Hemoroid Tedavisi | Basur Tedavisi Yöntemleri

Hemoroid tedavisi hakkında tüm merak edilenleri, Özel Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzman hekimleri anlattı. Peki, basur tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, rektum bölgesinin ve anüs bölgesinin en alt bölümünde, anal kanalın sonunda bulunan genişleme yaşamış damarlar olarak tanımlanabilmektedir. İşte bu kan damarları, zaman zaman genişler ve genişlemeye bağlı olarak da tahriş olabilirler. Bu büyüme ve tahriş olmanın akabinde de anüsün dışarısına çıkarlar. Bu durum halk içinde basur adıyla da bilinmektedir. Peki, basur nedir ve kaça ayrılır? Hemoroidler iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılırlar ve belirtilerine bakılırsa dört farklı derecede ölçülürler. İç hemoroidler, makatın çoğu vakit görülemeyecek ya da hissedilmeyecek kadar derin bir noktasındadır. Bulundukları bölgede acı idraklayan sinirlerin sayısının azlığından dolayı çoğu vakit ağrıya ya da acıya sebebiyet vermezler. Dışkıda, klozette veya wc kağıdında görülen kan en belirgin emaresidir.

Diğer Hemoroid Türleri

Öte yandan, hemoroidleri ayırmak için, çevresindeki diğer dokudan daha pembe bir rengi olan, ıslak görüntüde küçük şişkinlikler olarak incelemek de imkan dahilindedir. Bunlara prolapslı hemoroidler denir. Bu hemoroid türleri, kendi kendilerine içeriye tekrar geri girebilirler veya yumuşak bir biçimde içeri bastırılarak sokulabilirler. Dış hemoroidler, makatın dış çeperindeki derinin derhal altındadır. Burada daha çok ağrı algılayan sinir mevcut olduğundan dış hemoroid emareleri içinde ağrı, kanama, kaşıntı ve şişlikler görülür. Bazı hemoroid vakalarında bir kan pıhtısı sebebiyle hemoroid, mor yahut mavi bir renk alabilir. Buna tromboz adı verilir. Bu tür, ağrıya, kaşıntıya ve kanamaya sebebiyet verebilir. Şişkinlik ve oturmuş kan ortadan kalktığı ve basur tedavisi gerçekleştirildiği zaman geriye, insanın midesini bulandırabilecek bir deri parçası kalabilmektedir.

Hemoroid Tedavisi Yöntemleri

Özellikle dış basur belirtileri sıklıkla kendi kendine ortadan kalkar. Olabilecek en uygun tedavi planı, doktor tarafından semptomların ne kadar ağır olduğuna bakılarak belirlenecektir. Yaşam tarzında değişiklikler, tıbbi ilaçlar ve cerrahi müdahaleler hemoroid tedavi yöntemleri arasında kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler, hemoroidi rahatça tedavi edebilse bile, hemoroidi ortaya çıkaran şartlar değiştirilmediği takdirde, hemoroidlerin tekrarlama ihtimali hep var olacaktır.

Basur Tedavi Yöntemleri

Sıradan yaşam tarzı değişiklikleri çoğu zaman 2 ila 7 gün içinde hafif hemoroid semptomlarını ortadan kaldırabilir. Lif tüketimi besinlerin bağırsak bölgesinden geçişini kolaylaştıracaktır. Bunun için beslenme esnasında meyve, sebze ve tahıllara ağırlık verilerek diyete lif eklenebilir. Daha fazla su tüketmek gene semptomları azaltmak için yardımcı etkenlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. En fazla 15 dakika sürecek şekilde, 38 ile 40 derece arasında değişen sıcaklıklarda oturma banyosu yapmak oldukça faydalıdır. Yine, buz ile basurlu bölgeye masaj yapmanın da hem ağrı hem de kaşıntı açısından rahatlatıcı olduğu bilinmektedir. Kimi kaynaklarda soğuk suyun etkisinden de bahsedilmiştir.

İlaçla Basur Tedavisi

Çeşitli bitkisel kremler ve pomatlar, tabip tarafınca kontrol edildikten sonrasında hemoroid tedavisinde kullanılabilir. Hemoroid tedavisi için eğer var ise, öncelikle altta yatan kabızlık yada ishal şeklinde sorunlar giderilerek barsak fonksiyonlarının düzenlenmesi sağlanır. Eğer semptomlar kendiliğinden düzelmiyorsa ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisi esnasında hap, fitil, krem, pomat ve mendil şeklinde farklı ilaç formları kullanılır.

Cerrahi Tedavi

İlaç tedavisine dirençli düşük dereceli hemoroidlerde, yüksek dereceli hemoroidlerde, sıkışma ve tromboz şeklinde komplikasyonlara yol açan hemoroidlerde ise cerrahi tedavi yöntemlerine başvurulur. Cerrahi tedavi yöntemleri arasında bant ligasyon, skleroterapi, geleneksel cerrahi yöntemlerle hemoroidektomi operasyonu, yahut lazer ile operasyon vardır. Geleneksel cerrahi ameliyat geçiren hasta, bir gün kadar hastanede gözetim altında tutulacaktır. Lazer ile meydana gelen operasyonlar daha kısa tıbbi bakıma ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Basur memesi neden olur?

Basur memeleri, dışkılama sırasında şiddetli ıkınmadan dolayı makat bölgesindeki toplardamarların sarkması ile meydana gelir.

Hemoroid tedavisinde ne kullanılır?

Erken aşamasında bol sıvı tüketilebilir, zeytinyağlı ve lifli yemekler yenebilir, ağrı kesici, steroid içerikli fitil ve kremler kullanılabilir. Aynı zamanda oturma banyosu olarak da bilinen sıcak su ile banyo yapılabilir.

Basur memesi evde nasıl geçer?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zeytinyağlı yemekleri tüketmek oldukça etkilidir. Beslenme düzeninin dengeli olması büyük önem taşır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.