Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum kontrolleri yapılan kadın

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)

Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD), önceki hamileliğinde sezaryen doğumu yapmış bir kadının sonrasında vajinal doğum istemesi durumudur. SSVD ile doğum yapmak isteyen hastalar, sezaryenden sonra bu durumun mümkün olup olmadığını merak edecektir.  Dilerseniz, sezaryen doğum sonrası normal doğum hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum: Nedir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD), önceki bir gebelikte sezaryen doğum sonrası takiben vajinal doğum yapan kadınları kapsamaktadır. Sezaryen doğumun ardından normal doğum yapmak isteyen kişiler, bir doğum denemesinden sonra ne gibi komplikasyonlar gelişeceğini merak ederler. Normal doğum güvenli bir uygulama olsa da, ciddi ve potansiyel komplikasyonlar arasında uterus rüptürü veya ayrılma ile ilişkili durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Önceden sezaryen olan hastalar, kadın doğum uzmanları ile görüşerek vajinal doğuma uygun olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Başarılı bir normal doğum için gerekli olan değerler, başarılı vajinal doğum olasılığını etkileyen faktörler ve dahası ön muayene esnasında incelenmelidir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Neden Yapılır?

Sezaryen sonrası bir doğum denemesi seçmenin kadınlar açısından birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında en yaygın nedenler;

 • Daha fazla çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, çoklu sezaryen doğum sonrası risklerinden korunmak için tercih edebilirsiniz.
 • Daha düşük cerrahi komplikasyon riski bulunmaktadır. Vücuttaki bir veya daha fazla derin damarda daha düşük aşırı kanama riski olduğu gibi kanda pıhtılaşma oranı da düşmektedir.
 • Daha kısa iyileşme süresi nedeniyle sıklıkla normal doğum tercih edilmektedir. Bir SSVD sonrası, hastanede kalış süreniz daha kısa olacaktır. Doğum için ameliyattan kaçınmak, normal aktivitelerinize daha erken dönmenize yardımcı olacaktır.
 • Kişiselleştirilmiş bir doğum planı oluşturabilirsiniz Bazı kadınlar için vajinal doğum yapmak önemlidir ve bu süreci istedikleri gibi planlayabilirler.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nasıl Yapılır?

Sezaryen sonrası bir doğum denemesi planlayan hastalar, doğum öncesi sağlık kontrolüne ihtiyaç duyarlar. Ek olarak, sezaryen planlanıyorsa, gebelik yaşını doğrulamak için ultrason ile rahim ve doğurganlık kontrolü yapılmalıdır.

Hastaların doğum sırasında kalp atışları yakından izlenmeli ve uygun sürede doğum sürecine dikkat edilmelidir. Sürekli fetal kalp hızı izlemesi şiddetle tavsiye edilir. Muhtemel durumlardan biri olan uterus ayrılması veya yırtılması ile ilgili endişelerin ortaya çıkması durumunda, derhal sezaryen doğum yapılmalıdır. Rahim yırtılmasının en yaygın belirtisi, rahim yırtılması vakalarının yaklaşık %70’inde görülen fetal kalp hızında yaşanan anormallikleridir. Vajinal doğum sırasında, plasentanın doğumu ve doğum sonrası desteği önemlidir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum;

Normal doğum sonrasında devam eden kanama olmadıkça büyük bir sorundan bahsetmek muhtemel değildir. Aynı şekilde, hastalar doğumdan sonra kanamaya neden olabilecek gizli uterin rüptürü yaşayabilir. Bu durumun kontrolü için uzman doktorlar gerekli tetkikleri yapacaktır. Doğum sonrası hipotansiyon veya diğer hipovolemi belirtileri yaşayan SSVD hastaları, olası uterus rüptürü tanısı dikkate alınarak derhal değerlendirilmelidir. Normal doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlık kontrolleri yapılarak, aksi bir durumda en kısa sürede müdahale sağlanacaktır. Uzman ve deneyimli doktorlar eşliğinde yapılan normal doğumlarda riskler en az seviyeye inmekte ve sağlıklı şekilde doğum gerçekleştirilmektedir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Riskleri

Başarılı bir sezaryen sonrası vajinal doğum , sezaryen tekrarından daha az komplikasyonlara sebep olmaktadır. Ancak birçok operasyonda olduğu gibi normal doğumda da bazı risklerden bahsedilebilir. Bir doğum denemesi sırasında rahminizde önceki sezaryen yırtıklarından kaynaklanan bir yara izi açılması durumunda, sizin ve bebeğiniz için hayatı tehdit eden durumlar meydana gelebilir. Tedavi uterusun cerrahi olarak çıkarılmasını (histerektomi) içerebilir. Rahminiz alınırsa, tekrar hamile kalamazsınız. Bu oldukça tehlikeli bir durum olmakla beraber, nadir görülen durumlardan biridir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum Faydaları Nelerdir?

SSVD sonrası sağlığınızı olumlu etkileyecek birçok avantaj bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Ameliyata gerek kalmadan doğum sağlanır.
 • İyileşme süreniz sezaryene göre çok daha kısadır.
 • Daha az kan kaybı vardır.
 • Plasenta previa ve plasenta akreata adı verilen plasenta sorunları gibi enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar için riskler, sezeryana göre çok daha düşüktür.
 • Çok sayıda çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız normal doğum avantajlıdır. Bağırsak veya mesanede yara izi veya yaralanmalar dahil olmak üzere tekrarlanan ameliyatlardan kaynaklanan komplikasyon riski daha düşüktür.
 • Vajinal doğum deneyimi yaşayarak anestezi altında olmadan doğuma şahit olabilirsiniz.
 • Sezaryen sonrası beslenme daha zor olmakla birlikte, normal doğumdan sonra eski yeme içme düzenine dönülmesi daha hızlıdır.

Sonuç

Ebeveynlerin ehemmiyet verdiği konuların başında bebeklerin sağlıkları geliyor. Hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak adına, sezaryen veya normal doğum arasında tercih yapılabiliyor. Bazen, sezaryen doğum sonrasında tekrardan çocuk sahibi olmayı planlayan kişilerde normal doğum isteği artabiliyor. Normal doğum sayesinde daha az komplikasyon riski gelişmekte hem de anestezi altında kalmadan doğum gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sezaryen doğum ne zaman iyileşir?

Sezaryen doğum sonrası iyileşme, normal doğuma göre daha uzun sürmektedir. Sezaryen doğumda dikişlerin iyileşme süresi 4 ila 6 hafta kadar sürmektedir.

Sezaryen sonrası hamilelik, normal doğum ile yapılabilir mi?

Sezaryen sonrası normal doğum yapılması, sağlık durumunun el vermesi durumunda mümkündür. Plasenta veya sezaryen kaynaklı yırtıklar olmaması durumunda sezaryen sonrası normal doğum yapılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktorları

Kadın Hastalıkları ve Doğum  bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.