Saç Ekimi Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi sonrası sıkça sorulan sorular içeriğimizde, saç ekimi yaptırmış kişilerin uygulama sonrası merak ettiklerine yer verdik. Uygulama sonrasında görülebilecek durumlar hakkında bilinmesi gerekenleri, makalemizden inceleyebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç ekiminden sonra yıkama nasıl olmalı?

Saç ekiminden sonra yıkama, saç ekimi sonrasındaki 3. veya 4. günden itibaren yapılabilmektedir. Buna aynı zamanda saç ekimi ilk yıkama adı da verilmektedir. Genellikle saç köklerinde yer alan kabuklar dökülene kadar düzenli olarak her gün özel losyon kullanılan yıkamalar gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen düzenli yıkamalar sayesinde yeni ekilen saçlar zarar görmez ve temizlenmiş olurlar. Aynı zamanda saç kökleri de hava alır ve rahatlar. Saç ekimi sonrası deride kabuklanmaların en büyük sebebi, bölgesel küçük kanamalardır. Bu kanamalar kurur ve kabuklanmalar oluşur. Kabukların temizlenmesi ile birlikte saç kökleri de havalandırılmış olur ve iyileşme evresi hız kazanır. Saç ekimi sonrası yıkama sıklığı genellikle her gün olarak belirlenir. Yıkama esnasında losyon kullanılır. Losyon kabukları yumuşatır ve kendiliğinden dökülmelerini sağlar.
Eğer saç ekiminden sonra yıkama, gereken özen verilmeden gerçekleştirilir ise, yeni ekilmiş olan saç kökleri zarar görebilir. Bu nedenle başta Ataşehir Avicenna Hastanesi, ilk yıkamayı hastane şartlarında, hemşireler eşliğinde yapmaktadır.

Saç ekiminden sonra kafada oluşan şişlik nasıl geçer?

Saç ekiminden sonra yüzde şişlik problemi yaşayan insanlar, saç ekimi sonrası şişlik ne zaman geçer diye araştırmaktadırlar. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, saç ekim sonrası şişlik, normal ve beklenen bir süreçtir. Saç ekimi sonrası şişlik, saç ekimi işleminin 2 ile 3 gün sonrasında ortaya çıkan bir problemdir. Genellikle göz kapakları veya alın bölgesinde gözlemlenmektedir. Saç ekiminin normal sonuçlarından birisi olarak kabul edilir. Cerrahi işlem esnasında hastaya verilen serum ve saç ekimi esnasında bölgenin yaşadığı travmaya bağlı şekilde ortaya çıkmaktadır. Saç ekimi sonrası yüz şişmesi hemen hemen her saç ektiren insanda görülebilmektedir.

Saç ekiminden sonra yüz şişmesi, genellikle ödem kaynaklı olmaktadır ve zamanla kendi kendine geçmesi beklenmektedir. Kimi hastalarda saç ekimi sonrası ensede şişlik de görülebilmektedir. Bu şişlik için de aynı beklentiler söz konusudur. Saç ekiminden sonra şişlikler, her ne kadar hastaları korkutan bir durum olsa da, genellikle ağrısız olarak kendi kendine geçmektedir. Saç ektiren her 5 kişiden 4’ünde saç ekiminden sonra yüz şişmesi görülmektedir. Saç ekiminden sonra şişlik nasıl geçer sorusuna verilebilecek en basit yanıt, zamana bırakmaktır. Şişliklerin daha hızlı inmesi için doktorlar kimi önerilerde bulunabilmektedirler. Saç ekimi sonrası şişlik olması gerekenden fazla ise ya da hastayı rahatsız eden belirtiler var ise, mutlaka doktorun bilgilendirilmesi ve mümkünse hastanın muayene edilmesi gerekmektedir.

Saç ekimi yaptırdığım gün, gece hastanede kalmak gerekir mi?

