ses estetiği bağıran kadın

Ses Estetiği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ses estetiği ameliyatı, farklı farklı sebeplere bağlı olarak ses renginin değişmesini isteyen insanlara uygulanan bir KBB cerrahisidir. Ses estetiği uygulaması akıllara hep şarkı söylemekle ilgili bir işlemmiş gibi gelir. Oysa ki ülkemizde terfi aldıktan sonra daha otoriter bir sese sahip olmak isteyenlerden tutun da, cinsiyet değiştiren bireylere kadar farklı farklı nedenlerle ses estetiği yaptıranlar vardır. Ses estetiği yapan hastaneler arasında Avicenna Ataşehir Hastanesi de bulunmaktadır.

Ses Estetiği Nedir?

Ses estetiği tıp dünyası için yeni bir kavram olmasa da, yaptıranların sayısı son yıllarda artış göstermeye başlamıştır. İlk duyulduğunda fantastik bir uygulamaymış gibi algılansa da, günümüz tıp teknolojileri sayesinde sesler rahatlıkla değiştirilebilmektedir. Bu amaçla ameliyat olanlar, seslerini inceltebilir ya da kalınlaştırabilir. Ses estetiği yapan doktorlar, bu alanda uzmanlaşmış ve tecrübeli hale gelmiş olmalıdır.

Kimlere Yapılabilir?

Ses tonu, kişiliğine, görünüşüne ya da içerisinde bulunduğu sosyal çevreye uygun olmayan herkes ses telleri ameliyatı olabilir. Bununla beraber ülkemizde yoğun olarak, cinsiyet değiştirme ameliyatı olan kişilere uygulanmaktadır.

Ses Estetiği Nasıl Yapılır?

Ses inceltme ya da ses kalınlaştırma ameliyatı olarak da bilinen işlem, genellikle lokal anesteziyle yapılır. Hastanın boynunun orta bölümünden ve ağzından giriş yapılarak gerçekleştirilir.

Ses İnceltme

En sık uygulanan ameliyat tekniği tip 4 tiroplasti operasyonudur. Gırtlağın içerisindeki 2 büyük kıkırdağın birbirlerine yakınlaştırıldığı bu işlemde, ses telleri de uzatılmış olur. Operasyon esnasında doktor da hasta da çıkan sesi duyabileceği için, sesin yeterince inceltildiğinden emin olunabilir.

Ses inceltmek için yapılan ameliyatlardan günümüzde daha sık kullanılmaya başlanan türler wendler tiroplasti ve LAVA teknikleridir. Wendler yönteminde ses telleri birbirlerine dikilir ve ses tellerinin kısalması sağlanır. LAVA tekniğinde ise lazer kullanılır ve ses teli yoğunluğu azaltılır. Her iki işlemde de ses inceltmek mümkündür.

Ses Kalınlaştırma

Yapısal olarak sesinin inceliğinden memnun olmayan ve kalınlaşmasını isteyen insanlara uygulanabilen bu operasyon, cinsiyet değiştiren kişilere de yoğun olarak uygulanmaktadır.

En sık kullanılan operasyon tekniği tip 3 tiroplasti uygulamasıdır. Yine ağız içerisinden ve boyundan girilerek yapılan bu işlemde, hasta lokal anestezi altındadır. Tirod kıkırdağın küçültüldüğü ve ses tellerinin gevşetildiği işlemde, ses kalınlığı artırılır. Yine inceltme işleminde olduğu gibi bu işlemde de, hasta uyanıktır ve kalınlık doktorla birlikte duyularak ayarlanır. Günümüzde ses kalınlaştırmak için kullanılan diğer operasyon yöntemleri de relaksasyon tiroplasti ve baklava tiroplasti yöntemleridir.

Ameliyat Sonrası

Ses estetiği ameliyatından sonra hastanede kalmaya gerek yoktur. Hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan sonra sesin 1 hafta boyunca dinlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için mümkün olabildiği kadar az konuşmak gerekir. 1 haftanın ardından yavaş yavaş günlük konuşma rutinine geri dönüş sağlanabilir. Doktorun önereceği ameliyat sonrası önerilerin dikkatlice uygulanması da çok önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ses estetiği ile ses kalınlaştırma mümkün mü?

Ses estetiği ile ses kalınlaştırma ve ses inceltme yapılabilir. Ses telleri üzerinde yapılan oynama sayesinde hastanın sesi istenilen tona yakınlaştırılabilir.

Cinsiyet değiştirme ameliyatında ses değişimi yapılabilir mi?

Evet, cinsiyet değişimi operasyonları içerisinde ses estetiği de yapılabilir. Değişiklik yapılan cinsiyete uygun ses tonuna kavuşmak için ağızdan girilerek ses telleri üzerinde oynamalar sağlanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.