Sırt ağrısı çeken kadın

Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Hareketsiz bir yaşam sürmenin sonuçlarından birisi de sırt ağrısıdır. Hemen hemen her beş kişiden birinde hayat boyunca en az bir kez sırt ağrısı problemi meydana gelir ve yaşam kalitesine ciddi etkileri bulunur. Öte yandan sırt ağrıları belli başlı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Kas incinmeleri, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları, safra kesesi hastalıkları veya boyun ve sırt fıtıkları da sırtta ağrıya neden olabilir.

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırtta ağrı, kafadan bele kadar ilerleyen omurganın çevresinde yer alan kasların gerilmesiyle meydana gelen bir problemdir. Genellikle strese bağlı olarak ortaya çıkan bu ağrılar, birkaç gün içerisinde kendi kendine geçmektedir. Ancak, boyun, sırt ve omuz bölgelerinde yer alan sinirler bir takım etkilere bağlı olarak baskı altında kalabilir ve sırt kasları daha fazla gerilebilir. Sırt ağrıları toplum tarafından tedavisi ihmal edilen bir problemdir. Sırt ağrıları çoğu zaman bir hastalık gibi değil, bir yorgunluk belirtisi olarak görülür. Hastalar, sırt ağrılarıyla yaşamayı öğrenmeye çalışırlar. Ancak bir süre sonra ağrılar hareketliliği azaltabilir ve bel tutulmalarına neden olabilmektedir.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt bölgesindeki ağrılar, o bölgede gerilen kasların bir takım sinirlere baskı yapmasıyla oluşmaktadır. Sağ sırt ağrısı nedenleri ve sol sırt ağrısı nedenleri aynı olsa da, doktor muayenesi sonucunda, ağrıların olduğu bölgeye yakın bir organda problem keşfedilebilir. Çok sayıda sebebe bağlı olarak sırt ağrıları gelişebilmektedir. Genel olarak sırt ağrısı nedenleri şunlardır:

 • Kambur durma
 • Oturuş bozukluğu
 • Yürüyüş bozuklukları
 • Kişiye uygun olmayan bir zeminde uyuma
 • Uzun bir süre eğilmek zorunda kalma
 • Gün içerisinde uzun süre ayakta durma
 • Spordan uzak bir yaşam
 • Uzun süre hareketsiz kalınması gereken meslekler
 • Uyku bozukluğu
 • Ruhsal gerilim ve korku
 • Obezite
 • Viral enfeksiyon
 • Kemik bozuklukları
 • Omurga hastalıkları (Omurilikte ağrı yaşayan hasta, sırt ağrıları çektiğini sanabilir.)
 • Geçirilen bir travma
 • Disk kayması
 • Kas ve bağ dokusu hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Kalp hastalıkları
 • Akciğer hastalıkları (Akciğer ağrısı, nefes alırken sırt ağrısı gibi hissedilebilmektedir.)
 • Tümörler
 • İç hastalıkları
 • Yemek borusu hastalıkları
 • Hamilelik (Hamilelikte bel ağrısı ve sırt ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.)
 • Çeşitli jinekolojik hastalıklar

Sırt Ağrılarının Çeşitleri

Sırt ağrısının çok sayıda nedeni bulunmaktadır. Ancak sırt ağrıları kendi içinde kronik ve akut olmak üzerinde ikiye ayrılır. Akut ağrılar 1 – 6 hafta aralığında sürer ve geçer. Kronik ağrılar ise 6 haftayı geçen ve kendi kendisine geçmeyen ağrılar için kullanılan tabirdir. Kronik ağrılarla akut ağrılar için farklı tedaviler bulunmaktadır. Öte yandan bel ve boyun ağrıları da sırt ağrıları arasında kabul edilmektedir. Çünkü bu ağrılar bir süre sonra sırta yayılmaya başlarlar. Ağrının çeşidinin belirlenmesi için doktor tarafından muayene edilmesinde fayda vardır. Hastaların yüzde 90 gibi büyük bir bölümü, hiçbir tedavi görmeden kendi kendine iyileşebilmektedir. Kendi kendine iyileşmede, yaşam tarzı değişiklikleri çok etkili olmaktadır. Fakat ağrılar giderek artıyorsa ve hiçbir iyileşme belirtisi bulunmuyorsa, bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Tanı Yöntemleri

Sırt ağrıları basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen başlı başına bir problem olabileceği gibi, birçok hastalığın tek bir belirtisi de olabilmektedir. Sırt ağrılarına bağlı olarak doktora giden hastaya, önce genel sağlık durumu ve tıbbi geçmişi sorulur. Daha sonra nörolojik ve fizik muayeneler gerçekleştirilir. Gerekli durumlarda laboratuvar testleri ve radyolojik görüntülemeler istenebilir. Ancak tek bir test ya da görüntüleme ile sorunun sebebi genellikle bulunabilmektedir. Bazen basit bir fizik muayene, hastalığın tanısının konması için yeterli olmaktadır.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Erkeklerde ya da kadınlarda sırt ağrısı şeklinde bir ayrım yapmak doğru değildir. Genel olarak ağrılara sebebiyet veren şartlar hem kadınlar hem de erkekler için eşit olmaktadır. Ancak kadınlar, hamilelik nedeniyle özel olarak sırt ve bel ağrıları yaşayabilirler. Onun dışında kalan çeşitli hastalıklar doktorlar tarafından tespit edilir ve tedaviye başlanır.

Sırt ağrısının en büyük tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleridir. Yaşam tarzında yapılan değişikliklerin yeterli olmaması halinde ilaçlı ya da cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir. Bu tedavilere egzersizler ve bir takım spor türleri eşlik edebilir. Zaman zaman doktorlar, ağrılı bölgeye direkt olarak enjeksiyon gerçekleştirebilirler. Böylece ağrılara neden olan özel bir neden varsa, o nedene direkt müdahale gerçekleştirilmiş olur.

İlaçsız tedaviler, sıklıkla yaşamsal değişiklikleri önermektedir. Örneğin bisiklet sürmeye başlamak ya da bir havuza kayıt yaptırıp yüzmeye başlamak hasta için faydalı olacaktır. Eğer hastanın ağrıları psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyorsa, psikoterapi ile tedavi gerekebilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü tarafından da tedavi başlatılabilir. Hastaların büyük bir çoğunluğu, sırt ağrılarını neden yaşadığını kendi kendisine tahmin edebilmektedir. Bu yüzden kendi kendilerine alacakları radikal kararlarla ağrıları azaltabilmeleri mümkündür.

Eğer 6 haftadan fazla süren ve geçmeyen sırt ağrısı yaşıyorsanız, uzman bir doktor muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimlerinden randevu almak için 0 216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sırt ağrısı neyin belirtisi?

Aşırı ruhsal gerilim ve korku gibi sorunların yanı sıra obezite, viral enfeksiyonlar, kemik bozuklukları, travma, omurga hastalığı, disk kayması, kas ya da bağ doku hastalığı, böbrek, kalp, akciğer ve yemek borusu gibi iç hastalıklar, tümörler sırt ağrısının belirtilerindendir.

Sırt ağrısı kaç günde geçer?

Akut sırt ağrısı çoğunlukla birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Kronik sırt ağrısı ise haftalar ya da aylarca sürebilir.

Sırtım çok ağrıyor ne yapmam lazım?

Ağrının şiddetine ve nedenine göre lokal etkili merhemler ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Eğer ilaç tedavisi yeterli olmazsa, fizik tedavi, nöral terapi, akupunktur, soft lazer ve masaj gibi alternatif tedaviler de uygulanabilir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.