Saç ekimi işlemleri günlük olarak yapılmaktadır. Gece hastanede kalmaya gerek duyulan bir işlem söz konusu değildir. Genel olarak hastanın saç ekimi aynı gün biter ve hastaneden ayrılır. Kimi hastalarda işlem süresi 2 güne çıkabilir. Bu tarz hastalar da yine geceyi hastanede geçirmeye mecbur değildir. Hasta saç ekimi bitse de, ikinci güne uzasa da evinde ya da otelinde kalabilir. Avicenna Saç Ekimi Merkezi, isteyen hastaları için anlaşmalı olduğu otelleri ayarlayabilmektedir.

Saç ekimi sonrası tam sonuçlar ne zaman görülür?

Hastalar, saç ekiminin bitmesiyle birlikte yeni saç çizgisini aynı gün görebilmektedir. Saçlar o günden itibaren uzamaya başlarlar. Fakat ortalama 2 hafta sonra ortaya çıkabilen şok dökülme durumu ile karşılaşılabilir. Bu durum oldukça normal kabul edilir. Saçlar şok dökülmenin ardından çok daha sık ve güçlü olarak yeniden çıkmaya başlarlar. İlk sonuçlar, operasyondan 4 ile 6 hafta arasındaki süreçte alınmaya başlar. Tam sonuçlar ise 6 ay ile 12 ay arasında alınmaktadır.

Saç ektirdiğim zaman saçlarım doğal görünecek mi?

Avicenna Saç Ekim Merkezi’nde temel amacımız, siz değerli hastalarımıza uzun ömürlü ve doğal bir görüntüye sahip saçlar sunmaktır. Saç ekiminde doğal bir görüntü elde etmek için iki önemli etken vardır. Bunlar; saç ekimi uzmanının tecrübesi ve saç köklerinin alınacağı donör bölgenin kalitesidir. Saç ekiminde doğal bir görünüm için en uygun teknik, FUE saç ekimi tekniğidir. Hastane olarak, bu tekniği en sağlıklı şekilde hastalarımıza uygulayabildiğimize inanıyoruz. Saç ekimi uzmanlarımız, hastaların donör bölgesindeki dokuya hiçbir şekilde dokunmayıp, sadece greft denilen saç köklerini başarıyla almaktadır. Daha sonra da saç ekimi alanındaki tecrübeleriyle, saç köklerini olması gerektiği doğal açılarla ve yoğunluklarla hastalara ekerler. Yeni ekilen saç kökleri, zamanla çevresindeki saç köklerini taklit etmeye ve ortama uyum sağlamaya başlarlar. Bu da hastanın saçlarının son derece doğal görünmesini sağlar. Doğal saç ekimi için bilgi almak isterseniz iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Saç ekimi sonrasında, kafamdaki kızarıklık ne zaman geçecek?

Saç ekimi sonrası saç derisindeki kızarıklık, hem donör bölgede hem de saç ekilen bölgede en az bir hafta devam edecektir. Kızarıklığın tamamen geçmesi, iki haftayı bulabilmektedir. Saç ekimi alanında yüksek deneyime sahip uzmanlarımız, saç ekimi sonrasındaki kızarıklığa karşı yapabilecekleri, hem saç ekimi öncesinde hem de saç ekimi sonrasında anlatacaklardır.

Saç ekimi sonrası saçlarımın bakımı için yapmam gerekenler nelerdir?

Avicenna Saç Ekimi Merkezi’nde saç ektirdikten sonra, saçlarınıza doğru şekilde bakmak, saç ekimi sürecinin önemli bir parçasıdır. Hastanemizde bütün saç ekimi yaptıran hastalarımıza, enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla antibiyotik ve saçlarına nasıl bakacaklarına dair bir talimat listesi veriyoruz. Saç ekimi sonrasındaki ilk üç gün boyunca parmaklarınızı, tırnaklarınızı, tarağınızı ve şapkanızı, kafanızdan uzak tutmanız gerekmektedir. Hastalara, ilk üç gün boyunca kafalarına her yarım saatte bir sıkmaları için bir sprey verilmektedir. Bu sprey, kabuk oluşumunu önlemeye ve yeni saç köklerini nemli tutmaya yardımcı olacaktır. Saç ekimi sonrasındaki ilk yıkama günü de uzmanlarımız, yıkama sonrası süreçte dikkat edilmesi gerekenleri hastalarına anlatacaklardır. Hastalar, istedikleri zaman hastanemizi arayarak uzmanlarımızla görüşebilir ve merak ettikleri konularda yardım alabilirler.

