Skolyoz

Skolyoz Nedir? Skolyoz İçin Fizik Tedavi Hareketleri Nelerdir?

Skolyoz hastalığı ve bu hastalığın belirtileri hakkında merak edilenleri, Avicenna Hastanesi uzman hekimleri anlattı. Peki, skolyozda fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nelerdir? Skolyoz fizik tedavi hareketleri hakkında bilinmesi gerekenler bu yazıda…

Skolyoz Nedir?

İnsan omurgasının göğüs veya bel bölgesinde, kimi zaman da her iki bölgede de eğrilik görülmesine skolyoz denilmektedir. Sadece eğrilik ile ortaya çıkabileceği gibi, kamburluk ile birlikte de görülebilmektedir. Normal bir omurga yapısında omurlar, yukarıdan aşağıya doğru düz bir şekilde uzanmaktadırlar. Skolyozlu bir omurga yapısında ise, sola ya da sağa doğru bir eğim söz konusu olmaktadır. Hastalık sıklıkla, küçük kız çocuklarında görülmektedir. Bu hastalık, kimi zaman var olan bir kamburluğun sonrasında, kamburluğa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık, aşağıda yer alan belirtilerin biri ya da birkaçı ile birlikte görülebilmektedir:

  • Omurganın bir tarafa eğilmesi
  • Omurganın öne doğru eğilmesi
  • Bir omuzun öne gitmesi
  • Birinci eğrilmeye bağlı olarak oluşan ikinci bir eğrilme durumu
  • Omuzların ve kalçanın simetrik olmaması
  • Sırt ve bel bölgesinde ağrı
  • Solunum daralmaları ve yorgunluk

Tanı ve Teşhis

Hastalığın tanı ve teşhis sürecinde hem fiziksel muayene, hem de röntgen, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemlere başvurulur. Hastalığın erken teşhis edilmesiyle birlikte, hem hastalığın takibini yapacak, hem de skolyozda fizik tedavi yöntemlerini uygulayacak bir hastane gerekir. Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi bölümü, fizyoterapist ile skolyoz tedavisi uygulaması yapmaktadır.

Skolyoz Fizyoterapi

Hastalıkta erken tanı konmuş olması, tedavinin başarı oranını belirlemektedir. Tedavi sürecinde, hastalığın durumuna göre farklılık gösterebilen fizyoterapi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Fizyoterapistler eşliğinde yapılacak olan skolyoz egzersizleri, hastalığa karşı çözüm oluşturmaktadır. Gelişim çağındaki çocukların omurgasına yapılacak ameliyatlar riskli olabileceği için, fizyoterapi yöntemleri çok daha fazla güvenilir bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde adeta bir bütünleştirici olarak görülen osteopati yöntemleri de büyük başarı sağlamaktadır. Genellikle burada schroth metodu tercih edilmektedir. Fakat, hastalığın eğiminin belli bir seviyenin üzerine çıktığı durumlarda, en uygun tedavi elbette cerrahi müdahale olmaktadır. Bu hastalığın ameliyatı ile sırta ve bele yerleştirilen vida ve çubuklar, omurganın düzelmesi hedeflenmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Skolyoz geçer mi?

Bu hastalığın ameliyat olmadan düzelme ihtimali vardır. Türüne ve derecesine göre tedavisi değişebilir. Düşük dereceli skolyoz hastaları iyileşebilir ve düzelebilir. Ancak yüksek dereceli skolyoz hastalarına cerrahi müdahale gerekebilir.

Skolyoz tedavi edilmezse ne olur?

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi bu da tedavi edilmediği sürece farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Göğüs kafesi daralabilir, hastalar nefes almada zorluk çekebilir ve gelişme çağındaki çocuklarda nefes darlığı gibi sorunlar meydana gelebilir.

Skolyoz ameliyatı kaç saat sürer?

Ortalama 3 – 4 saat sürmektedir.

Kaç derece skolyoz tehlikelidir?

40 derece üzerindeki skolyoz tehlikelidir ve bunun için cerrahi operasyon gerekmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.