde yapılır.

Kimlere Uygulanır?

Saç ektirme genel olarak erkeklere ya da erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlara uygulanır. Bunun yanında yanık, enfeksiyon ya da kaza gibi sebeplerle kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişilere de uygulanabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır diye merak eden hastalar Ataşehir Avicenna Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzman Doktoru Ceyda Mumcuoğlu’ndan detaylı bilgi alabilir. Saç ekimi genel olarak 3 temel aşama ile gerçekleştirilmektedir.
Öncelikle verici bölge işleme hazır hale getirilir. Ardından saç kökleri, sık kullanılan FUE tekniği ile, herhangi bir travmaya uğratılmadan alınır. Alınan bu saç köklerine greft adı verilmektedir. Her bir kök 2-3 kıl içerir. Bu kökler kendileri için en uygun ısıda ve sıvı içerisinde korunur. Daha sonra saç ekimi gerçekleştirilecek olan bölgelere kanallar açılır. Son olarak da greft denilen kökler bu kanallara tek tek yerleştirilir.

FUE Tekniği Nedir?

FUE, Follicular Unit Extraction kelimesinin kısaltılmış halidir. En sık kullanılan ve yine en popüler olan saç ektirme tekniği olarak karşımıza çıkar.
Hızlı iyileşme süresi ve operasyon sonucu alınan başarılı sonuçlar, FUE tekniğinin en önemli avantajıdır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası oldukça merak edilen bir konudur. Saç ektirme işlemi yaptırmayı düşünen hastalar, daha önce saç ektiren insanların saç ekimi sonrası görüntülerini sıklıkla ararlar. Saç ekimi sonrası hastalar için 3 önemli gün vardır. 2. günde yapılacak olan kontrol, 3.
günde yapılacak olan yıkama ve 10. günde yapılacak olan son kontrol bu 3 günü oluşturur. Saç ektirme sonrası enfeksiyon yaşanmaması ve ağrının azaltılması amacıyla bir takım ilaçlar gerekirse doktor tarafından önerilebilir. Tam sonuçlar ise 6 ay ile 1 yıl arasında kendisini gösterir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.