burun eti büyümesi nedeniyle burnu ağrıyan kadın

Burun Eti Büyümesi (Konka Büyümesi)

Burun eti büyümesi (konka büyümesi), burun içerisinde bulunan alt etlerin büyümesidir. Burnun içinde toplamda 6 adet konka (burun içi et) bulunmaktadır. Sol tarafta 3, sağ tarafta 3 adet bulunan konkalar, alt, orta ve üst taraflarda yer alırlar. Alt konkalardaki damar miktarı, orta ve üst konkalara göre daha fazladır. Konkaların görevi, içeri çekilen havanı temizlemek, ısıtmak ve nem katmaktır.

Burunda Et Büyümesi Nedir?

Ancak bazen konkalar kimi zaman burunda alerjik et büyümesi şeklinde, kimi zaman da havaya bağlı olarak büyüme gösterebilirler.

Öte yandan burnun orta bölümü eğikse, daha geniş olan taraftaki konka büyümeye çalışarak, genişliği daraltmaya çalışır. Bu da oradan geçen havanın daha iyi ısıtılmasına, süzülmesine ve nemlendirilmesine sebep olur. Bu durum her ne kadar kulağa iyi bir şey olarak gelse de, burnun diğer tarafı eğrilik nedeniyle yarı tıkalı olduğu için, kişinin nefes alması daha da zorlaşır.

Bir diğer konka büyümesi nedeni de, grip, nezle gibi hastalıklardır. Bu hastalıklarda da alt konkalar büyüme gösterir. Burun etlerinin büyümesi, hastaların yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Burun Eti Büyümesi Belirtileri

Peki, burun eti büyümesi nasıl anlaşılır? Burunda et büyümesi, yoğun bir burun tıkanıklığı yaratır. Bu da hastanın rahat nefes alamamasına neden olur. Bu durum özellikle gece yatarken daha net bir şekilde ortaya çıkar. Ayakta dururken ya da otururken burun etinin içerisinde daha az kan biriktiği için, tıkanıklık da doğal olarak daha az hissedilir. Uyurken hangi tarafa dönülürse o tarafın alt konkasına kan birikir. Bu da diğer tarafın açılmasına neden olur.

Burun Eti Zararları

Yetişkinlerde burun eti büyümesine bağlı olarak geceleri ağzın açık olarak uyunması durumu yaşanabilmektedir. Bu durum sabahları uyanıldığında, ağzın kuru olmasına ve acı bir tadın ağızda hakim olmasına neden olabilir. İnsan vücudu, nefesin burundan alınmasına odaklanmıştır. Çünkü burun nefesi nemlendirir, ısıtır ve süzer. Ancak ağız bunu tam olarak gerçekleştiremez. Bu da kısa vadede pek bir etki göstermese de, uzun vadede zararlar verebilir.

Konka büyümesinin ilk etapta en büyük zararı, burnun tıkanmasıdır. Bu durum uykunun bölünmesine bile neden olabilir. Aynı zamanda hasta gece uyurken vücuduna daha az oksijen aldığı için, aldığı uyku yetersiz kalır. Bu da hastaların gün içerisinde devamlı halsiz hissetmesine sebep olur.

Çocuklarda burun eti büyümesi sürekli uyuma isteği ve zeka gelişimi problemleri yaratabilmektedir. Bu yüzden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Burun Eti Büyümesi Tedavisi

Tedavi sürecine başlamadan önce burun eti şişmesi yaşayan kişi detaylı bir muayene edilmelidir. Burun eti şişmesi neden olmuş, iyice anlaşılmalıdır. Hastanın konka büyümesinin sebebi alerji ise, çeşitli ilaç tedavileri yeterli olmaktadır.

Her hasta için tedavi süreci bu kadar basit değildir. Konka büyümesi yaşayan hastaların büyük bir bölümü burun eğriliği olan insanlardır. Bunun için septum eğriliği ameliyatı uygulanırken, hastanın konkaları da küçültülebilir. Bir bakıma burun eti büyümesi ameliyatı yapılmış olur. Peki, burun eti ameliyatı riskli midir? Bu ameliyatın risk seviyesi, diğer tüm ameliyatların anestezik riskleriyle aynı seviyededir. Onun dışında burun eti ameliyatına özgü riskleri bulunmamaktadır.

Konka büyümesi tedavisinde çeşitli yöntemlerden faydalanılabilir. Hastalara kimi zaman radyolojik tedavi uygulanabilirken, kimi zaman da lazerle burun eti küçültme yapılabilmektedir.

Lazer Küçültmenin Avantajları

Hastalarda her zaman septum eğrilik bulunmasına gerek yoktur. Bazı hastalarda konka büyümesi sebepsiz yere oluşabilmektedir. Böyle hastalarda lazer tedavisi büyük başarı elde eder. Hastanın burnunun içerisine endoskopik olarak girildiği için, alt konkanın tamamı küçültülebilir. Lazer işlemi sonrasında ödem oluşma ihtimali çok azdır. Aynı zamanda hastanın burnuna ısı uygulandığı için, bölge steril hale getirilmiş de olur. Bu da enfeksiyona karşı önlem alındığı anlamına gelmektedir. Daha önce lazer tedavisi alan hastaların çok büyük bir bölümünde, yeniden konka büyümesine rastlanmamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Alerji, burun eti büyümesi yapar mı?

Burun etleri, dönemsel olarak alerjilere bağlı olarak büyüme gösterebilir. Ancak alerjinin kontrol altına alınmasıyla beraber normale dönecektir.

Burun eti nasıl anlaşılır?

Burun eti varlığı, nefes almayı engelleyen ciddi bir tıkanıklık oluşturur. Nefes alamama özellikle uyku esnasında kendini belli eder. Bir taraf kapalıyken diğer taraf açık olur ve burunda zamanla görüntü bozukluğuna yol açar. Kulak burun boğaz uzmanları ile yapacağınız muayene esnasında da kamera yardım ile burun eti teşhis edilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.