Yeni ekilen saçların ömrü ne kadar?

Başarılı bir FUE saç ekimi işleminden sonra yeni saçlar, on yıllarca sağlamlığını korumaktadır. Bunun nedeni büyük ölçüde kullanılan donör saçın erkek tipi kelliğe dirençli olması ve alıcı bölgelere ekildiğinde bile bu özelliğini koruyacak olmasıdır. Saç ekimi uzmanlarının gelecekteki potansiyel saç dökülme modellerini öngörülebilecek becerilere ve deneyime sahip olmaları gerektiğinden, buradaki deneyim çok önemlidir.
Öte yandan, saç derisinde saç ekilmeyen bölgelerin de zamanla dökülebileceğini unutmamak gerekir. Bu yüzden yeniden saç ektirme işlemi yaptırmak gerekebilir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak adına, kellik seviyesinin analiz edilmesi, ailedeki saç dökülmesi hikayelerinin anlatılması, tıbbi geçmişin paylaşılması ve donör bölgenin kalitesinin belirlenmesi çok önemlidir. İlerleyen yıllarda yaşanabilecek kellik ya da saç teli incelmesi gibi problemlerin önceden belirlenmesi ve ona uygun saç ekimi yapılması adına analiz süreci çok önemlidir.

Saç ekimi sonrası tatile gidebilir miyim?

Saç ekimi operasyonu sonrasında en az 1 hafta dinlenmenizi tavsiye ediyoruz. Bu süreçte saçlarınızı güneş ışınlarından ve yağmurdan korumanızı önermekteyiz. Saçlarınızı korumanız için şapka takmanız da uygun değildir. Avicenna Saç Ekimi Merkezi olarak en iyi sonucu alabilmek adına hastalarımıza, 2 hafta boyunca saçlarını korumalarını ve dinlenmelerini öneriyoruz. Bu 2 hafta boyunca size vereceğimiz bakım talimatlarını en doğru şekilde uygulamalısınız.

Saç ektirdikten sonra güneşlenebilir miyim?

Uygulamadan sonraki 14 gün boyunca saçlarınızı güneş ışığına ve hatta yağmura karşı bile korumanız gerekir. Saçlarınızı korumak için şapka gibi aksesuarlar kullanmak da, saç derisine baskı yapacağı için, yeni ekilen saç köklerine zarar verebilir. Saç ekimi sonrası güneşe çıkmak, süreçte yapacağınız bakım, saç ekiminin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Sonuç

Saç ekimi sonrası sıkça sorulan sorular yazımızda operasyon sonrası olabilecekler hakkında merak edilenlere yer verdik. Saç ekimi yaptırmayı düşünen birçok kişi, operasyon sonrası bakım ve komplikasyonlar hakkında telaşlı olabiliyor. Nasıl bir süreçten geçeceğinizi bilmemek sizi tedirgin edebilir. Ancak, kafanızdaki sorular saç ekimi operasyonu yaptırmaktan çekinmenize neden olmamalı. Konu hakkında merak edilenleri tümüne saç ekimi sonrası sıkça sorulan sorular yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sorunuzun cevabına ulaşamadıysanız, yorumlar kısmından merak ettiklerinizi yazabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Internetional Hospital Saç Ekimi merkezi uzmanlarımıza randevu alabilir, ücretsiz saç analizi için muayene olabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